Datum:26.03.2024
Průmyslový obor: Potravinářský průmysl
Teritoriální zaměření:
Filipíny - vlajka Filipíny

Česká republika a Filipíny navazují zemědělské vztahy

Ministr zemědělství České republiky Marek Výborný v doprovodu čtyřicetičlenné podnikatelské delegace navštívil Filipíny. Uskutečnila se tu řada jednání s místními představiteli o zemědělské spolupráci.

Při této příležitosti uspořádaly české velvyslanectví v Manile, Hospodářská komora ČR a Ministerstvo zemědělství ČR Česko-filipínské agrární fórum 2024. Událost se konala ve dnech 21. a 22. března v Makati a Davao. České firmy zde představily své technologie pro pivovarnictví, mlékárenství, zpracování masa i další příbuzná odvětví zemědělství.

V úvodním projevu ministr Výborný prohlásil: „Věřím, že bohatá a různorodá účast na dnešním fóru může vést k obohacení a posílení spolupráce, zejména v odvětvích, která zde dnes zastupujeme, a to je zemědělství a potravinářství. Byl bych velmi rád, kdyby to naši filipínští partneři vnímali jako jasný signál, jak velký zájem máme o posílení kontaktů s partnery na Filipínách."

Ministr zemědělství také navštívil Filipínskou univerzitu a jednal s jejím rektorem Angelem Jimenezem o možném výzkumu a univerzitní spolupráci v oblasti lesnictví, tropického a subtropického zemědělství a vodního hospodářství.

Návštěva v Manile vyvrcholila bilaterálním setkáním s ministrem zemědělství Franciscem Laurelem. Během něho oba hodnostáři podepsali akt o spolupráci v oblasti zemědělství a potravinářského průmyslu. Ministři se dohodli na posílení spolupráce v různých oblastech, včetně veterinární problematiky, živočišné výroby, akvakultury a také mlékárenství. Kromě toho se jednání rozšířila na výrobu potravin a doprovodné technologie, vodní hospodářství pro zemědělství a na podporu vědecko-výzkumných výměn.

Česká delegace na Filipínách zdůraznila závazek posílit vzájemné obchodní a ekonomické vztahy v oblasti zemědělství a potravinářství, a také posílita partnerství mezi univerzitami a výzkumnými institucemi v České republice a na Filipínách.

Oficiální návštěva v doprovodu podnikatelské delegace je vždy skvělou příležitostí k prvotnímu prozkoumání trhu a zjištění zájmu na straně pořádající země. CzechTrade Filipíny v rámci této mise již spolupracoval s několika účastníky a předem domluvil další jednání nejen v průběhu byznys fóra, ale i mimo, přímo v provozech a kancelářích partnerů, kteří měli zájem o české výrobky a služby, neboť naše služby vedou k efektivnímu využití vašeho času na pracovních cestách.


Ondřej Puchinger, Director CzechTrade Filipín

Zdroj: MANILA BULLETIN

Další aktuality