Datum:11.06.2024
Průmyslový obor: Letecký průmysl
Teritoriální zaměření:
Kanada - vlajka Kanada

Kanadská provincie Quebec investuje do leteckého průmyslu

Provinční vláda Quebecu podpoří vznik inovační zóny v leteckém průmyslu.

Quebecký premiér François Legault podporuje vznik inovační zóny. Náklady projektu mají dosáhnout 415 milionů kanadských dolarů, z toho 85 milionů zaplatí vláda a 240 milionů bude investovat Boeing, přičemž necelá polovina z této investice, 110 milionů, bude putovat do vzniku leteckého vývojového centra, kde bude probíhat výzkum a vývoj v oblastech dekarbonizace, elektrifikace, autonomního řízení, digitalizace a pokročilých materiálů.

Quebec už je domovem pro letecké giganty Bombardier, Airbus, Bell nebo Pratt&Whitney a celý aerospace ekosystém v provincii je třetím největším na světě. Kromě již zmíněného vývojového centra bude klastr Aero Montréal budovat vzdělávací, tréninkovou a výzkumnou infrastrukturu, do které se zapojí Concordia University a další významné univerzity. Poslední součástí inovační zóny pak bude centrum pro testování rozsáhlých projektů a simulace autonomních technologií a dronů.

Vznik inovačních zón iniciuje quebecká vláda od roku 2022. Tehdy byly představeny oblasti se zaměřením na kvantové a digitální technologie, projekty na baterie a elektrifikaci dopravy nebo chytré zemědělství.

Aerospace inovační zóna do budoucna představuje ještě více příležitostí pro české firmy, zejména vzhledem k dobrému jménu a dlouhodobé spolupráci obou ekosystémů.

Pro případné dotazy a možnosti propojení na aerospace ekosystém v Quebecu se můžete obracet na naši kanadskou kancelář v Torontu.


Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade a CzechInvest Kanada (Toronto). 
Zdroj: Betakit.

Další aktuality