Doporučení pro vstup na kanadský trh za současné situace a aktuální zpravodajství
Díky bezprecedentnímu stimulu fiskální a měnové politiky kanadské vlády není pravděpodobné, že by současný pokles kanadské ekonomiky byl tak hluboký jako velká deprese na počátku 30. let. Je však nepochybné, že koronavirový šok roku 2020 bude přetrvávat a mít dopady na kanadskou ekonomii.
Zatímco kanadské provincie ohlásily plány na znovuotevření ekonomiky a v některých sektorech již aktivita opět pokračuje, uvolňování blokování se však v květnu děje pomalejším tempem než se očekávalo. To má za následek, ve spojení s šokem v energetickém sektoru, že růst (respective pokles) HDP na rok 2020 se odhaduje na -7,1%. S ohledem na zvýšené nejistoty, zejména pokud jde o vývoj boje s koronavirem, nelze vyloučit další snižení. I krize nabízí příležitosti a více než kdy jindy platí, že doba přeje připraveným. Zahraniční kancelář (ZK) CzechTrade Calgary proto doporučuje:
- Seznámit se s aktuální situací v Kanadě pomocí informací uvedených na www.businessinfo.cz. Kanada sice na mezinárodní obchod neuvalila žádné restrikce, ale potřeby jak firem, tak konzumentů jsou dnes jiné než byly ještě v únoru tohoto roku a proto je třeba na stávající situaci správně reagovat. Naše zahraniční kancelář vám pomůže se v nové situaci orientovat a doporučí strategii pro vstup s vašim výrobkem či službou na kanadský trh.
- Vzhledem k tomu, že se neočekávají v blízké době v Kanadě žádné velké investice v soukromém sektoru, tak je třeba se soustředit na tendry vypsané vládními institucemi. Odhaduje se, že veřejné zakázky tvoří až 12 % kanadského HDP a očekává se že vláda, pro stimulaci ekonomie, bude tyto vypisovat v podstatně větším měřítku než doposud. Na základě smlouvy CETA české firmy mají možnost účastnit se tendrů vypsaných všemi stupni vlády (federální, provinční i komunální). Federální vláda zveřejňuje všechny zakázky na vládním webu Buyandsell (https://buyandsell.gc.ca/). Naprostá většina veřejných zakázek je dostupná v soukromém systému společnosti MERX (http://www.merx.com/).
- Sektory, u kterých neočekáváme velký pokles, ale možná i růst, jsou: infrastruktura (vládní tendry), těžba drahých kovů, nanotechnologie, zdravotnictví, farmacie, ICT a to jak technologie tak služby a pak všeobecně inovační technologie, které zefektivní procesy a výrobu.
- V této době, kdy CzechTrade nabízí své služby zdarma, naše kancelář nabízí pomoc hlavně v konzultaci pro vstup na kanadský trh. Dále pro danou firmu, na základě vytipovaných cílových skupin, připravíme tzv. “longlist”, ze kterého s firmou vybereme 5 firem, které pak oslovíme a představíme jim výrobky či služby, které česká firma nabízí. Při projevení zájmu ze strany kanadského potencionálního partnera sjednáme SKYPE či ZOOM konferenci. Až situace dovolí, pomůžeme se sjednáním osobní schůzky, účasti na veletrhu, poskytneme prostory naší kanceláře pro jednání, asistenci při jednání atd.
Aktuální informace o situaci v Kanadě naleznete na portálu BusinessInfo.cz.
Obecné informace o teritoriu
Kanada se řadí mezi nejvyspělejší země světa, a to jak ekonomickou výkonností, tak životní úrovní obyvatel. Kanada disponuje rozsáhlým přírodním bohatstvím a vysoce rozvinutou zemědělskou výrobou. Země se člení na 10 provincií a 3 teritoria. Provincie mají vysokou míru samosprávy a zachovávají si kulturní i obchodně legislativní odlišnosti. Těžiště průmyslové výroby a ekonomického dění vůbec je soustředěno v centrálních provinciích Ontario a Québec. Zde také žijí tři pětiny kanadské populace. V popředí jsou také západní provincie Alberta, prosperující z těžby ropy a zemědělství, a Britská Kolumbie zaměřená převážně na lesnictví a dřevozpracující průmysl.
Trh Kanady je otevřený a skýtá mnoho příležitostí pro obchod i investice. Blízkost trhu USA ještě umocňuje atraktivitu Kanady. Ta se proto pro řadu firem stala (a stává) bránou do Severní Ameriky.
Tradice obchodní výměny ČR a Kanady sahá až k počátkům industrializace Severní Ameriky. Rostoucímu trendu obchodní výměny pomáhají významné kanadské investice v ČR, dlouhodobé vazby důležitých českých podniků, ale také ekonomická aktivita početné komunity českých ex-patriotů. Nelze opomenout význam Komplexní hospodářské a obchodní dohody mezi EU a Kanadou (CETA), která je od září 2017 v provizorní platnosti. Dohoda přináší nové možnosti pro evropské a kanadské exportéry a investory především skrze odstranění cel a otevření trhu veřejných zakázek.
Podrobné teritoriální informace o kanadské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.
Časové pásmo
Kanada svou rozlohou zasahuje do 6 časových zón GMT -8 až -3.30 hod.
Zahraniční kanceláře CzechTrade ve městě Calgary náleží do pásma GMT -7 hod. a používá letní čas GMT -6 hod.