Na konci dubna uspořádala Delegace Evropské unie v Bogotě setkání zaměřené na změny ve vodohospodářství pro hlavní město Kolumbie. Diskutovalo se o transformaci sektoru, nových vodohospodářských plánech a restrukturalizaci tarifního rámce.
Setkání se účastnil i viceministr vody a hygieny Kolumbie Eduardo Libreros. Do konce roku se očekává návrh nové legislativní iniciativy, která bude zahrnovat komplexní transformaci systému vodohospodářství města a jeho tarifního rámce. Evropská unie během setkání představila svoji oficiální zprávu, která shrnuje hlavní příležitosti a výzvy v sektoru - ty v současnosti představuje hlavně potřeba modernizace infrastruktury, řešení otázek nerovnosti v přístupu k vodě a hygieně a potřeba zvyšování odolnosti vůči klimatickým změnám.
Setkání i samotná iniciativa ukazují, že sektor je v aktivním rozvoji. Podle prezentovaných plánů se transformace zaměří na budování nové politiky, posílení a rozvoj správy vodních zdrojů a investice do udržitelné infrastruktury. Důležitou součástí bude i efektivnější regulace sektoru. Plánuje se restrukturalizace tarifního rámce s cílem revidovat cenové modely a zajistit férové a udržitelné financování vodních a sanitárních služeb pro občany.
Hned zraje příštího roku plánuje naše zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie vodohospodářskou misi českých firem, které by mohly být pro Kolumbii velkým přínosem. Vnímáme rostoucí důležitost spolupráce v oblasti správy vodních zdrojů, a také potenciál českých firem v daném odvětví. Budoucí aktivity tak mohou významně přispět k posílení bilaterálních obchodních vztahů a podpořit zapojení českých technologií a know-how do modernizace kolumbijského vodohospodářského sektoru. Máte-li zájem účastnit se této mise, navštivte Kalendář akcí nebo kontaktujte naší kancelář v Kolumbii.
Zpracoval: tým zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.