Datum:30.04.2024
Průmyslový obor: Energetika
Teritoriální zaměření:
Chile - vlajka Chile

V Chile přibývají projekty se zeleným vodíkem

V této jihoamerické zemi je v různé fázi rozvoje 67 projektů, které souvisejí se zeleným vodíkem. Hlásí organizace H2 Chile, která se zabývá alternativními zdroji elektrické energie a přechodem země na uhlíkově neutrální ekonomiku.

Osm projektů je již nyní zapojeno do plného provozu, sedm čeká na schválení posouzení dopadu na životní prostředí, aby jim mohlo být uděleno stavební povolení, a další dva by se k nim letos měly přidat.

Zelený vodík je nejen pro Chile palivem budoucnosti. Ministerstvo energetiky proto předložilo prezidentu Gabrielu Boricovi akční plán pro roky 2024-2030. Na jeho základě bude v tomto období soukromým společnostem nabídnuto až 81 různých investičních pobídek.

Všech osm realizovaných projektů je zatím aktivních v tzv. pilotní fázi. Jedná se o Hydrogen Generation Unit od těžební společnosti Anglo American, společný projekt Grúas Horquilla Walmartu a Engie, Haru Oni od konsorcia HIF, Cerro Pabellón od Enel Green Power a ENAPu, H2Gn od Gasvalpo, pojízdná elektrárna H2V od Cicitemu a také projekty od Toyoty a UCSC v Concepciónu.

Co se regionálního rozložení týče, 39 % ze všech registrovaných projektů je soustředěno do regionu Antofagasta na severu Chile a 28 % naopak do nejjižnějšího chilského regionu Magallanes – jedná se totiž o regiony s největším potenciálem co se obnovitelných zdrojů týče. Na domácí trh má dodávat zelený vodík 32 z 67 připravovaných projektů, u 21 projektů se počítá s vývozem do zahraničí.

„Tempo, kterým implementujeme zelený vodík do praxe je srovnatelné se světem, kde je z 1418 deklarovaných projektů průměrně v provozu zhruba 8 %. Milníkem by měl být rok 2030, kdy by produkce zeleného vodíku měla z větší části pokrývat světovou poptávku, a jeho cena by zároveň měla zajistit rentabilitu výroby," říká ministr pro energetiku Diego Pardow. Pro chilskou ekonomiku je proto důležité, aby bylo letos schváleno co nejvíce iniciativ a v brzy se začalo s jejich výstavbou. „Také proto jsme připravili akční plán, který zahraničním investorům zaručí více jistoty, a zároveň garantuje od vlády legislativní podporu, a to zejména při vydávání příslušných povolení," dodává ministr.

Kancelář CzechTrade v Santiago de Chile aktivně pomáhá českým podnikatelům, kteří mají zájem o obchodní spolupráci s chilskými subjekty. Pokud se chystáte vstoupit na chilský trh nebo zde upevnit svou pozici, neváhejte se obrátit na naši kancelář.


Zdroj: Diario Financiero
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.

„„

Další aktuality