Zahraniční kancelář CzechTrade
Saúdská Arábie

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.

Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade

Kontakty

Ing. El-Sibai Tamer

CzechTrade Saudská Arábie

Ing. Tamer El-Sibai ředitel zahraniční kanceláře
Embassy of the Czech Republic Al Nuzha District, Saad Bin Gharir Street
11693, Riyadh
Saudi Arabia
www.czechtradeoffices.com/sa

Nejbližší akce z teritoria

Aktuality z teritoria

Rozbalovací obsah

Informace o Saudské Arábii

Saúdská Arábie je největší ekonomikou v regionu. Její zásoby ropy jsou druhé největší na světě. Ekonomika se po pandemii covid-19 plně zotavila a v roce 2022 vykázala rekordní růst HDP ve výši 8,7%. Za něj vděčí především stabilně vysokých cen ropy na světových trzích.

Vláda pokračuje v podpoře aktivit vedoucích k naplňování cílů strategického plánu Vize 2030, který předpokládá komplexní ekonomickou a společenskou proměnu země.

Ve společenské oblasti došlo k uvolnění celé řady restrikcí.

V ekonomické oblasti směřují vládní aktivity k diverzifikaci, snížení závislosti na produkci ropy, a tedy i citlivost na její cenové výkyvy.

Ambiciózní vládní gigaprojekty, jejichž investorem je státní Public Investment Fund, představují snahu země vybudovat základy udržitelného a prosperujícího neropného sektoru. Vládní politika se za pomoci systému pobídek a dotací snaží přilákat zahraniční investory, podpořit rozvoj neropných průmyslových odvětví a budovat domácí výrobní kapacity. Výrobní kapacity mají nejenom uspokojit domácí poptávku, ale především zvýšit neropný export království.

Ve vztahu k zahraničním firmám je zřejmý odklon od prostého importu zboží a služeb k preferenci společností, které jsou ochotny lokalizovat výrobu v království a umožnit technologický a znalostní transfer.

Výzvu pro zahraniční společnosti představuje odlišná obchodní kultura, administrativní a legislativní překážky vstupu na trh. Množství příležitostí ale stále činí ze Saúdské Arábie atraktivní cíl pro export i investice.

Saúdská Arábie je absolutní monarchií. V jejímž čele stojí Jeho královská výsost král Salmán bin Abdulazíz Al Saúd, který byl tradičně také předsedou vlády. V roce 2023 jmenoval král předsedou vlády korunního prince Muhammada bin Salmána bin Abdulazize Al Sauda.

