Kanada

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu. Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

KanadaKanada

Doporučení pro vstup na kanadský trh za současné situace a aktuální zpravodajství 

Díky bezprecedentnímu stimulu fiskální a měnové politiky kanadské vlády není pravděpodobné, že by současný pokles kanadské ekonomiky byl tak hluboký jako velká deprese na počátku 30. let. Je však nepochybné, že koronavirový šok roku 2020 bude přetrvávat a mít dopady na kanadskou ekonomii.
Zatímco kanadské provincie ohlásily plány na znovuotevření ekonomiky a v některých sektorech již aktivita opět pokračuje, uvolňování blokování se však v květnu děje pomalejším tempem než se očekávalo. To má za následek, ve spojení s šokem v energetickém sektoru, že růst (respective pokles) HDP na rok 2020 se odhaduje na -7,1%. S ohledem na zvýšené nejistoty, zejména pokud jde o vývoj boje s koronavirem, nelze vyloučit další snižení. I krize nabízí příležitosti a více než kdy jindy platí, že doba přeje připraveným. Zahraniční kancelář (ZK) CzechTrade Calgary proto doporučuje:

 1. Seznámit se s  aktuální situací v Kanadě pomocí informací uvedených na www.businessinfo.cz.  Kanada sice na mezinárodní obchod neuvalila žádné restrikce, ale potřeby jak firem, tak konzumentů jsou dnes jiné než byly ještě v únoru tohoto roku a proto je třeba na stávající situaci správně reagovat. Naše zahraniční kancelář vám pomůže se v nové situaci orientovat a doporučí strategii pro vstup s vašim výrobkem či službou na kanadský trh.
 2. Vzhledem k tomu, že se neočekávají v blízké době v Kanadě žádné velké investice v soukromém sektoru, tak je třeba se soustředit na tendry vypsané vládními institucemi. Odhaduje se, že veřejné zakázky tvoří až 12 % kanadského HDP a očekává se že vláda, pro stimulaci ekonomie, bude tyto vypisovat v podstatně větším měřítku než doposud. Na základě smlouvy CETA české firmy mají možnost účastnit se tendrů vypsaných všemi stupni vlády (federální, provinční i komunální). Federální vláda zveřejňuje všechny zakázky na vládním webu Buyandsell (https://buyandsell.gc.ca/). Naprostá většina veřejných zakázek je dostupná v soukromém systému společnosti MERX (http://www.merx.com/).
 3. Sektory, u kterých neočekáváme velký pokles, ale možná i růst, jsou: infrastruktura (vládní tendry), těžba drahých kovů, nanotechnologie, zdravotnictví, farmacie, ICT a to jak technologie tak služby a pak všeobecně inovační technologie, které zefektivní procesy a výrobu.
 4. V této době, kdy CzechTrade nabízí své služby zdarma, naše kancelář nabízí pomoc hlavně v konzultaci pro vstup na kanadský trh. Dále pro danou firmu, na základě vytipovaných cílových skupin, připravíme tzv. “longlist”, ze kterého s firmou vybereme 5 firem, které pak oslovíme a představíme jim výrobky či služby, které česká firma nabízí. Při projevení zájmu ze strany kanadského potencionálního partnera sjednáme SKYPE či ZOOM konferenci. Až situace dovolí, pomůžeme se sjednáním osobní schůzky, účasti na veletrhu, poskytneme prostory naší kanceláře pro jednání, asistenci při jednání atd.

 

Aktuální informace o situaci v Kanadě naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

 

Obecné informace o teritoriu

Kanada se řadí mezi nejvyspělejší země světa, a to jak ekonomickou výkonností, tak životní úrovní obyvatel. Kanada disponuje rozsáhlým přírodním bohatstvím a vysoce rozvinutou zemědělskou výrobou. Země se člení na 10 provincií a 3 teritoria. Provincie mají vysokou míru samosprávy a zachovávají si kulturní i obchodně legislativní odlišnosti. Těžiště průmyslové výroby a ekonomického dění vůbec je soustředěno v centrálních provinciích Ontario a Québec. Zde také žijí tři pětiny kanadské populace. V popředí jsou také západní provincie Alberta, prosperující z těžby ropy a zemědělství, a Britská Kolumbie zaměřená převážně na lesnictví a dřevozpracující průmysl.

