Kazachstán a Kyrgyzstán

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Působnost zahraniční kanceláře CzechTrade v kazachstánské Almaty je rozšířena i do Kyrgyzstánu.

Informace z teritoria

KazachstánKazachstán

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

23.3.2020, Almaty
V Kazachstánu už platí mimořádný stav

Ačkoli je v Kazachstánu evidováno k 23. březnu pouze šest desítek případů nákazy koronavirem Covid-19, platí v zemi už od pondělí 16. března mimořádný stav. Města Almaty a Nur-Sultan jsou v úplné karanténě.

Mimořádný stav znamená, že jsou uzavřeny obchodní domy a kina. Zakázáno je pořádat oslavy a větší shromáždění lidí. Od 19. března jsou uzavřena města Almaty a Nur-Sultan – nikdo z nich nesmí vyjíždět, ani do nich vjíždět, vyjma zvláštních povolení.

Od 22. 3. 2020 je přerušeno také veškeré železniční a letecké spojení mezi těmito 2 městy. Jsou taktéž uzavřeny všechny restaurace a obchody, fungují pouze lékárny a prodejny potravin.

Měna tenge skokově spadla o 15 % vůči dolaru, kazašská centrální banka vyhlásila, že nebude na kurz reagovat prostřednictvím intervencí, proto se dá očekávat další propad měny. S tím bude spojeno zdražení veškerých produktů, jelikož země je z 90 % závislá na dovozu ze zahraničí, avšak skutečnost, že příjmy ekonomiky jsou tvořeny příjmy vázanými v dolarech, výrazné poškození zde neočekáváme.

Ze strany českých firem zájem o Kazachstán neupadá, Zahraniční  kancelář CzechTrade v Almaty realizuje individuální asistenční služby. Mise plánované na březen a duben jsou přesunuty na pozdější termín po opadnutí nákazy. Zbrojařský veletrh KADEX v květnu 2020 byl zrušen a přesunut na rok 2021.

S ohledem na skutečnost, že Kazachstán je z hlediska dodávek zboží a technologií výrazně importní zemí a byznys v Kazachstánu je realizován v dlouhodobém horizontu, doporučujeme firmám využít toto krizové období k navázání prvotních kontaktů, které následně budou využity, až se situace uklidní. Zahraniční kancelář v Almaty je k dispozici k případným dotazům či asistenčním službám.

Autor: Petr Jurčík, CzechTrade Almaty, 23.3.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

 

Obecné informace o teritoriu

Kazachstán je devátou největší zemí světa. Je jednou ze zemí s nejbohatšími zdroji přírodního bohatství. Bohaté zásoby ropy, zemního plynu, zlata, uranu, wolframu, molybdenu, fosforu, hořčíku, olova a dalších rud patří mezi největší na světě.

Ekonomika Kazachstánu měla v posledních letech značný přísun finančních prostředků z prodeje nerostných surovin a panuje zde ochota tyto peníze dále investovat. Navíc je zde dlouhodobě poměrně stabilní politický systém, a proto se Kazachstán stává v mnoha odvětvích pro české firmy zajímavým obchodním partnerem. Také proto byl Kazachstán zvolen jako jedna z prioritních zemí pro export České republiky.

Vláda Kazachstánu v posledních letech přijala řadu opatření na podporu domácích i zahraničních investorů a pro usnadnění podmínek pro podnikání v Kazachstánu. Zahraniční investoři vložili od vzniku nezávislého Kazachstánu do jeho ekonomiky více než 75 mld. USD, což v přepočtu na jednoho obyvatele znamená nejvíce ze zemí SNS. Země EU se na výše uvedené částce podílely cca 40 %. Evropská unie je také největším obchodním partnerem Kazachstánu, bohužel české firmy nejsou zatím v této zemi tak aktivní, jak by mohly. Kazachstán skýtá do budoucna značný růstový potenciál a představuje pro české firmy zajímavou destinaci s mnoha obchodními příležitostmi.

Podrobné teritoriální informace o kazašské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
Kazachstán svou rozlohou zasahuje do 2 časových zón GMT +5 a +6 hod.
Většina země, vč. zahraniční kanceláře CzechTrade ve městě Almaty, náleží do pásma GMT +6 hod.

KyrgyzstánKyrgyzstán

V Kyrgyzstánu jsou důležité k prosazení nabízeného zboží dobré osobní kontakty. Tyto kontakty je nutné periodicky upevňovat, neboť klíčové osoby důležité pro prodej nabízené produkce mohou odcházet i přicházet. Kyrgyzstán je oproti Kazachstánu ekonomicky zaostalejší a obecně se dá říci, že platební morálka je zde v porovnání s Kazachstánem horší. Vstřícnost po obchodování ze strany místních subjektů je naopak vyšší, nicméně doporučujeme firmám, aby při jednání s firmami měli taktéž předjednány možné financování svého exportu. Používanou měnou při obchodních platbách je kyrgyzský som a americký dolar.

