Datum:25.01.2024
Průmyslový obor: Ostatní, Služby, Zemědělství a lesnictví
Teritoriální zaměření:
Itálie - vlajka Itálie

Chovatelský segment v Itálii dosáhl hodnoty 3,5 miliardy eur

Většina majitelů bere své mazlíčky jako člena rodiny. Měsíčně za ně vynaloží 30 až 100 eur měsíčně. Vloni se však ztrojnásobil počet těch, kteří zaplatili dokonce více než 300 eur měsíčně.

Jedna ze tří italských domácností sdílí domov alespoň s jedním z domácích mazlíčků, jako jsou psi, kočky, ptáci, želvy či plazi. Obrat spojený s ekonomikou domácích mazlíčků se v odhaduje na 3,5 miliardy eur na národní úrovni. Jedná se o velmi zajímavý a perspektivní trh, a to i přes to, že v roce 2023 lehce poklesl počet mazlíčků v italských domácnostech a dostal se na úroveň před pandemií. V době pandemie mělo domácího mazlíčka až 40 % domácností.

Nejběžnějšími zvířaty jsou psi, kteří žijí ve 42 % domácností, a dále kočky ve 34 % domácností. Čím dál více Italů bere domácího mazlíčka jako člena rodiny, což dokazuje skutečnost, že 13 % majitelů zvířat zvažuje sdílet společný hrob a 20 % majitelů dokonce zamýšlí odkázat část majetku právě svému mazlíčkovi.

Přes 60 % těch, kteří chovají domácí mazlíčky, utratí měsíčně 30 až 100 eur. Pouze 19 % méně než 30 eur měsíčně, zatímco 15 % těch, kteří mají zvíře, za ně zaplatí měsíčně mezi 100 a 300 eur. Dokonce 4 % majitelů za mazlíčky zaplatí za měsíc více než 300 eur, což je procento, které se ve srovnání s předchozím rokem prakticky ztrojnásobilo. Ukazuje to na trend, že italští spotřebitelé jsou čím dál více ochotni utrácet vyšší částky za produkty a služby pro své zvířecí miláčky.

Italský trh tedy nabízí příležitosti pro české exportéry. Je však nutné počítat s tím, že se jedná o poměrně saturovaný trh a vstup nemusí být vždy tak rychlý, jak si mohou exportéři představovat. V případě, že byste měli zájem o bližší informace či o vstup na italský trh, neváhejte oslovit naši kancelář CzechTrade v Miláně.


Zdroj: Coldiretti
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie.

Další aktuality