Kanada

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu. Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

KanadaKanada

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

30.3.2020, Calgary
Kanada dá na pomoc ekonomice 82 miliard dolarů. Podpoří také těžaře ropy

K 29. březnu bylo v Kanadě nakaženo koronavirem už více než šest tisíc lidí, 63 osob nákaze bohužel podlehlo. Země uzavřela hranice pro všechny cizince, včetně občanů USA, s vyjímkou občanů, osob s trvalým pobytem v Kanadě a diplomatů.

Byla také uzavřena hranice mezi Spojenými státy a Kanadou pro cesty, které nejsou nezbytné. Dodavatelské řetězce, včetně nákladní dopravy, nejsou tímto opatřením dotčeny. Mezi zeměmi denně proudí zboží v hodnotě 2,7 miliardy dolarů.

Aktuálně je 65 % ze všech hlášených případů spojeno s nákazou komunitním přenosem, jedna třetina nakažených je starších 60 let. Doposud bylo v Kanadě hospitalizováno 213 lidí, 69 z nich je na jednotce intenzivní péče.

Země také dramaticky zvýšila počty testů na covid-19. Na konci března bylo dokončeno více než 205 tisíc testů. Aktuálně je nouzový stav vyhlášen v Britské Kolumbii, Albertě, Ontariu a také v Novém Skotsku. Tato provincie zavedla přísná opatření, po vyhlášení stavu nouze jsou zakázána všechna shromáždění nad pět lidí. Vedle toho musí všichni, kteří přicestují do provincie, dodržovat dvoutýdenní izolaci. Nařízení platí i pro ty, kteří přicestují z jiných kanadských provincií.

Od soboty 28. března jsou zakázána všechna shromáždění nad pět lidí i v Ontariu. Město Montreal v neděli 29. března prodloužilo stav nouze na dalších pět dnů a policie bude pokutovat osoby při nedodržování nařízených opatření.

Podpora pro podniky i živnostníky
Kanadská vláda podpoří ekonomiku 82 miliardami dolarů. Poskytne přímou podporu kanadským pracovníkům a podnikům ve výši až 27 miliard dolarů. 55 miliard dolarů je pak určeno na pokrytí potřeb likvidity kanadských firem a domácností prostřednictvím daňových odkladů. Finanční plán zahrnuje i dlouhodobější podporu příjmů pro občany, kteří v důsledku nemoci covid-19 ztratí práci nebo mají zkrácenou pracovní dobu.

Vláda dále zavádí nové příspěvky pro Kanaďany bez placené pracovní neschopnosti nebo nemocenských dávek. Příspěvek ve výši až 900 dolarů bude poskytován dvakrát týdně po dobu maximálně 15 týdnů.

Je určen primárně pro občany v izolaci, Kanaďany starající se o člena rodiny nakaženého COVID-19 a rodiče, kteří jsou po uzavření škol nuceni zůstat doma s dětmi. Plánuje se také dočasně zvýšit příspěvek na děti.

V neděli 29. března premiér Justin Trudeau oznámil také zvýšení příspěvku pro seniory, mládež a dalších zranitelných skupin. Vláda přispěje devíti miliony dolarů organizacím, které poskytují služby pro seniory jako dodávky potravin a léků.

Dalších 7,5 milionu dolarů pak bude poskytnuto na financování Kids Help Phone, poskytující poradenskou službu mládeži a dětem. Premiér současně přislíbil více než 200 milionů dolarů na podporu „útočišť“ pro lidi bez domova, ale také na podporu azylových domů pro ženy a matky s dětmi.

Banky umožní odložení splátek
Dalších šest miliard dolarů je vyčleněno na podporu nezaměstnaným pracovníkům. Aby se předešlo propouštění, poskytne vláda dotaci podnikům, které byly postiženy v souvislosti s šířením nákazy koronavirem. V desetiprocentní výši ze mzdy zaměstnanců to bude až 1 375 dolarů na zaměstnance a až 25 tisíc dolarů to bude pro zaměstnavatele. Současně byl posunut i termín pro podání daňového přiznání na 1. června a platba daně z příjmů je odložena až do 31. srpna. Plánuje se také zvýšení daňových úlev malým, středním i velkým podnikům.

Největší kanadské banky, jako jsou RBC, TD, BMO, Scotiabank, CIBC a National Bank, nyní umožňují odklad splátek hypotečních úvěrů až o šest měsíců. Zatím není jasné, zda budou zákazníci moci odložit splácení hypotéky bezúročně.

15 miliard dolarů má jít na pomoc těžařům
V Québecu bylo prodlouženo uzavření škol a školek. Do 1. května a budou uzavřeny veškeré obchody, kromě potravin, lékáren a obchody s alkoholickými nápoji.

Premiér Justin Trudeau uvedl, že vláda se znovu sejde, aby se dohodla na dalších opatřeních k zamezení dalšímu šíření nákazy. Premiér také informoval, že vláda spolupracuje s komerčními leteckými společnostmi, aby repatriovala Kanaďany uvízlé v zahraničí. Od pondělí 29. března bude zabráněno cestování ve všech vnitrostátních letech i meziměstských vlacích lidem, kteří projeví jakékoliv známky nemoci.

Federální vláda aktuálně připravuje záchranný balíček v hodnotě několika miliard dolarů pro kanadský ropný a plynárenský sektor. Ottawa by měla poskytnout až 15 miliard dolarů, sektor byl hluboce zasažen krizí v důsledku covid-19 a cenovou válkou mezi Saúdskou Arábií a Ruskem.

