Chile

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu. Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

ChileChile

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

Nejvyspělejší jihoamerická země je připravena zvládnout až 100 tisíc případů lidí nakažených koronavirem. Pomoci může i armáda stavbou polních nemocnic. Země dokonce v době epidemie koronaviru spustila zároveň masivní očkování proti chřipce.

První vládní opatření proti šíření koronaviru byla zavedena v neděli 15. března, kdy bylo v zemi evidováno už 75 nakažených a Chile vstoupilo do takzvané „třetí fáze pandemie”. Vláda se rozhodla uzavřít všechny veřejné a subvencované veřejné školy (včetně školek mateřských) a doporučila hromadně uzavřít všechny univerzity. Většina privátních škol se k opatření připojila a rovněž vyhlásila čtrnáctidenní karanténu, tedy do 30. března.

V neděli 15. března vláda rozhodla zakázat od půlnoci 18. března akce s účastí veřejnosti nad 200 osob a omezila provoz poskytovatelů některých služeb, jako například hudebních a společenských klubů či zábavních zařízení.

Všichni musejí po příjezdu do karantény
16. března vláda informovala veřejnost o uzavření státních hranic Chile na 15 dní. Opatření nabylo účinku 18. března a týká se všech leteckých, pozemních i námořních tras. Opatření však nemá ovlivnit export a import zboží, aby nedošlo v zemi k nedostatku.

Od 18. března mohou do země vstoupit pouze chilští občané či cizinci s trvalým pobytem v Chile. Všichni, kdo do země vstoupí, však budou nuceni podstoupit dvoutýdenní povinnou karanténu. Specifický důraz na karanténu se klade zejména na cestující z osmi vysoce rizikových zemí, mezi něž vláda zahrnula následující: Írán, Čína, Německo, Francie, Španělsko, Itálie, Jižní Korea a Japonsko.

V době koronaviru spustila země plošné očkování proti chřipce
Vláda zahájila masivní kampaň na očkování proti chřipce (!), během níž měla jen během prvního dne naočkovat přes 900 tisíc osob (prioritně je kampaň namířená na osoby starší 65 let, těhotné, zdravotnické pracovníky, děti od 6 do 10 let, osoby s chronickými plicními onemocněními či imunodeficiencí).

Magistrát hlavního města Santiago de Chile se rozhodl uzavřít všechny veřejné parky, městská část Providencia zahájila uzavírání některých nákupních středisek (včetně největšího Costanera Center). Providencia chce taktéž od středy uzavřít i všechny restaurace a místní bary.

Na koronavirus ministerstvo vyhradilo pět nemocnic
Dne 17. března vydala vláda prohlášení k možnému vývoji pandemie:

 • Očekává se, že vrchol pandemie v Chile bude v osmém týdnu od zjištění prvního případu nákazy covid-19 (což bylo 3. března). Propuknutí pandemie bude trvat zhruba 12 týdnů a největší příbytek nakažených se očekává na konci dubna a začátku měsíce května.
 • Ministerstvo zdravotnictví ujišťuje, že v nejhorším možném scénáři je vláda připravena čelit až 100 tisícům případům současně . Z těchto lidí by podle odhadu mělo jen 15 procent vyžadovat nemocniční či intenzivní léčbu.
 • Péče o pacienty s COVID-19 bude probíhat v pěti určených zdravotnických zařízeních: Ovalle, Cerro Navia, Viña del Mar, Angol a Padre Las Casas.
 • Ozbrojené síly v případě nouze pomohou s výstavbou polních nemocnic s kapacitou 700 lůžek a stanovištěm pro specializované lékaře.
 • V Cerrillos bude instalována polní nemocnice.

Odložení leteckého veletrhu FIDAE i misí českých firem 
Agentura CzechTrade v Chile informuje české podnikatele, že byl odložen letecký veletrh FIDAE 2020, který se měl konat 31.3. až 5.4. a na kterém byla potvrzena účast 12 českých firem na společném stánku CzechTrade. Náhradní termín zatím nebyl organizátorem oznámen.

Odložena je také plánovaná obchodní mise v těžebním průmyslu, která se měla konat na konci dubna. Předpokládaný nový termín bude druhá polovina října 2020. Účast potvrdilo osm českých firem. 

Další plánované akce zatím nejsou narušeny, jedná se o misi a workshop v oblasti IT a software plánované na listopad a incomingovou misi agentury CzechInvest v oblasti umělé inteligence do ČR v první polovině října.

Autor: Jiří Jílek, CzechTrade Santiago de Chile, 27.3.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Obecné informace o teritoriu

„Chile je považované za nejvýkonnější ekonomiku Latinské Ameriky, měřeno tvorbou HDP na obyvatele (více než 15 000 USD). Spolu s Kolumbií jsou jako jediní z jihoamerických zemí členem elitního klubu OECD. Chile má s Evropskou unií sjednanou dohodu o volném obchodu.

Země je téměř 10x větší než Česká republika a čítá skoro 19 milionů obyvatel. Zhruba 90 % Chilanů má evropské předky, takže se zde velmi dobře skloubila evropská zodpovědnost s latinskoamerickou srdečností.

