Země Perského zálivu bohaté na ropu zkoumají všechny formy jaderné energie, od výstavby konvenčních elektráren pro pokrytí domácí poptávky, přes využití menších reaktorů pro odsolováním a dokonce i investice do dodavatelského řetězce.
Dvojí tlak energetické krize a snaha o dosažení nulových čistých emisí podnítily oživení výroby jaderné energie po celém světě. Vlády, které po havárii v japonské Fukušimě v roce 2011 od jaderné energie ustoupily, nyní přehodnocují její přínosy.
Jaderná elektrárna Barakah ve Spojených arabských emirátech, jejíž výstavba byla poprvé oznámena v roce 2008, má být letos uvedena do plného provozu a pokrýt čtvrtinu potřeby elektřiny v SAE. V květnu agentura Reuters informovala, že se Emiráty chystají vypsat výběrové řízení na výstavbu druhé jaderné elektrárny.
Státní společnost Emirates Nuclear Energy Company (Enec) rovněž jednala o tom, že se stane investorem do evropských jaderných elektráren, včetně těch ve Velké Británii. „Při pohledu do budoucna se společnost Enec zaměřuje na zkoumání příležitostí v SAE a v zahraničí, aby využila nadcházejícího růstu projektů jaderné energetiky po celém světě a maximálně využila zkušenosti získané při stavbě jaderných megaprojektů a při zavádění technologií,“ řekl Mohamed Al Hammadi, generální ředitel a výkonný ředitel společnosti.
Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy, mezitím připravuje nabídky na výstavbu několika jaderných elektráren v zemi. Vloni dokončila argentinská společnost v království výstavbu výzkumného jaderného reaktoru.
„Také další země zkoumají možnosti jádra, možná ne v tak velkém měřítku, ale s malými modulárními reaktory nebo menšími reaktory pro odsolování,“ informoval Rafael Grossi, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii. „Země Perského zálivu se přesouvají do jaderné energetiky, a v širším smyslu se toto děje v arabském světě,“ dodal Grossi.
Plány v oblasti jaderné energie
Kromě SAE a Saúdské Arábie další země Perského zálivu zvažují možnosti pro využití jaderné energie.
V loňském roce dokončila MAAE misi, jejímž cílem bylo posoudit národní rámec jaderné bezpečnosti Kuvajtu. Agentura OSN porovnávala kuvajtský právní a regulační rámec, systémy a postupy v oblasti jaderného zabezpečení s mezinárodními normami a pokyny, přičemž se zaměřila zejména na zabezpečení radioaktivních zdrojů.
Stalo se tak rok poté, co MAAE uspořádala setkání se zástupci Kuvajtu, aby zemi pomohla dokončit návrh národního jaderného zákona. Tento proces však může nějakou dobu trvat.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené arabské emiráty.
Zdroj: The National News
V roce 2023 zaznamenal německý maloobchod s potravinami rekordní obrat přes 200 miliard eur, jakožto důsledek inflace a vyšších cen.
Japonská ekonomika vzrostla poprvé po dvou kvartálech. Původní odhady nicméně počítaly s 3,1% růstem.
Kombinace sucha a požárů napříč Brazílií komplikuje sklizeň, chov i dopravu. Velké ztráty počítají pěstitelé kávy.
Nejste si jisti postupy při dovozu nebo vývozu vašeho zboží nebo služeb do zahraničí? Chcete zjistit, jak používat portál Access2Markets, aby co nejlépe vyhovoval vašim obchodním potřebám? Přihlaste se na seminář.