Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade
Oksana Antonenko, vedoucí zahraniční kanceláře v Kyjevě, mluví o návratu českých firem na Ukrajinu.
České firmy se na Ukrajině snaží obnovit své podnikání.
Státní akciová společnost Dekarbonizační fond Ukrajiny, jehož 100% vlastníkem je stát zastoupený Státní agenturou pro energetickou účinnost a úspory energií, zveřejnila nabídku se zvýhodněnými úvěry pro ukrajinské právnické osoby, podnikatele a místní samosprávy, které plánují realizovat opatření v oblasti energetických úspor a dekarbonizace.
Navzdory silnému ruskému ostřelování ukrajinského energetického sektoru, které probíhá mnoho měsíců, se předpokládá, že ukrajinská ekonomika v roce 2024 poroste o 3 % a v roce 2025 o 4,7 %, uvádí zpráva Regional Economic Prospects, kterou koncem září zveřejnila Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD).
Na úrovni ministrů zahraničních věcí se sešla na 79. zasedání Valného shromáždění OSN ministerská skupina G7+, aby potvrdila intenzivní podporu Ukrajiny vzhledem k vytrvalým ruským útokům na tamní energetickou infrastrukturu.
V půlce září zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě a Lvově ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Kyjevě a za finanční podpory Ministerstva průmyslu a obchodu pořádaly podnikatelskou misi z vodohospodářství do Dněpropetrovské oblasti a Lvova. Akce se uskutečnila v rámci projektu ekonomické diplomacie.
Informace o Ukrajině
Ukrajinské hospodářství již čtvrtým rokem vykazuje náznaky mírné stabilizace, meziroční nárůst HDP se pohybuje v rozmezí 2,5 - 3,5 % a dle prognóz by se pozitivní dynamika měla udržet a dokonce bude narůstat. Zlepšení makroekonomické situace přispělo k aktivizaci obchodní činnosti českých podniků na místním trhu a k meziročnímu nárůstu obchodní bilance mezi ČR a Ukrajinou v průběhu let 2016–2018 v řádech desítek procent. Ukrajina se drží kolem 20. místa dle hodnoty obratu vzájemného obchodu.
Od 1. ledna 2016 země začala implementovat Prohloubenou a komplexní zónu volného obchodu (DCFTA), která je součástí Asociační dohody s Evropskou unií, což se stalo důležitým milníkem v obchodních vztazích Ukrajiny a evropských zemí včetně ČR. Dohoda má za cíl umožnit propojení obou trhů, přiblížit ukrajinské standardy těm, které platí v EU, a podpořit diverzifikaci a zvýšení konkurenceschopnosti ukrajinského exportu i ekonomiky jako celku. V rámci tohoto mezinárodního dokumentu byla zcela zrušena nebo snížena dovozní cla u většiny komodit (u ostatních se počítá s úplným uvolněním až po uplynutí přechodného období), byla významně zredukována administrativní zátěž podnikání, větší transparentnosti nabyl proces zadávání veřejných zakázek, obrovského pokroku bylo dosaženo v zavádění elektronických nástrojů do podnikání, byly veřejně zpřístupněny elektronické obchodní rejstříky, registr bankrotů, soudních rozhodnutí a tak dále. Místní podnikatelské a veřejné prostředí prochází nevyhnutelnými změnami a reformami, jež ho přibližují k standardům vyspělých demokratických zemí
V současné době se na ukrajinském trhu otevírají lákavé příležitosti v dodávkách pro sektor úsporných technologií, jelikož jedním z prioritních úkolů ukrajinské vlády je snížení energetické náročnosti domácího hospodářství až na polovinu. Obrovské možnosti skýtá sektor zemědělství a potravinářství, který je jedním z tahounů ukrajinské ekonomiky (zemědělství se podílí přibližně 11 % na HDP a cca 40 % na exportu země). Mezi další prioritní obory patří projekty v oblasti vodního hospodářství a čištění odpadních vod, dopravní infrastruktury, zdravotnictví. Rovněž tak existuje stálá poptávka po kovoobráběcích strojích ze strany místních strojírenských a dalších výrobních závodů.
Podrobné teritoriální informace o ukrajinské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.
Vyhledání obchodních partnerů
Na Ukrajině sice existují placené a veřejné databáze firemních kontaktů, ale často obsahují tzv. „spící“ podniky, které fakticky nepodnikají, což souvisí s poměrně vysokým podílem stínového segmentu v ukrajinské ekonomice. Z toho důvodů při vyhledání kvalitních podniků jsou dobrým zdrojem místní oborová sdružení a asociace, rovněž lze doporučit katalogy vystavovatelů příslušných oborových veletrhů, které jsou zpravidla veřejně přístupné.
Ukrajinské firmy vyhledejte ve veřejně přístupném rejstříku podniků Ukrajiny a ověřte datum založení, společníky a osoby s právem uzavření kontraktů. Jelikož databáze ukrajinských podniků má pouze ukrajinskou jazykovou verzi, s vyhledáním a zajištěním výpisu z rejstříku může pomoci jedna z našich ukrajinských kanceláří v Kyjevě nebo ve Lvově.
Oslovení
První oslovení ukrajinské společnosti doporučujeme provést telefonicky a ověřit elektronickou adresu, na niž lze poslat dopis a prezentaci. Často se stává, že elektronická adresa uvedená na firemním portálu je zastaralá nebo celofiremní, a pokud neuvedete v předmětu jméno příslušného zaměstnance, nebude vašemu dopisu pravděpodobně věnována žádná pozornost.
Velkou výhodou při telefonickém oslovení je znalost ukrajinštiny/ruštiny, jelikož se anglicky domluvíte především ve sférách IT, bankovnictví, medií. Předem si opatřete překlad propagačních a technických materiálů, webových stránek do ruštiny a ještě lépe do ukrajinštiny.
Navázání komunikace
Po rozeslání e-mailů do desíti dnů oslovte kontaktovanou osobu a ověřte, jestli e-mail obdržela a vyžádejte si zpětnou vazbu. Ukrajinský partner vám může nabídnout komunikaci přes Viber, Skype atd., tyto aplikace jsou velmi rozšířené u zástupců malých a středních místních podniků i při obchodních jednáních.
Řada ukrajinských podniků stále pracuje v omezeném administrativním provozu tak, že v kancelářích drží službu jeden-dva zaměstnanci, zbytek je v režimu home office. Nicméně místní výrobní závody a továrny fungují téměř bez omezení. Zaměstnavatelé zabezpečují personál osobními hygienickými prostředky a rovněž tak zajišťují přepravu mezi domem a výrobou.
Dovoz komodit
Při dovozu některých komodit na trh Ukrajiny existují netarifní omezení v podobě místních certifikátů a atestů. Tento seznam se postupně zužuje, jelikož Ukrajina dle Asociační dohody sbližuje místní normy se standardy EU. Nicméně se jedná nyní o nejvážnější technickou překážku dovozu zboží na Ukrajinu, která může být jak časově tak i finančně poměrně náročnou.
Odkazy