Datum:29.09.2023
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Čína - vlajka Čína

Výzvy pro evropské podniky v Číně

Dle dokumentu Komory EU European Business in China 2023-2024 jsou zdůrazněny hlavní obavy evropských podniků v souvislosti s nerovnoměrným postpandemickým hospodářským oživením, riziky vyplývajícími z geopolitických otázek a prováděním politik slibujících spravedlivé podmínky pro zahraniční a domácí firmy na jedné straně a veřejný a soukromý sektor na straně druhé. Bez ohledu na posuny v perspektivách evropské podniky nadále investují do růstu Číny a chtějí mít možnost hrát roli ve vyvíjejícím se tržním prostředí.

Poziční dokument zdůvodňuje, proč by EU měla ve vztahu k Číně zaujmout proaktivní přístup. Obhajuje jednotný evropský přístup a prohloubení spolupráce mezi EU a Čínou v oblastech společných zájmů. Dále zdůrazňuje význam pokračující spolupráce s obchodními komorami, think-tanky a průmyslovými organizacemi, která je nezbytná pro formulování informované politiky. Tento postoj se do značné míry shoduje s postojem Evropské komise, která ve svém rozhodnutí z 30. června o oficiální strategii vůči Číně rovněž vyzvala k pokračování spolupráce s Čínou: „Evropská unie bude i nadále spolupracovat s Čínou na řešení globálních problémů a vybízí Čínu k přijetí ambicióznějších opatření v oblasti změny klimatu a biologické rozmanitosti, zdraví a připravenosti na pandemie, potravinové bezpečnosti, snižování počtu katastrof, oddlužení a humanitární pomoci." 

Přestože nelze všechna rizika zcela zmírnit, obsahuje poziční dokument seznam doporučení pro evropské společnosti při řešení jejich operací v Číně. Patří mezi ně udržování silné komunikace mezi jejich ústředím a čínskými provozy, integrace zahraničních a čínských zaměstnanců za účelem udržení různorodých týmů a zřízení oddělovacích týmů pro vyhodnocení nákladů spojených s lokalizací a odpojením od globálních systémů.

Společnostem se také doporučuje sledovat potenciální politická rizika, názory veřejnosti a tržní podmínky a připravit se na nově vznikající globální předpisy týkající se dodavatelských řetězců a určit míru vystavení současným a potenciálním sankcím. V neposlední řadě se společnostem doporučuje, aby investovaly do úsilí o prosazování zájmů vlády prostřednictvím obchodních komor, průmyslových sdružení a normotvorných orgánů.

Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade v Číně (Šanghaj)
Zdroj: Dezan Shira & Associates

Další aktuality