Toto oznámení představuje první zmínku o nových investicích Kataru v Egyptě od dohody mezi oběma národy v březnu 2022, která načrtla investice a partnerství v hodnotě téměř pět miliard dolarů. Ředitel egyptské obchodní komory Yahya Al-Wathiq Billah zdůraznil velký nárůst objemu obchodu mezi těmito dvěma zeměmi v roce 2022, konkrétní čísla však nezveřejnil.
Katarské egyptské investiční fórum, které inauguroval ministr obchodu a průmyslu Ahmed Samir, sloužilo jako významná platforma pro podporu hospodářské spolupráce a zkoumání investičních příležitostí mezi Katarem a Egyptem.
Fórum, kterého se zúčastnil katarský ministr obchodu a průmyslu Mohammed bin Hamad bin Kásim, předvedlo závazek Kataru k hospodářskému růstu Egypta. Bin Kásim uvedl, že Katar již investoval více než 5,5 miliardy dolarů do egyptského finančního, realitního a energetického sektoru.
Během akce Saud Omar Al Mana, generální ředitel Qatari Al Mana Group, načrtl plán na vložení počátečních investic ve výši přibližně 60 milionů dolarů na egyptský trh v průběhu roku 2024. Očekává se, že investice z Kataru budou mít podstatný dopad na egyptský průmyslový sektor, podpoří růst a vytvoří nové pracovní příležitosti.
Vzhledem k tomu, že jak Egypt, tak Katar nejsou technologicky silní v průmyslové výrobě, nové investice tak otevřou prostor pro transfer technologií z dalších zemí, včetně Česka, a případné vytváření společných podniků. V těchto aktivitách je českému průmyslu vždy připravena asistovat naše zahraniční kancelář CzechTrade Egypt.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Egypt.
Zdroj: Egypt Today, https://www.egypttoday.com/
Ukrajinská obchodní a průmyslová komora organizuje 9. října v Brně v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu obchodní fórum a B2B jednání s ukrajinskými podniky
Španělsko už 12 po sobě jdoucích měsíců dokázalo generovat více než 50 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.
První ročník veletrhu [Kyushu] Semiconductor Industry Exhibition poskytl zúčastněným českým firmám jedinečnou příležitost prezentovat své technologie v blízkosti vznikajícího polovodičového clusteru. Polovodičový průmysl na ostrově Kjúšú přitom zažívá dynamický rozvoj díky zahájení výroby tchajwanské světové jedničky TSMC a jejích joint-venture partnerů Sony, Denso a Toyota.
Indonésie se snaží řešit svízelnou dopravu nejen v největším městě Jakartě, ale i v oblastech s velkou turistickou návštěvností. To se týká ostrova Bali, který se potýká s enormním zájmem turistů a s následky husté dopravy, která omezuje obyvatele i návštěvníky. Indonésie se rozhodla investovat do zavedení autonomního rychlého tranzitního systému (ART). Systém ART je již zaváděn a provozován v novém hlavním městě Nusantara.