Indie

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Od roku 2017 mají české firmy možnost zahájit svoji v Indii v Českém podnikatelském inkubátoru v Bengalúru. Firmám jsou k dispozici kancelářské prostory pro období zakládání firmy s možností využití poradenských služeb agentury CzechTrade.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

IndieIndie

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

30.3.2020, Indie
Indie je totálně uzavřena. Lock down potrvá do půlky dubna

K 29. březnu má Indie kolem 1000 ohlášených onemocnění a asi 20 mrtvých; jedná se také především o starší občany. V zemi je téměř naprostý klid: nadále trvá lock down (úplné uzavření) země. Opatření potrvá minimálně do 14. dubna.

Nákaza je ke konci března rozšířena prakticky po celém území Indie s tím, že nejvíce zasažené jsou státy Maháráštra a Kerala. Následují státy Karnataka, Telanga a Uttarpradéš.

Přehledná a pravidelně aktualizovaná statistická data ohledně situace v Indii jsou k dispozici například na https://covidout.in/

Po zjištěném výskytu koronaviru na svém území zavedla Indická vláda řadu opatření proti jeho rozšíření. V případě šíření viru ze zahraničí se tato opatření zpřísňovala od lékařských prohlídek prováděných na mezinárodních letištích při vstupu do země, přes omezení vydávání a rušení víz občanům jiných zemí (od 13. března do 15. dubna 2020 je pozastavena platnost všech již vydaných indických víz občanům všech zemí světa, kteří se nenacházejí na území Indie), až po zákaz přistávání všech pravidelných mezinárodních osobních komerčních letů.

Poslední mezinárodní lety směřující do Indie mohly v Indii přistát i nejpozději v pondělí 23. března.

Problém s gastarbeitery
Námezdní pracovníci (téměř 45 miliónů gastarbeiterů nalákala města na příležitostnou nebo sezónní práci) byli dopraveni mimo velká města (často zůstávají na cestě), nebo se vydali pěšky do svých domovů.

Zatím jsou hlášeny jen lokální zmatky, ale potravinový maloobchod zatím funguje, i když zboží jako základní potraviny je téměř vyprodáno.

Vyhlášený nouzový stav je teprve v první třetině a spíše se čeká na to, co přinese další den.

Komplexní ekonomická opatření chybějí
Zatímco podniky jsou zavřeny, vláda zatím nepředstavila komplexní ekonomická opatření.

Stát Karnataka s hlavním městem Bengalúru,kde sídlí i kancelář CzechTrade a podnikatelský inkubátor (v současné době zde pracují pouze lokální pracovníci) eviduje k 30. 3. zatím pouze 97 onemocnění.

Všichni infikovaní byli nakaženi buď po návratu ze zahraničí (nejčastěji se uvádí Velká Británie) nebo stykem s nakaženou osobou.

Infikované osoby nastoupili karanténu, která je ve státě Karnataka po návratu ze zahraničí po dobu 28 dnů povinná. Zajímavá je i věková struktura uvedených osob: od 18 do 70 let; vážný průběh se vyskytuje i mladších ročníků.

Tělesné tresty
Policie porušení zákazu vycházení a provozování dopravních prostředků řeší na místě mnohdy formou tělesného trestu nebo pokutami a odebráním řidičských oprávnění.

Hospodářská situace se zatím projevuje občasnými výpadky dodávek elektrického proudu, telekomunikace zatím fungují.
V první fázi jsou nejvíce poškozeni námezdní pracovníci a řidiči kamiónů, kteří se ocitly na trasách často bez potravin a vydávají se do okolních obcí a osad pro alespoň minimum potravin.

Ve čtvrtek centrální vláda vyhlásila balíček pomoci občanům,kteří ztratí vlivem koronavirové epidemie zaměstnání; balíček má disponovat finančními prostředky v hodnotě 22,5 miliardy dolarů.

Stamiliony lidí bez práce?
Je však otázkou,zda to bude stačit a jak bude využíván, respektive, jak se k financím ohrožené osoby dostanou. Počítá se, že v nejbližší době ztratí práci více než polovina ze 470 miliónů pracovníků.

