Datum:19.11.2023
Průmyslový obor: Investice
Teritoriální zaměření:
Egypt - vlajka Egypt,
Katar - vlajka Katar

Katar investuje 1,5 miliardy dolarů do egyptského průmyslu

Toto oznámení představuje první zmínku o nových investicích Kataru v Egyptě od dohody mezi oběma národy v březnu 2022, která načrtla investice a partnerství v hodnotě téměř pět miliard dolarů. Ředitel egyptské obchodní komory Yahya Al-Wathiq Billah zdůraznil velký nárůst objemu obchodu mezi těmito dvěma zeměmi v roce 2022, konkrétní čísla však nezveřejnil.

Katarské egyptské investiční fórum, které inauguroval ministr obchodu a průmyslu Ahmed Samir, sloužilo jako významná platforma pro podporu hospodářské spolupráce a zkoumání investičních příležitostí mezi Katarem a Egyptem.

Fórum, kterého se zúčastnil katarský ministr obchodu a průmyslu Mohammed bin Hamad bin Kásim, předvedlo závazek Kataru k hospodářskému růstu Egypta. Bin Kásim uvedl, že Katar již investoval více než 5,5 miliardy dolarů do egyptského finančního, realitního a energetického sektoru.

Během akce Saud Omar Al Mana, generální ředitel Qatari Al Mana Group, načrtl plán na vložení počátečních investic ve výši přibližně 60 milionů dolarů na egyptský trh v průběhu roku 2024. Očekává se, že investice z Kataru budou mít podstatný dopad na egyptský průmyslový sektor, podpoří růst a vytvoří nové pracovní příležitosti.

Vzhledem k tomu, že jak Egypt, tak Katar nejsou technologicky silní v průmyslové výrobě, nové investice tak otevřou prostor pro transfer technologií z dalších zemí, včetně Česka, a případné vytváření společných podniků. V těchto aktivitách je českému průmyslu vždy připravena asistovat naše zahraniční kancelář CzechTrade Egypt.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Egypt.
Zdroj: Egypt Today, https://www.egypttoday.com/

Další aktuality