Benelux

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

země Beneluxu obsluhují dvě zahraniční kanceláře CzechTrade. Působnost zahraniční kanceláře v nizozemském Rotterdamu je rozšířena i do Lucemburska. Zahraniční kancelář v belgickém Bruselu působí zároveň jako CEBRE - Česká podnikatelská reprezentace při EU.

Informace z teritoria

NizozemskoNizozemsko

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

1.4.2020, Rotterdam
Nizozemská vláda představila záchranný ekonomický balíček

Opatření mají pomoci firmám a živnostníkům přežít ekonomickou krizi v době koronaviru. Jen v následujících třech měsících bude pro tato opatření k dispozici 10 až 20 miliard eur, slíbil ministr financí Wopke Hoekstra.

„Naši prioritou je veřejné zdraví. Nicméně opatření, která jsme zaujali v posledních dnech, mají zásadní vliv na ekonomiku celé země. Naší hlavní starostí je, aby společnosti krizi přežily a lidé si udrželi svá zaměstnání. K tomuto účelu jsme vyhradili miliardy eur,“ prohlásil ministr Hoekstra.

Ministr již dříve informoval, že národní dluh bude moci být na 60 procentech vůči HDP, ještě na konci roku 2018 to bylo jen o něco málo více než 52 procent. „Buďme upřímní – tato krize bude bolet ve všech směrech,“ konstatoval. K záchrannému balíčku přidali nemalou částku i ministři sociálních věcí Wouter Koolmees a ekonomických vztahů Eric Wiebes.

Příspěvek až 90 procent platu
Vláda představila rozsáhlé schema pro ty společnosti, které v souvislosti s virem musely zkrátit pracovní úvazky kvůli nedostatku práce pro své zaměstnance. Tyto společnosti mohou podat žádost o navýšení příspěvku pro své zaměstnance. Z dosavadních 75 procent platu se zvyšuje až na 90 procent. Nárůst bude záviset na poklesu obratu společnosti.

Cílem opatření je zachovat pracovní místa a zabránit propouštění. Opatření se týkají i externích spolupracovníků. Ministerstvo sociálních věcí v posledních dnech obdrželo téměř 80 tisíc žádostí o snížení pracovního úvazku, respektive počtu hodin.

Živnostníci mohou dostat kompenzaci přes 1600 eur
Pro živnostníky a takzvané freelancery, kterých je v Nizozemsku na 1,2 milionu, připravila vláda pomoc v podobě jednodušších procesů zařizování sociálních příspěvků v případě, kdy ztratí nasmlouvané zakázky kvůli korona krizi. Výše nevratné kompenzace by měla být srovnatelná s výší životního minima, které je v Nizozemsku 1654 eur.

Dalším opatřením je možnost zažádat o tříměsíční odklad daňových splátek. V tomto případě musí společnost jen doložit, že její obchodní činnost byla postihnuta současnou situací.

Jednorázový příspěvek pro podnikatele z nejpostiženějších sektorů

Vláda uvádí v život balíček nazvaný TOGS (Tegemoetkoming Ondernemers Getroffen Sectoren covid-19 – tedy Odškodnění podnikatelům z postižených sektorů covid-19).

Malý a střední podnikatel se sídlem v Nizozemsku, zapsaný v nizozemské obchodní komoře do 15. března 2020, jehož jedna z hlavních činností odpovídá SBI kódu z oboru nejvíce postiženým koronavirem, obdrží jednorázový, dani nepodléhající příspěvek 4.000 eur.

Dle vlády jsou nejvíce postiženy tyto oblasti:

 • prodejny potravin a nápojů
 • kulturní centra (kina, muzea, divadla)
 • cestovní kanceláře,
 • veškerá „zkrášlovací“ centra (fitness, solária, kadeřníci)

V žádosti musí být uvedeno, že podnikatel přišel vlivem koronaviru a s ním spojených opatřeních vlády o zisky ve výši nejméně 4 000 eur, a že v období od 16. března do 15. června očekává fixní náklady nejméně 4 tisíce i po využití všech podpůrných opatření vlády.

Další podmínkou je, že příjemce příspěvku není příjemcem dotace (evropské či lokální) přesahující 200 tisíc eur za poslední dva roky.

