Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.
Kostarika prošla zajímavým vývojem. Z producenta kávy a banánů se v 90. letech stala výrobcem mikročipů a dnes je země známá nejen jako tropický ráj s pozoruhodnou biodiverzitou, ale také jako důležité nearshoringové centrum pro IT sektor a pokročilé technologie.
V hlavním městě Panamá se na začátku října konal již 10. ročník Latinskoamerického kongresu biomedicínského inženýrství. Panamští inženýři zde měli příležitost ukázat svůj pokrok v této disciplíně.
Kostarika již více než 20 let buduje silnou základnu v oblasti technologií a výroby, s významnými investicemi od mezinárodních společností. V současnosti je sídlem známých firem jako například Intel, Teradyne, Qorvo, NI, HPE a R&D Altanova.
Čeští výrobci z oblasti stavebnictví a designu představili své inovativní, vysoce funkční a designové produkty na veletrhu ExpoCamacol ve druhém největším městě Kolumbie.
Služby kybernetické bezpečnosti v regionu vzrostly o 19 % od začátku roku 2024.
Ve 40milionovém Karibiku je jazyková diverzita širší. Úředními jazyky jsou španělština, angličtina, francouzština, nizozemština a kreolština. Region se skládá ze 13 samostatných států a téměř dvou desítek závislých území. Nejvýznamnějšími ekonomikami jsou Dominikánská republika, Jamajka, Trinidad a Tobago, Portoriko a Kuba.
Byznysově jsou země Střední Ameriky a Karibiku úzce propojené, čehož bylo docíleno i prostřednictvím regionálních uskupení, která usnadňují vzájemnou obchodní výměnu.
Propojenost regionů
Region Střední Ameriky spolu s Dominikánskou republikou je seskupen do Středoamerického integračního systému SICA, díky němuž došlo ke konsolidaci regionálního obchodu s finálním zbožím a službami. V plánu je i vytvoření celní unie v rámci celého regionu. Již funguje mezi Guatemalou a Hondurasem a v procesu je připojení Salvadoru. Patnáct karibských zemí pro změnu vytváří společenství CARICOM, pro nějž je synonymem jednotný vnitřní trh (volný pohyb zboží, služeb, osob a kapitálu), společná vnější obchodní politika a spolupráce ve vybraných průmyslových oblastech.
Obchodní výměna s Evropskou unií a Českem
Evropská unie je po USA druhým největším obchodním partnerem Střední Ameriky a Karibiku. Česká republika za první tři kvartály roku 2022 celkově do Střední Ameriky a Karibiku vyvezla zboží v přibližné hodnotě 2,23 miliardy korun, což představuje po Mexiku a Brazílii třetí nejvyšší vývoz v rámci Latinské Ameriky a Karibiku. Mezi Evropskou unií a Střední Amerikou v roce 2013 vstoupila v platnost asociační dohoda, která odstraňuje většinu dovozních cel do regionu pro firmy z EU. V případě Karibiku téměř polovina zemí regionu (včetně Dominikánské republiky a Trinidad a Tobago) podepsala v roce 2008 dohodu o hospodářském partnerství s Evropskou unií, CARIFORUM-EU. Jejím cílem je do roku 2033 odstranit veškerá cla na dovoz evropských produktů do karibských signatářských zemí (s výjimkou vybraného ovoce a zeleniny, ryb, alkoholických nápojů, nábytku a chemikálii). Dohoda za prvních deset let od jejího vzniku přispěla ke zvýšení obchodní výměny o 28 % (na 12 miliard eur), přičemž export z EU představuje téměř 8 miliard eur. Při vývozu zboží do zámořských území členských států EU platí stejné podmínky jako při pohybu zboží v rámci Unie.
Ekonomika a hlavní ekonomická odvětví
V Karibiku a Střední Americe se nachází země s nejvyšší HDP na obyvatele v kontextu Latinské Ameriky a Karibiku (vyniká například Panama). Ekonomika regionu Střední Ameriky je tvořena převážně službami a lehkým průmyslem. V přepočtu na obyvatele Kostarika láká nejvíce přímých zahraničních investic na světě, a to konkrétně do farmaceutického, elektrotechnického průmyslu a výroby zdravotnických zařízení. Panama díky Panamskému průplavu čerpá ze strategické geografické polohy, čímž se stala jedním z nejdůležitějších logistických hubů na světě. V regionu se nachází až 200 zón volného obchodu. Velký důraz je kladen i na zemědělství (na příklad v Guatemale tvoří až 40 % veškerého exportu země), energetiku (v řadě zemí více než 50 % energie pochází z obnovitelných zdrojů, v Kostarice je to přes 90 %), digitalizaci státní zprávy i zdravotnictví (Kostarika se řadí mezi top 5 latinskoamerických zemí s nejrozvinutějším e-government), městské mobility (elektrifikace veřejné dopravy) a těžební sektor (v Panamě se nachází jeden z největších měděných dolů na světě).
Do Karibiku ročně zavítá 30 miliónů zahraničních návštěvníků (jen v Dominikánské republice je to 6,5 miliónu), což turistický ruch řadí mezi klíčové sektory v regionu. V jednotlivých zemích tvoří 35 až 95 % HDP. S turistickým ruchem také souvisí rozvoj stavebnictví a infrastruktury (modernizace cest, letišť, přístavů, digitalizace soukromého i veřejného sektoru). Region se vyznačuje výrobní nesoběstačností, s čímž souvisí potřeba importu zboží (potraviny, alkoholické nápoje, stavební materiál, stroje, dopravní prostředky, ICT zařízení).
Časové pásmo
Region Střední Ameriky a Karibiku svou rozlohou zasahuje do 4 časových zón GMT -6 až -4 hod. Většina zemí v regionu nestřídá letní a zimní čas. U středoamerických zemí je o 7 (český zimní čas) až 8 hodin (český letní čas) méně v porovnání s Českou republikou, u karibských zemí je rozdíl 5 (český zimní čas) a 6 hodin (český letní čas).