Globální ekonomika se potýká s náročným obdobím, které se vyznačuje výrazným zpomalením, jež pro rozvíjející se trhy představuje významná rizika a nejistoty. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) se globální hospodářský růst zmírnil kvůli přetrvávající inflaci, zpřísňování finančních podmínek a geopolitickému napětí. Jak reaguje Indonésie?
Globální zpomalení má hluboké důsledky pro rozvíjející se ekonomiky. Indonésie je významným příkladem země, která se v těchto rozbouřených vodách pohybuje. MMF v nejnovějším výhledu předpokládá zpomalení globálního růstu na 3,2 % v roce 2024 z 3,3 % v roce 2023. Zpomalení je důsledkem kumulativních dopadů zpřísňování měnové politiky ze strany hlavních centrálních bank, jehož cílem je omezit inflační tlaky způsobené geopolitickými konflikty a problémy v dodavatelských řetězcích. Inflace zůstává přetrvávajícím problémem, protože vysoké spotřebitelské ceny v mnoha zemích nutí centrální banky udržovat restriktivní měnovou politiku.
Rozvíjející se ekonomiky, včetně Indonésie, jsou obzvláště citlivé na globální ekonomické výkyvy, neboť jsou často silně závislé na vývozu, zahraničních investicích a přílivu kapitálu. Důsledky tohoto globálního zpomalení pro Indonésii jsou mnohostranné. Zpomalení v hlavních ekonomikách, jako je Čína a Spojené státy, vedlo k poklesu poptávky po hlavních vývozních artiklech Indonésie, tedy palmový olej, textil a minerály.
Výsledný pokles příjmů z vývozu zase vyvíjí tlak na obchodní bilanci Indonésie, jak je patrné z obchodního přebytku země, který v prvních šesti měsících roku 2024 dosáhl pouhých 15,4 miliardy dolarů, což je méně než loni. Zpomalující globální ekonomika často vede k nižším přímým zahraničním investicím. V Indonésii však ministerstvo investic odhalilo pozitivní vývoj přímých zahraničních investic. V první polovině roku 2024 dosáhly přímé zahraniční investice 13,31 miliardy dolarů, což představuje meziroční růst o 16,6 %. Povzbudivé údaje ukazují, že Indonésie zůstává atraktivní investiční destinací.
Vzhledem k tomu, že hlavním tahounem ekonomiky je stále spotřeba domácností, je pro Indonésii důležité udržet si kupní sílu spotřebitelů, jejímž jedním ze způsobů je řízení inflačních tlaků. Indonésie se na začátku letošního roku potýkala s rostoucími inflačními tlaky, částečně způsobenými kolísáním cen energií a potravin. Politické synergie mezi orgány se však dosud podařilo inflační tlaky snížit. V červnu 2024 vykázal indonéský index spotřebitelských cen meziměsíční deflaci minus 0,08 % při nižších cenách potravinářských komodit. Indonéský statistický úřad (BPS) brzy zveřejní svá data za červenec a očekává se, že by objevila měsíční deflace.
Vládní výdaje na potravinovou bezpečnost zaznamenaly do června meziroční růst o 31,4 procenta, zejména na zemědělskou infrastrukturu a zařízení k zajištění dostupnosti potravin a udržení stabilních domácích cen potravin. Celkově se indonéská ekonomika vyrovnává poměrně dobře a očekává se, že v roce 2024 zůstane silná, a to i při pokračujících globálních ekonomických výkyvech. Předpokládá se, že Indonésie si letos udrží stabilní meziroční růst o 5,06 procenta ve srovnání s 5,05 procenty v roce 2023.
Navzdory výzvám, jako jsou kolísání cen komodit a rostoucí geopolitické napětí, je indonéská ekonomika stále podporována silnou spotřebou domácností, stabilním přílivem investic a růstem vládních výdajů. Navíc se očekává, že fiskální deficit se letos prohloubí na 2,7 procenta HDP ve srovnání s původním cílem schodku ve výši 2,29 procenta. Doufáme, že to ekonomiku ještě více povzbudí. Díky pozitivním vyhlídkám na růst a stabilitu má Indonésie dobré předpoklady k tomu, aby si udržela svou odolnost v náročném globálním prostředí.
V případě, že vstupujete na tento trh nebo zde rozšiřujete své obchodní aktivity, neváhejte oslovit naši kancelář v Jakartě, a sjednat si individuální asistenci a pomoc při výběru a oslovení obchodních partnerů v Indonésii.
Zdroj: www.thejakartapost.com
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Indonésie.
Ikonická koupel, která v roce 1970 ohromila návštěvníky ósacké Světové výstavy, se v modernizované podobě vrátí na Expo 2025.
Čína zavádí ve vybraných městech nové kolo uvolněných limitů pro zahraniční investice, které umožňují zahraniční investice do buněčné a genové terapie a do nemocnic ve stoprocentním zahraničním vlastnictví. Tento krok odráží pokračující snahu Číny přilákat více zahraničního kapitálu a dále otevřít svou ekonomiku.
Export do Spojeného království zaznamenal v prvních třech čtvrtletích letošního roku meziroční nárůst o 26,41 %. Země se tak vrací na 5. místo nejdůležitějších obchodních partnerů České republiky.
Šéf vietnamské diplomacie a místopředseda vlády Bui Thanh Son zdůraznil, že zelená ekonomika se má stát ústředním tématem partnerství mezi Vietnamem a Evropskou unií.