Vláda se zaručí za polovinu ze zvýhodněné půjčky
Při aktuálním ochromení celé nizozemské ekonomiky se nedostatek nejvíce dotkl sektoru letectví, stravování, zábavy a obchodu s květinami, naopak bez výraznějších změn zůstávají nájmy či osobní náklady.

Vláda otevřela informační centrum pro nejvíce postižená průmyslová odvětví jako jsou pohostinství, cestovní ruch a kultura. Firmy aktivní v těchto oborech mohou obdržet okamžitou kompenzaci ve výši čtyři tisíce eur na uhrazení těch nejurgentnějších nákladů. Pro tyto společnosti bude také mnohem jednodušší získat od banky půjčku. Banky navýšily horní hranici pro půjčku na 150 milionů eur, přičemž vláda se zaručí za polovinu.

Omezení prodloužena do 28. dubna
Mandatorní uzavření služeb jako jsou nehtové, kadeřnické, masážní či kosmetické salony a striktní preventivní opatření v obchodech (která donutila většinu podnikatelů i tak zavřít), je v Nizozemsku platné od 23. března.

Obchody mohou zůstat otevřené – ale musí být dodržena opatření v podobě limitovaného počtu osob, nutnost dodržovat vzdálenost 1,5 metru a povinnost dezinfekce jak rukou, tak případně i nákupních košíků (nebo jejich odstranění).

To vše pod pokutou ve výši čtyři tisíce eur pro obchod a 400 eur pro jednotlivce. Zavedení těchto nařízení však donutila většinu obchodů v Nizozemsku uzavřít, a to z obav o neschopnost jejich dodržení.

Fakticky jsou otevřené jen obchody s potravinami, drogerie a lékárny, výjimku tvoří nizozemský řetězec HEMA s potřebami do domácnosti, oblečením a okrajově i jídlem. Restaurační zařízení, kulturní a zábavní centra jsou povinně uzavřena již od 16. března.

Všechna tato preventivně – bezpečnostní opatření jsou prodloužena, a to z původního 6. dubna do 28. dubna. Toto prohlásil po zasedání krizového štábu dne 31. března premiér Mark Rutte.

Nad zmíněné platí zákaz shromažďování na veřejných prostorách i v domácnostech s výjimkou rodinných příslušníků a karanténa pro všechny členy domácnosti v případě, kdy jeden ze členů má příznaky začínajícího koronaviru (horečky, problémy s dýcháním).

Všichni členové parlamentu pak ze svých proslovech důrazně apelují na občany, aby se na veřejnosti pohybovali pro dobu nezbytně nutnou, tedy zajistit potraviny a základní potřeby.

Návrat do zaběhnutých kolejí v nedohlednu
Zrušení „velkých zkoušek“ (obdoba českých maturit v písemné formě), konajících se na přelomu května a června, bylo vyhlášeno již 23. března a stále platí.

Premiér Rutte upozornil, že školy budou otevřeny nejdříve 3. května.

Zároveň ve svém proslovu zmínil, že i když bude koncem dubna situace stabilizovaná a opatření zrušena, návrat do starých kolejí bude probíhat jen velmi pomalu.

„Chceme, aby po Nizozemsku cestovalo co nejméně lidí. V květnu si tedy dovolenou neplánujte,“ řekl premiér.

Prázdninové parky a kempy, tolik oblíbené prázdninové destinace většiny nizozemců, nebudou muset zavřít, ale veškeré společné prostory, toalety a sprchy nesmí být přístupny.

Veškeré akce, které podléhají ohlašovacímu předpisu (v praxi akce nad 100 lidí, tj. koncerty, sportovní utkání, apod.) jsou zrušeny do 1. června.

Nizozemci chtějí hromadnou imunitu
Zajímavá je strategie Nizozemska „hromadného budování imunity“ tak, jak ji představila i britský vláda. Nizozemský premiér Rutte zmínil ve svém pondělním proslovu, že předpokládá nakažení virem více než poloviny obyvatel. Tento přístup je pozvolný a zcela koresponduje s uvedenými ochrannými opatřeními ze strany vlády. Hromadná imunita znamená, že ve společnosti je natolik vůči infekci imunních osob, že osoby náchylnější mají znatelně menší šanci nakažení. Naopak, v případě izolační strategie není třeba tak vysoké množství viru obranyschopných jedinců.