Destero pro obchodování

 1. Setkejte se osobně
  Saudové neuzavírají obchody na dálku. Obchodního partnera chtějí osobně poznat. Při vstupu na trh je proto nezbytné počítat nejméně s jednou, ale spíše s více cestami do Saudské Arábii.  
 2. Sice se domluvíte anglicky, ale zaujměte arabštinou
  Arabové preferují rodný jazyk, ale v obchodních kruzích se domluvíte i anglicky. Velkou výhodou je mít arabského tlumořníka při obchodní jednání. Katalogy v angličtině plně vyhovují. Obchodního protějška potěšíte arabskou verzí.
 3. Respektujte tradiční společnost
  Saudové respektují rodové vazby, kde hlavní slovo mají starší, proto důvěryhodně působí, když ve vaší delegaci je zralý odborník s nadhledem a zkušenostmi. Ženy mohou být v týmu, přičemž vedoucím má být muž. Ženy se mohou oblékat podle evropských zvyklostí s tím, že musí mít zakrytá ramena a delší sukni. Při vítání a loučení Saudové ženám ruku obvykle nepodávají. Na začátku schůzky je běžné vyměnit si vizitky. 
 4. Rozvážně volte téma konverzace
  Small talk je nedílnou součástí obchodního jednání. Důležitá je ale volba tématu. Vyhněte se otázce náboženství a politice.
 5. Buďte aktivní v komunikaci
  Soudové upřednostňují Whatsapp před e-mailem. Na Whatsapp vám mohou přijít i návrhy smluv a jiné dokumenty. Ale pozor, v SA je volání přes Whatsapp blokováno. Komunikaci můžete zahájit e-mailem, avšak vaším cílem by mělo být získat mobilní číslo, které ne vždy místní uvádějí na vizitkách.
  Písemná komunikace nestačí. Telefonicky si u partnera ověřte, zda katalogy či nabídku obdržel, zeptejte se na jeho názor, popovídejte si s ním. Jakmile partnera vaše nabídka zaujme, naplánujte si cestu do SA, neboť obchody zde vznikají po vytvoření důvěry při osobním setkávání. Iniciativa musí vycházet vždy od zahraniční firmy, tedy od vás, neboť zdejší firmy jsou na to zvyklé. Připomínejte se telefonicky i osobní návštěvou, neboť pokud tak nečiníte, začnou rozvíjet spolupráci s aktivnější konkurencí.
 6. Buďte spolehliví
  Domluvené schůzky mohou arabští partneři zrušit nebo přesunout, případně k jednání nedojde bez upozornění. Mějte na paměti, že muslimové – pokud se jim nepodaří dostat se na schůzku – uvažují, že „Alláh si schůzku nepřál“. Neznamená to, že si ji nepřál navždy. Partnerovi se ozvěte, buďte velkorysí, nemluvte o ztrátě času. Naopak vyjádřete pochopení a připravenost uskutečnit schůzku jindy. Ovšem obráceně to neplatí – jste Evropané, takže dochvilní. Čas v arabském světě je relativní. Nedávejte najevo netrpělivost či dokonce nervozitu, že obchodní partner přišel později, přestal by si vás vážit.
 7. Důkladně naplánujte datum
  Není vhodné uzavírat obchod v období během Ramadánu a jiných náboženských svátků. Podobně nelze počítat s obchodními jednáními v pátek, neboť víkend je v pátek a sobota.
 8. Buďte flexibilní 
  Málokdy získáte jednoznačný příslib, že za 3 týdny v 11:00 se s Vámi partner určitě setká během Váši plánované cesty. Na návrh schůzky odpoví velmi zdvořile ve smyslu „ano, velmi rád se s vámi setkám, budu-li v té době v zemi“. Arabský partner totiž často opravdu neví, co bude v ten den přesně dělat. Buďte flexibilní a mějte v záloze více možností náplně vaší cesty.
 9. Prioritní jsou mezilidské vztahy
  Jednání může partner přerušovat vyřizováním jiných záležitostí, třeba telefonátem s bratrem. Pamatujte, že pro Araby jsou prioritní mezilidské vztahy a až za nimi je práce. Pokud arabskému partnerovi během pracovní schůzky někdo soukromě zavolá, je to často důvod posečkat s pracovní schůzkou, neboť odmítnout takový telefonát kvůli práci by bylo neslušné.
 10. Buďte trpěliví
  Jednání s Araby bývají zdlouhavá, často přerušovaná a vše vyžaduje opakovaná setkání. Důležité je být trpělivý a nespěchat, mohlo by to vyznít neslušně. Může se stát, že se jednání protáhne a zasáhne do doby modlitby. Muslimský partner vás požádá o chvilku strpení (15 minut) a odejde do modlitební místnosti. Budete-li v SA zakládat vlastní pobočku, počítejte s tím, že kromě oběda mají pracovníci nárok v pracovní době absolvovat modlitbu, neboť je plnohodnotnou součástí každodenního života muslimů.

Perspektivní obory

 • stavebnictví a stavební materiály
 • zdravotnická technika
 • informační a komunikační technologie, AI, IoT
 • elektrotechnika a elektronika
 • energetika, obnovitelné zdroje
 • dopravní infrastruktura – zvláště zařízení pro železniční a leteckou dopravu
 • sklářské výrobky (zakázkové sklo, sklo design, lustry)
 • dodávky pro turistický průmysl (hotelový nábytek, zařízení hotelových kuchyní, …)
 • potravinářský průmysl a zemědělství
 • voda, odpady a životní prostředí
 • průmyslové technologie, průmysl 4.0
 • obranný a bezpečnostní sektor