Bělehradské výstaviště zveřejnilo odhad ekonomického dopadu své činnosti na srbskou ekonomiku za rok 2023. Každým rokem je prospěšnější pro srbskou ekonomiku.
Každou první středu v červnu se koná tzv. Global Exhibitions Day (Světový den výstav), který organizuje Světová asociace výstavního průmyslu (UFI). V roce 2023 fungovalo v jejím rámci celosvětově přes 4,8 milionu společností s přínosem pro globální HDP ve výši 179 miliard eur.
V Srbsku je nevýznamnějším členem asociace UFI Bělehradské výstaviště. Ekonomické efekty jeho fungování byly v roce 2023 odhadnuty na 18,3 miliardy srbských dinárů (156 milionů eur) prodaného zboží a služeb, dále 4,5 miliardy dinárů přidané hodnoty a vznik 1744 pracovních míst.
Čistě přímé efekty fungování Bělehradského výstaviště na daňové příjmy v roce 2023 jsou odhadnuty na 2,2 miliardy dinárů. Nepřímé efekty ve formě ubytování vystavovatelů a návštěvníků výstav činily v roce 2023 více než 1,6 miliardy dinárů, přičemž samotná spotřeba zahraničních turistů, kteří přijeli kvůli některé z výstav, překročila 1,3 miliardy dinárů.
V přepočtu na zaměstnance vytvořilo v roce 2023 Bělehradské výstaviště hodnotu 61 350 eur, přičemž v roce 2019 tato hodnota byla 44 700 eur. To ukazuje na vyšší produktivitu zaměstnanců stejně jako na zvýšení efektivity obchodních aktivit během posledního období.
Zdroj: biznis.rs
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko.
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.