Datum:06.12.2023
Průmyslový obor: Automobilový průmysl, Potravinářský průmysl, Strojírenství - výroba strojů a techniky
Teritoriální zaměření:
Filipíny - vlajka Filipíny

Filipínský výrobní sektor roste nejrychleji za posledních 9 měsíců

Filipínský výrobní sektor zotavuje díky silným podmínkám, které pomohly k rychlejší expanzi nových objednávek a produkce.

Index nákupních manažerů S&P Global Philippines’s Purchasing Managers’ Index (PMI) vzrostl z 52,4 v říjnu na 52,7 v listopadu. Jde o nejsilnější výsledek od února 2023.

Klíčovým přispěvatelem k tomuto zlepšení byly dvě hlavní složky PMI – nové objednávky a produkce – obě zaznamenaly tempa růstu na 8 a 10 měsíčních maximech.

Firmy připisovaly tento růst silné poptávce na domácím i zahraničním trhu, akvizicím nových klientů a zvýšené smluvní práci, což zvýšilo celkové tržby a produkci.

Listopadové údaje však poprvé za 15 měsíců odhalily pokles nákupní aktivity. Vyšší ceny surovin a obavy z přeplnění zásob odrazovaly u některých firem od nákupu vstupů. Některé podniky však nadále nakupovaly vstupy a pomohly tak vyrovnat celkový pokles.

Zatímco zásoby nákupů rostly již druhý měsíc v řadě, tempo růstu bylo mírné. Výrobní firmy se držely vstupů, aby zvýšily efektivitu nákladů.

Listopadové údaje rovněž naznačovaly mírné snížení zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu, což znamenalo nový pokles po dvou měsících vlažného růstu. Volná kapacita a klesající počet nevyřízených zakázek vedly některé firmy k omezení počtu zaměstnanců, ačkoli trvalý nárůst nových zakázek povzbudil jiné ke zvýšení náboru.

Mezitím se výkon prodejců v listopadu zhoršil a zvrátil dva měsíce zlepšení. Rychlost, s jakou se prodlužovaly dodací lhůty, byla celkově mírná, přičemž firmy uváděly nedostatek materiálu a přetížení přístavů. To se promítlo do některých zpráv o vyšších nákladech na materiál a dodavatele, které byly z velké části obviňovány z posledního nárůstu nákladů.

Vzhledem k tomu, že ostatní cenové tlaky zůstaly utlumené, byla míra inflace cen vstupů nejslabší za více než tři roky, což vedlo k podobně mírnému nárůstu prodejních cen výrobců.

Navzdory problémům si filipínští výrobci zboží zachovali optimismus, přičemž 46 % respondentů předpovídá expanzi výroby v příštích 12 měsících. Zatímco oproti říjnu došlo ke zlepšení, úroveň důvěry zůstala historicky utlumená.

Předpokládaný růst celé filipínské ekonomiky je ke konci roku silně podpořen právě výrobním sektorem, který drží skvělé tempo ekonomiky. Filipíny se dostávají na konci roku do finálních příprav na každoroční vánoční útraty, které jsou významným přínosem do výsledku ekonomiky. Právě velká část Filipínců, kteří pracují v zahraničí se vrací v průběhu prosince na Filipíny a jejich silná kupní síla vždy enormně podpoří prosincové výsledky celé ekonomiky.

Důležitým faktorem je, že filipínští výrobci plánují rozvoj svých provozů a výrob. Teď je správný čas, kdy české technologie, výrobní know-how může budoucím, filipínským výrobcům pomoci k rozvoji. Kontaktujte naši filipínskou kancelář pro více informací a o diskuzi, jak můžeme vaše technologie zúročit tady ve Filipínách.

Ondřej Puchinger, ředitel CzechTrade Filipíny.

Zdroj: PortCalls.com

Další aktuality