Premiér Indie založil fond, který bude pomáhat nastartování ekonomiky a požádal nejbohatší vrstvy, umělce nebo sportovce, aby do tohoto fondu přispívali. Komplexní řešení oživení ekonomiky se stále očekává a logicky závisí na rozsahu epidemie a jejích následků.

Zatím charitativní organizace vydávají potraviny většinou v ulicích a také mýdlo jako důležitý hygienický prostředek.

Zahraniční pracovníci z Evropy jsou postupně odváženi zpět do EU. Podnikatelé se domnívají, že lock down bude prodloužen i po 14. dubnu.

Autor: Ivan Kameník, CzechTrade Bengalúru, a Luboš Ulč, CzechTrade Mumbaí, 30.3.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Archiv zpráv ke koronaviru v Indii a k mimořádným opatřením

 

Obecné informace o teritoriu

Indie se řadí mezi nejrychleji se rozvíjející ekonomiky světa a společně s Čínou je považována za budoucí novou ekonomickou velmoc. Indičtí představitelé rádi zdůrazňují, že veškerého pokroku posledních let dosáhla Indie v prostředí stabilní demokracie a tržní ekonomiky.

S aktuálně odhadovanými 1,138 miliardami obyvatel představuje Indie největší demokracii na světě. Hodnota HDP v přepočtu ukazatelem parity kupní síly je odhadována na 3,3 bil. USD a řadí Indii na 4. místo na světě za USA, Čínu a Japonsko. Obrovský trh a dynamický rozvoj ve všech oblastech tak představují nemalé lákadlo pro všechny významné světové hráče.

Počátky Česko-indické obchodní spolupráce se datují do 20. let 20. století. V té době se jednalo zejména o československé dodávky obráběcích strojů a zařízení pro cukrovary a také o aktivity firmy Baťa při výstavbě obuvnických závodů v Indii.

K výraznému rozvoji vzájemného obchodu došlo po osamostatnění Indie v roce 1947. České firmy se na indickém trhu uplatňovaly jako tradiční dodavatelé diesel-generátorů, obráběcích, tvářecích, textilních, kožedělných a tiskařských strojů, potravinářské technologie a řady dalších průmyslových výrobků. Po určitém propadu na začátku 90. let dochází roku 1993 k neustálenému postupnému růstu česko-indické obchodní výměny. Hlavními českými vývozními artikly do Indie jsou v současné době osobní automobily, obráběcí a tvářecí stroje a zařízení pro energetiku.

Od roku 2017 mají české firmy možnost zahájit svoji v Indii v Českém podnikatelském inkubátoru v Bengalúru. Firmám jsou k dispozici kancelářské prostory pro období zakládání firmy s možností využití poradenských služeb agentury CzechTrade.

Podrobné teritoriální informace o indické ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
Celá země používá jedno časové pásmo GMT +5.30 hod.

Desatero pro obchodování

IndieIndie
  1. Buďte trpěliví.
  2. Opřete se o důkladný průzkum trhu.
  3. Nabízejte pouze špičkové technologie, výrobky a služby.
  4. Zajistěte si firemní přítomnost nebo obchodního zástupce.
  5. Indičtí partneři se snaží „vtáhnout“ zahraniční firmu do společného podnikání. Buďte obezřetní při stanovení podílu a sdílení know-how.
  6. Indický trh není momentálním řešením odbytových potíží v postkrizovém období. Přistupujte k němu s dlouhodobou vizí.
  7. Počítejte s časem a prostředky na osobní návštěvy.
  8. Rozhoduje špička firemní hierarchie -  jednejte jen s těmito strukturami.
  9. Indii ani indického partnera nikdy nepodceňujte.
  10. Učte se vhodnému osobnímu jednání - aneb yes znamená možná.

Nejbližší související akce

Mise českých výrobců potravinářských technologií do Indie 2020-odloženo 20. 4. 2020 - 24. 4. 2020 Prezentace firem
Indie
Mumbaí a Bengalúru,
Indie
Více informací

Aktuality z teritoria

Sčítání obyvatelstva v Indii
Indie Indie
| 20. 3. 2020
Auto Expo Dillí 2020
Indie Indie
| 8. 3. 2020
Expanze českého skla do Indie
Indie Indie
| 29. 2. 2020