Datum:17.11.2023
Průmyslový obor: Dopravní prostředky ostatní, manipulační prostředky a zařízení, Ostatní
Teritoriální zaměření:
Egypt - vlajka Egypt

Poplatky za použití Suezského průplavu se zvýší

Egyptský úřad pro správu Suezského průplavu (SCA) zdraží tranzitní poplatky o 5 až 15 procent od 15. ledna 2024.

Zvýšení tranzitních poplatků o 15 procent bude uplatněno na tankery na ropu, tankery na zkapalněný ropný plyn (LPG) a zkapalněný zemní plyn (LNG) a lodě pro osobní automobily. Pětiprocentní navýšení bude uplatněno na lodě pro přepravu suchého nákladu, lodě general cargo a lodě typu roll-on/roll-off. Úřad z navýšení vyloučí kontejnerové lodě připlouvající přímo ze severozápadních evropských přístavů, které míří do přístavů na Dálném východu.

Zvýšení poplatků za tranzit je obvykle založeno na faktorech, jako jsou ceny paliva, objem lodí a poskytované služby. V lednu SCA zvýšila tranzitní poplatky o 15 procent pro všechna plavidla a o 10 procent pro lodě přepravující suchý náklad a výletní lodě.

Během fiskálního roku 2022/2023 vzrostly příjmy ze Suezského průplavu meziročně o 25,2 procenta na rekordních 8,8 miliardy dolarů v důsledku 17,6procentního nárůstu počtu plavidel (na 26 000) proplouvajících kanálem. Příjmy ze Suezského průplavu jsou třetím nejvýznamnějším příjem do státní kasy Egypta. 

V případě potřeby detailních informací a komplexní asistence při rozšiřování obchodních aktivit v Egyptě vám doporučujeme obrátit se na naši zahraniční kancelář CzechTrade v Káhiře. Pracovníci kanceláře vám budou nápomocní s odborným poradenstvím a doprovodem na cestě k podnikání v této severoafrické zemi.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Egypt.
Zdroj: Ahram online

Další aktuality