Datum:12.02.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Egypt - vlajka Egypt

Egyptskou ekonomiku zasáhla regionální krize. Inflace stoupá

Egypt není v dobré ekonomické kondici. Spotřebitele zasáhlo prudké zvýšení cen a prudký pokles dopravy přes Suezský průplav. To ovlivnilo jeden z hlavních vládních zdrojů deviz. Navíc budou v průběhu roku 2024 splatné splátky půjček mezinárodním institucím za 32 miliard dolarů.

Přestože celková inflace v Egyptě v prosinci klesla na 33,6 procenta z 34,6 procenta v předchozím měsíci, ceny potravin v lednu vzrostly. Ceny některých položek, jako jsou fazole, se mezi prosincem a lednem zdvojnásobily, zatímco mléčné výrobky a olej na vaření vzrostly asi o 30 až 15 procent.

Prvního ledna zvedly státní a soukromé telekomunikační společnosti poplatky za internet o více než 30 procent. Ocelářské společnosti zároveň ceny produktů o 10 procent, což vedlo k nárůstu stavebních nákladů.

Situaci zhoršil směnný kurz amerického dolaru na černém trhu, který klesl na rekordní minimum 64 egyptských liber za dolar, což je více než dvojnásobek oficiálního směnného kurzu 31 liber. Kvůli nedostatku amerických dolarů v egyptských bankách musí dovozci, průmyslníci a výrobci, kteří všichni spoléhají na dovážené komponenty, nakupovat jakékoli valuty, které potřebují k podnikání, na černém trhu.

Někteří Egypťané, kterým zbylo jen málo možností, jak uchovat hodnotu svých zmenšujících se úspor, se pokusili využít rychlé inflace nákupem zboží, které jen o dny nebo týdny později prodali za mnohem vyšší ceny. Egypťané, kteří si to mohou dovolit, také nakupovali zlato, aby si uchovali hodnotu svých úspor, což zvýšilo cenu drahých kovů. Rostoucí poptávka vyhnala koncem ledna cenu jednoho gramu 21karátového zlata na zhruba 3800 egyptských liber (123 dolarů) ve srovnání s přibližně 3200 z 1. prosince 2023.

Egyptská vláda se obrátila na Mezinárodní měnový fond s žádostí o půjčky, které by jí pomohly překonat krizi, ale to přichází s přísnými podmínkami, jako je snížení veřejných výdajů a volný pohyb místní měny. Rostoucí náklady také narušily důvěru veřejnosti ve finanční instituce země a také se snížily přímé remitence od Egypťanů pracujících v zahraničí – důležitý zdroj cizí měny – o zhruba 30 procent v prvním čtvrtletí aktuálního finančního roku, který začal v červenci.

Reforma podnikatelského prostředí
Nevěříme, že vládní programy budou generovat příjmy pro občany,“ řekl Hassan El Sady, profesor financí a investic na Káhirské univerzitě. „MMF nezajistí, aby Egypťané vydělávali, obvykle to má opačný účinek. Vláda musí přijít s účinnými investičními schématy, aby zajistila, že místní i zahraniční investoři budou mít odpovídající příjmy. To je jediný způsob, jak nashromáždit dolary a zbavit se černého trhu." El Sady řekl, že rok 2024 bude pro Egypt tvrdší než rok 2023 kvůli 32 miliardám dolarů, které musí Egypt v průběhu roku splatit různým věřitelům.

„Nejtěžší ekonomické podmínky budou v první polovině roku. Během první poloviny roku 2024 bude potřeba přibližně 16,9 miliardy dolarů a zbytek do konce roku. Očekávám, že si vláda bude muset půjčit více peněz, aby zaplatila dluhy, což, jak se obávám, cyklus jen prohloubí," komentuje situaci v Egyptě Hassan El Sady.

Problém komplikuje pokles dolarových příjmů ze Suezského průplavu kvůli útokům jemenských rebelů na lodní dopravu, kteří přinutili plavidla vyhýbat se Rudému moři. Tržby v prvním lednovém týdnu klesly o 41 procent oproti předchozímu roku.

I přes složitou situace egyptské ekonomiky obchodní vztahy s ČR stále fungují, a registrujeme import zboží. Pro více informací o dovozu zboží do Egypta a fungování na egyptském trhu, a možnosti vyhledání místních obchodních kontaktů, je kancelář CzechTrade v Káhiře připravena pomoci individuálně se všemi vašimi exportními požadavky do Egypta.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Egypt.
Zdroj: Thenationalnewscom, www.thenationalnews.com

Další aktuality