Trh Kanady je otevřený a skýtá mnoho příležitostí pro obchod i investice. Blízkost trhu USA ještě umocňuje atraktivitu Kanady. Ta se proto pro řadu firem stala (a stává) bránou do Severní Ameriky.

Tradice obchodní výměny ČR a Kanady sahá až k počátkům industrializace Severní Ameriky. Rostoucímu trendu obchodní výměny pomáhají významné kanadské investice v ČR, dlouhodobé vazby důležitých českých podniků, ale také ekonomická aktivita početné komunity českých ex-patriotů. Nelze opomenout význam Komplexní hospodářské a obchodní dohody mezi EU a Kanadou (CETA), která je od září 2017 v provizorní platnosti. Dohoda přináší nové možnosti pro evropské a kanadské exportéry a investory především skrze odstranění cel a otevření trhu veřejných zakázek.

Podrobné teritoriální informace o kanadské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
Kanada svou rozlohou zasahuje do 6 časových zón GMT -8 až -3.30 hod.
Zahraniční kanceláře CzechTrade ve městě Calgary náleží do pásma GMT -7 hod. a používá letní čas GMT -6 hod.

Desatero pro obchodování

KanadaKanada
 1. Při kontaktu s kanadskými obchodníky buďte věcní, zdvořilí, jednejte bez zbytečných průtahů, první kontakt je akceptován jak osobně, tak telefonem, faxem, emailem. Korupce v Kanadě téměř neexistuje.
 2. Většina obchodních jednání se zámořskými partnery probíhá písemně elektronickou komunikací. Při osobním jednání v Kanadě buďte dochvilní, snažte se zapamatovat si jména obchodních partnerů a jejich místo v hierarchii firmy.
 3. Při jednáních je dobré okrajově zmínit rodinu, zásadně se vyhněte tématům politika, kritika všeho druhu, českému humoru a při jednání se ženami se striktně držte obchodního tématu, naprostým tabu jsou žerty a komentáře na téma feministky.
 4. Při písemné komunikaci preferujte použití elektronické pošty, je dobré mít v záloze funkční fax. Použití kanadského anglického pravopisu bude určitě předností, v kontaktu s francouzsky hovořící provincií můžete rovněž použít francouzštinu, oba jazyky jsou úředně uznávány. Při písemné konverzaci dodržujte úředně danou stylistiku dopisu.
 5. Veškerá jednání dokumentujte písemně, vyhnete se tak nepříjemným právním a obchodním důsledkům ze špatně napsané smlouvy. Kanaďan ocení věcnost a stručnost, má malý respekt k titulům, hodnota jedince je stanovena tím co dělá a jak se chová, ne jaký má titul.
 6. Při obchodním jednání je nejvhodnějším oblečením kostým u žen, u mužů oblek.
 7. Pracovní snídaně a obědy jsou preferovány před večerními schůzkami, probíhají zásadně bez podávání  alkoholu, rovněž kouření není respektováno.
 8. Pracovní doba v Kanadě je zpravidla od 8-9 hodin ráno do 16-17 hodin odpoledne. Obchody s potravinami jsou otevřeny od časných ranních hodin až do nejméně 22:00 hodin, některé i 24 hodin denně. Ostatní obchody vč. obchodních domů jsou otevřeny od 9-10 hodin do zhruba 21:00 hodin.
 9. V Kanadě slaví jak celokanadské, tak provinční svátky, kdy bývá pracovní volno. Před jakýmkoliv jednáním se doporučuje si předem tyto svátky zjistit a vyhnout se tak nepříjemným překvapením a časovým prodlevám, rovněž se to týká i časového posunu jednak mezi Kanadou a zámořskými zeměmi, dále i vzhledem k šesti časovým pásmům v samotné Kanadě.
 10. Kanaďané jsou zpravidla milí a přátelští lidé. Jsou ale disciplinovaní, respektují zákon a totéž očekávají od návštěvníka. Budete-li toto respektovat, vyhnete se nepříjemným situacím a domů si odvezete jen pěkné vzpomínky na Kanadu.