Jak velká musí být skupina imunních obyvatel závisí od typu infekce a typu přenosu. U koronaviru jsou přesná čísla stále otázkou, jelikož je infekce vysoce kontaminační a stále není nikdo, kdo by byl imunním – všichni pacienti jsou stále ve stádiu nakažení a žádný z nich zatím nebyl plně vyléčen, tedy nevybudoval si vlastní obranyschopnost proti viru.

V této souvislosti vznikají dva problémy. Prvním je kapacita, neboli kam nemocné uložit, když experti hovoří o zhruba 60 procentech nakažených, což odpovídá téměř devíti milionům obyvatel. Druhým je čas – tento proces spíše než měsíce bude trvat roky.

Ohniskem nákazy byl karneval v Brabantsku
Nejvyšší nárůst případů eviduje v Nizozemsku provincie Severní Brabanstko, kde byl také diagnostikován první nakažený pacient. Za méně než 24 hodin od jeho evidence 27. února přibylo 70 infikovaných, aktuálně jich tam jsou už více než dvě stovky.

Že se tato část Nizozemska stala stala ohniskem nákazy, to experti přičítají karnevalovým slavnostem, které se tam konaly na konci února.

Podle oficiálních vyjádření jednotlivých provincií jsou nizozemské nemocnice na pandemii připraveny kapacitou 1500 volných lůžek vhodných pro zaopatření pacientů s koronavirem ve vážnějším stavu. Nemocnice zrušily plánované, neurgentní zákroky. Co je ovšem nedostatkovým zbožím, to jsou masky a ochranné oblečení.

Autor: Andrea Märzová, CzechTrade Benelux, 1.4.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Archiv zpráv ke koronaviru v Nizozemsku a k mimořádným opatřením

 

Obecné informace o teritoriu

Nizozemsko se svou dobyvatelskou a koloniální historií je obecně vnímáno jako obchodní velmoc.
V kombinaci s jejich šetrností co do vloženého času a peněz máme tu čest jednat s vynikajícími obchodníky, extrémně schopnými vyjednavači a jasnými pragmatiky. Zkrátka a dobře – obchod a peníze mají v krvi a není vůbec jednoduché zde obchod začít a ještě těžší si partnerství udržet. Na druhou stranu - vložená snaha a především trpělivost je po zásluze odměněna a pokud se Vám podaří nizozemského partnera získat, máte otevřenou bránu do celé západní Evropy.
Snad právě díky mořeplaveckým dějinám a mícháním kultur a jazyků, na které jsou nizozemci zvyklí, je pro nizozemce mezinárodní obchod mimořádně důležitý. Vždyť v exportů zemědělských produktů jsou na druhém místě ve světovém žebříčku a vývoz obecně dává práci 2,1 milionu lidí. Import ve své důležitosti nezůstává pozadu – mnoho nizozemských společností ze zahraničí dováží produkty k dalšímu zpracování, které jsou nadále reexportovány.

Obchodování s Českou republikou
Obchodní bilance vzrostla oproti roku 2017 o 2,3 miliardu EUR.

Export
Export ČR do NL je v celkové výši 7,5 miliard EUR (2018). Roční růst je od roku 2014 o 4 %.
Česká republika je pro Nizozemsko 15. největším exportním partnerem a export do ČR tvoří 1 % nizozemského vývozu (1. je Německo s 19 %, dna druhé příčce jsou zbývající 2 státy Beneluxu s 15 % a třetí je Velká Británie s 10 %). Nutno podotknout, že všech 12 zemí tvoří až na USA. Jižní Koreu, Singapur a Čínu země EU a Švýcarsko a o 13. příčku se ČR dělí s Ruskem, Rakouskem a Maďarskem.
Především se jedná o telekomunikační přístroje (13 % vývozu o objemu 1,3 miliardy EUR), počítače (11 % vývozu o objemu 700 milionu EUR) a vozidla pro silniční dopravu (9,4 % vývozu o objemu 684 milionu EUR).

