Větrný park Quebrada Locayo, který je iniciativou francouzské společnosti EDF, dostal po posouzení dopadu na životní prostředí povolení k výstavbě.
Investor odhaduje, že projektu dosáhne až 396 milionů dolarů. Větrný park bude umístěný poblíž města Ovalle v regionu Coquimbo v severní části Chile a má mít instalovaný výkon 240 MW. Zároveň se počítá s výstavbou bateriového úložiště s kapacitou 300 MWh.
Francouzská společnost ve svém projektu plánuje výstavbu 30 větrných turbín, přičemž každá z nich bude mít maximální instalovaný výkon 8 MW.
Větrný park bude připojený na bateriové úložiště založené na systému BESS (Battery Energy Storage System), které umožní rovnoměrné dodávky zelené elektrické energie do Národní elektrické sítě (Sistema nacional eléctrico, SEN) dle aktuální poptávky.
Podle slov generálního ředitele EDF Renewables Matíase Steinackera je právě schopnost ukládání elektrické energie klíčovou součástí projektu Quebrada Locayo, neboť napojení na elektrickou síť je takto bezpečnější a flexibilnější. Předpokládaná doba životnosti tohoto parku je 32 let.
EDF Chile na konci roku 2023 oznámilo ambiciózní plán na realizaci investic ve výši dvou miliard dolarů. Mezi hlavní priority patří projekty na výrobu zeleného vodíku (přibližně 60 % rozpočtu), skladování elektrické energie a její následný přenos. V příštích 10 letech plánuje EDF výstavbu projektů s instalovanou kapacitou 1,5 GW.
Projekty francouzské skupiny EDF v Chile mohou být zajímavé také pro české subdodavatele, kteří jsou aktivní v sektoru energetiky. Pokud máte zájem o nabídnutí svých výrobků nebo služeb chilské protistraně, neváhejte se obrátit na zahraniční kancelář CzechTrade Chile.
Zdroj: Diario Financiero
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.