Atraktivnost Chile podtrhuje její ekonomická otevřenost, na Latinskou Ameriku velmi nízký stupeň korupce a značná transparentnost operací pro státní sektor. Po mnoho let bohatnoucí stát chystá velké investice do klíčového těžebního průmyslu, energetiky (včetně energetiky obnovitelných zdrojů), zlepšení infrastruktury i dalšího vzdělávání obyvatelstva. Z hlediska bezpečnostního rizika je tato země zajímavá i pro dodávky speciálního materiálu a techniky. Objevují se stále větší tlaky na ekologii a dodržování pravidel ochrany životního prostředí, které jsou běžné ve vyspělých státech. Soukromému sektoru nejsou kladené prakticky žádné administrativní překážky pro spolupráci se zahraničními partnery a dovozy.

Země je dlouhodobě na ekonomickém vzestupu, má nízkou míru inflace i nezaměstnanosti a je politicky stabilní.

Chile je středem zájmu řady exportérů z celého světa, především z USA a Číny, proto je nutné počítat s jednoznačně konkurenčním prostředím. Skutečnost je vyvážena relativně dobrou finanční situací jak země, tak řady soukromých subjektů, dále vysokou úrovní bankovnictví a dodržováním pravidel běžných ve vyspělém světě. 
Československé a české výrobky mají v Chile historicky velmi dobrý zvuk, jakož i opět dovážená osobní auta Škoda. Je tedy na co navazovat. Velké šance se zde naskýtají českým dodavatelům unikátních technologií a produktů.

K prosazení je však nezbytná aktivní činnost českých exportérů na tomto perspektivním a vysoce ceněném trhu.

Podrobné teritoriální informace o chilské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
standardní: GMT -4 hodiny
letní čas: GMT +3 hodiny

Desatero pro obchodování

ChileChile
 1. Chilané jsou „nejevropštějším“ národem Latinské Ameriky. Buďte proto dochvilní a respektujte dohodnuté termíny, ačkoliv z druhé strany nemusí být vždy opláceno stejnou mincí.
 2. Na jednání se velmi dobře argumentačně vybavte, v žádném případě nepodceňujte přípravu. Řada obchodníků studovala v USA, Evropě nebo na prestižních chilských univerzitách, jejichž úroveň je i z mezinárodního hlediska považovaná za velmi vysokou.
 3. Nezanedbejte formální stránku jednání. Především při prvních kontaktech buďte vždy perfektně upravení, v dobře vyhlížejícím obleku a oceňuje se také kvalitní kosmetika (i u mužů).
 4. První jednání bývají věcná, nikoliv však chladná. Postupně se atmosféra uvolňuje a po vzájemném „oťukání se“ možno přejít i na témata osobnějšího charakteru, jako je např. rodina, která je v Chile stále považovaná za nesmírně důležitou.
 5. Budování dlouhodobějšího vztahu a získání důvěry partnera je základem obchodního úspěchu. V každém případě se snažte být příjemní, sebevědomí, avšak vaše vystupování nesmí být povýšené. Respektujte svého zákazníka jako plnohodnotného partnera.
 6. Vyvarujte se hodnotit stále velmi choulostivé téma vojenské diktatury generála Pinocheta a sami toto téma nenastolujte. Společnost zůstává velmi výrazně rozdělená na jednoznačné zastánce vojenského režimu nebo naopak jeho odpůrce. 
 7. Vašeho partnera vždy potěší důkladnější znalost i pouhých střípků z chilské historie (mimo již zmíněné diktatury), kultury, sportovních úspěchů, přírodních krás či jakékoliv pozitivní hodnocení této země či jejích obyvatel. Chilané jsou hrdým národem a v mnoha aspektech velmi oprávněně.
 8. Ve velkých firmách sice může jednání probíhat v angličtině, přesto i zde je velkou výhodou používat jako jednací jazyk španělštinu. U menších a malých firem je španělština nezbytností. Stejně tak propagační materiály a katalogy ve španělštině jsou pro místní partnery mnohem přijatelnější než tiskoviny v angličtině.
 9. Přes „evropský“ charakter místních obchodníků je třeba se obrnit trpělivostí a jejich mnohdy i jen zdvořilostní zájem nelze nijak přeceňovat. Nutno najít správnou míru mezi zdravým nátlakem na partnera a jeho nemístným „hnaním do kouta“ tím, že vyžadujete rychlé rozhodnutí. Chilan si vždy potřebuje vše řádně promyslet a to vyžaduje čas a z vaší strany i trpělivost.
 10. Místní obchodník vždy ocení i jen drobnost na jednáních, připomínající firmu nebo zemi protistrany. Rýsuje-li se velmi nadějně navázání dlouhodobé profitabilní spolupráce, je vhodné i pozvání k návštěvě České republiky a vaší firmy. Většinou taková návštěva přispěje k rozptýlení posledního zbytku obav.

Nejbližší související akce

Obchodní mise v těžebním průmyslu do Chile 2020- ODLOŽENO 23. 4. 2020 - 1. 5. 2020 Prezentace firem
Chile
Santiago de Chile, Antofagasta,
Chile
Více informací