Podrobné teritoriální informace o ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Desatero pro obchodování

KazachstánKazachstán
 1. Obchod má v Kazachstánu významnou společenskou rovinu a je silně postaven na osobním styku. Osobní kontakt, zvláště na začátku obchodního případu, je velmi důležitý. V této fázi si získáváte důvěru obchodního partnera, která je v Kazachstánu pro úspěšnost obchodu zcela zásadní.
 2. Jednání začíná podáním ruky. Pokud váš partner stiskne vaši ruku zároveň i druhou rukou, je to z jeho strany projev přátelství, důvěry a úcty. Je to stará kazašská tradice. Nepoužívají to dnes už všichni, někteří bohatí byznysmeni tuto tradici již nectí, ale ve většině případů se dodržuje.
 3. Jednacím jazykem je téměř vždy ruština. S angličtinou moc nepochodíte. Kazaština je státním jazykem, ruština oficiálním a business jazykem.
 4. Katalogy a prospekty se snažte připravit v ruštině.
 5. Nejlepším komunikačním prostředkem je telefon a fax. Pokud zašlete mail, doporučuji po několika hodinách zavolat a zeptat se, zda dotyčný mail obdržel, a kdy je možné očekávat odpověď.
 6. V komunikaci buďte aktivní, je nutné se neustále připomínat. Pokud neodpoví na mail nebo fax, neznamená to ještě jejich nezájem.
 7. Pro získání prvotních kontaktů, důvěry, i pro prestiž, je dobré se zúčastnit odborného veletrhu.
 8. Rozhodování tady většinou trvá déle, než je u nás zvykem. Vyzbrojte se trpělivostí.
 9. Pro účast v tenderech nebo výběrových řízeních je dobré se spojit s kazachstánským partnerem nebo firmou. Bez dobrých kontaktů a znalosti tohoto prostředí většinou neuspějete. V businessu se často využívají přátelské a příbuzenské vazby.
 10. Je častým zvykem zajít si po jednání posedět do restaurace, na „daču“ nebo do „baně“. Kazaši jsou milovníci a mistři „tostů“ (přípitků), proto si nějaký „tost“ raději vždy dopředu připravte.

Důležité informace a doporučení

 • Pro občany ČR není potřeba do Kazachstánu při pobytu do 30 dnů vízum.   
 • Při vjezdu do Kazachstánu vyplňte vždy migrační kartičku. Rozdávají ji v letadle nebo je k dispozici před pasovou kontrolou na celnici. Účel cesty musí souhlasit s údajem na vízu! Pokud máte turistické vízum, nepište do migrační kartičky služební cesta nebo práce!
 • Při odchodu z pasové kontroly při vstupu do Kazachstánu zkontrolujte, abyste měli v migrační kartičce dvě razítka. Jedno v levé části, druhé v pravé horní části migrační kartičky! Pokud vám nedají razítko v pravé části, reklamujte to ihned, jinak se do 5 dnů budete muset jít registrovat na cizinecké policii v místě pobytu, kde vám příslušné razítko doplní.
 • Před cestou se informujte u partnera o obvyklých cenách taxi z letiště a po konkrétním městě. Hodně tak ušetříte.
KyrgyzstánKyrgyzstán
 1. Obchodování v Kyrgyzstánu má také společenský charakter, je potřeba vytvořit si potřebné osobní kontakty.
 2. Při jednání s potenciálním partnerem nikdy nemluvte o jiném možném partnerovi pro Vás obchod a při konečném rozhodnutí vyberte v zemi pouze jednoho stálého partnera, se kterým budete obchodovat.
 3. Jednacím jazykem je v Kyrgyzstánu ruština. Angličtina je čím dál více rozšířená, nicméně doporučujeme brát na jednání spíše ruskojazyčné osoby.
 4. Katalogy a prospekty připravte v ruštině.
 5. Respektujte místní zvyky s ohledem na roli islámu v tamní společnosti – dárky v podobě alkoholu jsou mnohdy nevhodné.
 6. Při komunikaci je potřeba se neustále připomínat, je běžné, že mailová komunikace nebývá efektivní.
 7. Doba pro potřebné rozhodnutí je výrazně delší než v ČR.
 8. S ohledem na horší ekonomickou situaci výrazně pomůže, pokud partnerovi nabídnete taktéž možnosti financování.
 9. Při zájmu o státní zakázky je lepší najít si místního partnera.
 10. Dovozní a celní podmínky se řídí pravidly Euroasijské celní unie, což mnohdy zjednodušuje podmínky obchodování.

Nejbližší související akce

ONLINE SEMINÁŘ: Aktuální možnosti exportu do KAZACHSTÁNU a KYRGYZSTÁNU 15. 4. 2020 Teritoriální seminář
Česká republika
ONLINE
Přihlásit
Mise českého strojírenství do Kazachstánu-odloženo 8. 6. 2020 - 12. 6. 2020 Prezentace firem
Kazachstán
Almaty, Karaganda, Astana, Usť-Kamenogorsk,
Kazachstán
Více informací
Energetická mise do Kazachstánu 8. 6. 2020 - 12. 6. 2020 Veletrh
Kazachstán
Almaty, Karaganda, Astana, Usť-Kamenogorsk,
Kazachstán
Více informací
WASMA Central Asia 2020 1. 7. 2020 - 3. 7. 2020 Veletrh
Kazachstán
Nur-Sultan, Kazachstán,
Kazachstán
Více informací
KIHE 2020 - NOVUMM KET 2020/031K 18. 8. 2020 - 20. 8. 2020 Veletrh NOVUMM KET
Kazachstán
Almaty,
Kazachstán
Více informací
Mise povrchového dobývání nerostů do Kazachstánu 21. 9. 2020 - 25. 9. 2020 Prezentace firem
Kazachstán
Almaty, Karaganda, Astana, Usť-Kamenogorsk,
Kazachstán
Více informací
PowerKazakhstan 2020 21. 10. 2020 - 23. 10. 2020 Veletrh
Kazachstán
Almaty,
Kazachstán
Více informací
KADEX 2020 změna termínu 10. 6. 2021 - 13. 6. 2021 Veletrh
Kazachstán
Nur-Sultan (Astana),
Kazachstán
Více informací

Články a rozhovory

Vietnam Vietnam
Litva Litva
Bulharsko Bulharsko
Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty
Polsko Polsko
Spojené státy americké Spojené státy americké
Čína Čína
Kazachstán Kazachstán
Brazílie Brazílie
Lotyšsko Lotyšsko
| 9. 3. 2020