V Ontariu řeší momentálně nedostatek zdravotnických pomůcek, aktuálně testují respirátory N95 z roku 2002, kterých zbylo po epidemii SARS zhruba 55 milionů.

Do Kanady je každý rok dováženo zboží v hodnotě miliard dolarů. Jen vakcín, lékařských přístrojů a dýchacích pomůcek bylo v roce 2019 dovezeno téměř za tři miliardy dolarů. Kanada není schopna vyrobit dostatek těchto položek, i když spotřeba rok od roku roste.

Autor: Jerry Jelínek, CzechTrade Calgary, 30.3.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte také na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Archiv zpráv ke koronaviru v Kanadě a k mimořádným opatřením

 

Obecné informace o teritoriu

Kanada se řadí mezi nejvyspělejší země světa, a to jak ekonomickou výkonností, tak životní úrovní obyvatel. Kanada disponuje rozsáhlým přírodním bohatstvím a vysoce rozvinutou zemědělskou výrobou. Země se člení na 10 provincií a 3 teritoria. Provincie mají vysokou míru samosprávy a zachovávají si kulturní i obchodně legislativní odlišnosti. Těžiště průmyslové výroby a ekonomického dění vůbec je soustředěno v centrálních provinciích Ontario a Québec. Zde také žijí tři pětiny kanadské populace. V popředí jsou také západní provincie Alberta, prosperující z těžby ropy a zemědělství, a Britská Kolumbie zaměřená převážně na lesnictví a dřevozpracující průmysl.

Trh Kanady je otevřený a skýtá mnoho příležitostí pro obchod i investice. Blízkost trhu USA ještě umocňuje atraktivitu Kanady. Ta se proto pro řadu firem stala (a stává) bránou do Severní Ameriky.

Tradice obchodní výměny ČR a Kanady sahá až k počátkům industrializace Severní Ameriky. Rostoucímu trendu obchodní výměny pomáhají významné kanadské investice v ČR, dlouhodobé vazby důležitých českých podniků, ale také ekonomická aktivita početné komunity českých ex-patriotů. Nelze opomenout význam Komplexní hospodářské a obchodní dohody mezi EU a Kanadou (CETA), která je od září 2017 v provizorní platnosti. Dohoda přináší nové možnosti pro evropské a kanadské exportéry a investory především skrze odstranění cel a otevření trhu veřejných zakázek.

Podrobné teritoriální informace o kanadské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
Kanada svou rozlohou zasahuje do 6 časových zón GMT -8 až -3.30 hod.
Zahraniční kanceláře CzechTrade ve městě Calgary náleží do pásma GMT -7 hod. a používá letní čas GMT -6 hod.

Desatero pro obchodování

KanadaKanada
  1. Při kontaktu s kanadskými obchodníky buďte věcní, zdvořilí, jednejte bez zbytečných průtahů, první kontakt je akceptován jak osobně, tak telefonem, faxem, emailem. Korupce v Kanadě téměř neexistuje.
  2. Většina obchodních jednání se zámořskými partnery probíhá písemně elektronickou komunikací. Při osobním jednání v Kanadě buďte dochvilní, snažte se zapamatovat si jména obchodních partnerů a jejich místo v hierarchii firmy.
  3. Při jednáních je dobré okrajově zmínit rodinu, zásadně se vyhněte tématům politika, kritika všeho druhu, českému humoru a při jednání se ženami se striktně držte obchodního tématu, naprostým tabu jsou žerty a komentáře na téma feministky.
  4. Při písemné komunikaci preferujte použití elektronické pošty, je dobré mít v záloze funkční fax. Použití kanadského anglického pravopisu bude určitě předností, v kontaktu s francouzsky hovořící provincií můžete rovněž použít francouzštinu, oba jazyky jsou úředně uznávány.Při písemné konverzaci dodržujte úředně danou stylistiku dopisu.
  5. Veškerá jednání dokumentujte písemně, vyhnete se tak nepříjemným právním a obchodním důsledkům ze špatně napsané smlouvy. Kanaďan ocení věcnost a stručnost, má malý respekt k titulům, hodnota jedince je stanovena tím co dělá a jak se chová, ne jaký má titul.
  6. Při obchodním jednání je nejvhodnějším oblečením kostým u žen, u mužů oblek.
  7. Pracovní snídaně a obědy jsou preferovány před večerními schůzkami, probíhají zásadně bez podávání  alkoholu, rovněž kouření není respektováno.
  8. Pracovní doba v Kanadě je zpravidla od 8-9 hodin ráno do 16-17 hodin odpoledne. Obchody s potravinami jsou otevřeny od časných ranních hodin až do nejméně 22:00 hodin, některé i 24 hodin denně. Ostatní obchody vč. obchodních domů jsou otevřeny od 9-10 hodin do zhruba 21:00 hodin.
  9. V Kanadě slaví jak celokanadské, tak provinční svátky, kdy bývá pracovní volno. Před jakýmkoliv jednáním se doporučuje si předem tyto svátky zjistit a vyhnout se tak nepříjemným překvapením a časovým prodlevám, rovněž se to týká i časového posunu jednak mezi Kanadou a zámořskými zeměmi, dále i vzhledem k šesti časovým pásmům v samotné Kanadě.
  10. Kanaďané jsou zpravidla milí a přátelští lidé. Jsou ale disciplinovaní, respektují zákon a totéž očekávají od návštěvníka. Budete-li toto respektovat, vyhnete se nepříjemným situacím a domů si odvezete jen pěkné vzpomínky na Kanadu.