Energetická společnost Engie Chile dostala od koordinátora elektrické sítě povolení spuštit do provozu bateriový park BESS Coya. Ten se nachází na severu země, v regionu Antofagasta.
Litiové baterie jsou uložené ve 232 skladovacích kontejnerech přímo ve fotovoltaické elektrárně PV Coya. Jejich kapacita je 638 MWh, a je tak největším bateriovým parkem v Latinské Americe.
Investice 200 milionů dolarů byla určena především na samotnou technologii. Ta funguje na systému Battery Energy Storage System (BESS). Plný výkon této solární elektrárny je 180 MW a vyrobenou energii dopravuje do baterií 58 invertorů.
Systém umožňuje skladovat energii až po dobu 5 hodin, což se při využití plné kapacity rovná 200 GWh za rok.
Park bude zásobovat až 100 tisíc domácností elektrickou energií, která je získaná z obnovitelných zdrojů, což ušetří životní prostředí, do kterého by bylo vypuštěno 65 542 tun oxidu uhličitého za rok.
Hlavním posláním bateriového parku je umožnit distribuci energie do sítě rovnoměrně během dne, neboť fotovoltaická elektrárna během denních hodin generuje přebytky a v noci naopak elektřina chybí.
Bateriový park je klíčový na cestě k dekarbonizaci země. Navíc brzy se k němu přidají BESS Tamaya s kapacitou 418 MWh a BESS Capricornio s kapacitou 264 MWh. Engie tak bude schopna dodat v nočních hodinách do elektrické sítě 255 MW. Obdobným systémem budou do budoucna vybaveny všechny projekty společnosti Engie.
Kancelář CzechTrade Chile je připravena pomoci českým firmám, které působí v oblasti energetiky a mají zájem své inovativní výrobky a služby nabídnout chilským partnerům.
Zdroj: Diario financiero
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.
Konsorcium vedoucích představitelů finančního sektoru v Jihoafrické republice vytvořilo pracovní skupinu pro konkurenceschopnost jihoafrického finančního sektoru, známou jako Operace Phumelela. Ta má posílit příspěvek kapitálových trhů k hospodářskému růstu, vytváření pracovních míst a exportu služeb.
Hornorakouská společnost KTM připravuje reorganizaci v rámci samosprávy. I další velké společnosti však musí hledat cesty, jak se vypořádat s nepříznivou ekonomickou situací. Rozsah škrtů je různý: zavírají se závody, ruší se pracovní místa, jinde se vyjednává o slevách na mzdách.
Ikonická koupel, která v roce 1970 ohromila návštěvníky ósacké Světové výstavy, se v modernizované podobě vrátí na Expo 2025.
Čína zavádí ve vybraných městech nové kolo uvolněných limitů pro zahraniční investice, které umožňují zahraniční investice do buněčné a genové terapie a do nemocnic ve stoprocentním zahraničním vlastnictví. Tento krok odráží pokračující snahu Číny přilákat více zahraničního kapitálu a dále otevřít svou ekonomiku.