Spojené království se postupně vzpamatovává z vysoké inflace a ekonomika se stabilizuje. Meziročně je míra inflace na hodnotě 1,7 %, což je podstatné zlepšení ze situace v říjnu roku 2022, kdy byla na hodnotě 11,1 %. Centrální banka Spojeného království na pokles inflace reaguje postupným snižováním úrokových sazeb, které jsou aktuálně po dvou sníženích na hodnotě 4,75 %.
Ceny ve Spojeném království vzrostly podle nejaktuálnějších ukazatelů meziročně o 1,7 %, což je nejnižší tempo za posledního tři a půl roku. Zemi se tak podařilo zkrotit dlouhotrvající inflaci, jenž započala vlivem pandemie COVID-19 a zvýšením cen za energie, které způsobit odklonem od ruských zdrojů. Inflace ve Spojeném království dosahovala vrcholu v říjnu roku 2022, kdy se pohybovala na úrovni 11,1 %, což byla nejvyšší hodnota za posledních 40 let.
V návaznosti na postupné snižování inflace zpět ke 2 %, což je cíl anglické centrální banky, došlo rovněž k rozvolnění monetární politiky. Bank of England čerstvě rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,25 % a učinila tak již podruhé od poloviny léta, kdy byla sazba na úrovni 5,25 %. Aktuální hodnota úrokových sazeb ve Spojeném království tak činí 4,75 % a lze očekávat další postupné snižování v nadcházejících měsících.
Úrokové sazby vycházejí ze sazeb centrální banky. Vyšší úrokové sazby zdražují podnikům půjčky na investice a provoz, zatímco pro domácnosti jsou dražší půjčky, například na bydlení. Nižší úrokové sazby zároveň podporují půjčky a investice, což obvykle stimuluje hospodářský růst. Nižší sazby také vedou ke znehodnocení britské libry, což podporuje britský export.
Pro české firmy představuje snížení úrokových sazeb příležitost výhodněji nakupovat britské výrobky a služby. Lze však očekávat, že samotná stabilizace zdejší ekonomiky do budoucna přinese lepší časy pro mezinárodní obchod jako takový.
Zdroj: BBC
Zpracoval tým pracovníků CzechTrade Spojené království a Irsko
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.