Import
Import ČR z NL je v celkovém objemu 5,2 miliard EUR (2018). Roční růst je od roku 2014 o 5 %.
Česká republika je 18. nejsilnějším importním partnerem Nizozemska. V žebříčku ji předstihli kromě zemí EU na příklad Rusko, USA, Čína nebo Brazílie.
Především se jedná o elektrické přístroje (12 % dovozu ve výši 1,9 miliard EUR), dále pak telekomunikační přístroje (6,2 % dovozu ve výši 661 milionu EUR) a kancelářské a automatizované datové procesory (610 milionu EUR).

Nizozemsko je i přes svou rozlohu (42,5 tisíc km², což je téměř polovina České republiky) j jednou z nejsilnějších a především nejstabilnějších ekonomik světa. Země s nejpropracovanějším (a bezesporu s nejkomplikovanějším) daňovým systémem, země extrémně s akcentem na sociální záležitosti včetně ochrany zaměstnance a péčí o nezletilé a seniory, země se stabilní – vnitřní i vnější politikou a země, kde je možné téměř cokoli.

Podrobné teritoriální informace o nizozemské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

LucemburskoLucembursko

Počtem obyvatel 480 tisíc sice Lucembursko patří mezi malé země Evropské unie, ale zároveň jde o zemi s vůbec nejvyšší úrovní HDP na obyvatele podle parity kupní síly na světě.

Lucembursko je přirozeným centrem oblasti nazývané "Velký region", která zahrnuje část Belgie (Valonsko), část Francie (Lotrinsko) a část Německa (Sársko, Porýní-Falc). Velký region má 11,3 mil. obyvatel a jedná se o jeden z ekonomicky nejvíce propojených regionů v Evropě. Charakteristický je zde vysoký počet přeshraničních pracovníků. Velký region vytváří téměř 3 % celkové přidané hodnoty v EU.

Nízká inflace, stabilní ekonomika a především ráj bankéřů a financí investorů má i svou stinnou stránku. Tou je komplikovaná administrativa a dlouhé lhůty pro vyřizování operativy. Podle Světové banky se Lucembursko dostalo v roce 2017 na 70. místo dle náročnosti založení byznysu, v „Doing Business“ pak na číslo 63. 
Komplikovaný daňový systém (23 různých daňových odvodů) pro lucemburské fyzické i právnické osoby může být samozřejmě velmi drahou záležitostí. Nebo naopak více než výhodnou – od otevření účtu až přes daňové optimalizace u dividend.

Podíl Lucemburska na světovém obchodě zbožím je vyšší než podíl řady mnohonásobně větších zemí. Ve světovém obchodě službami je Lucembursko dokonce 16. největším vývozcem (zejména díky finančním službám, neboť země patří mezi 10 hlavních finančních center světa) a 24. dovozcem světa.

Lucembursko je čtvrtým největším zahraničním investorem v České republice. Co se týče obchodu zbožím, je 45. nejdůležitějším vývozním partnerem České republiky a 38., pokud jde o dovoz. Pro Lucembursko je Česká republika 19. nejdůležitějším dodavatelem a 16. odběratelem.

Podrobné teritoriální informace o lucemburské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

BelgieBelgie

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

1.4.2020, Brusel
Belgie zavřela školy i restaurace, vláda podpoří firmy

Belgie má zhruba stejný počet obyvatel jako Česko, eviduje ale asi třikrát více nakažených virem COVID-19. Opatření jsou podobně přísná jako v České republice. Firmy postižené koronavirem podpoří vláda finančně.

Belgie s 11 658 297 obyvatel měla k 31. březnu potvrzených 12 775 případů COVID-19. Belgie přijala první restriktivní opatření 12. března, aby je následně rozšířila a prodloužila aktuálně do 19. dubna.

Další prodloužení opatření je s ohledem na situaci více než pravděpodobné. Belgická vláda odhaduje, že přijatá opatření budou mít na belgickou státní kasu dopad v řádu 8 až 10 miliard eur, přičemž 4,5 miliardy by vláda měla získat zpět s ohledem na odložení plateb daně právnických osob a OSVČ. Opatření na podporu nezaměstnanosti by měla vyjít na 1 až 1,5 miliardy eur a 1 miliarda eur bude využita na naléhavé výdaje spojené s koronavirem.

V Belgii jsou zavřené školy, s výjimkou výuky pro žáky, jejichž rodiče pracují ve zdravotnictví, veřejné bezpečnosti či sociální péči o seniory.

Zavřené jsou také restaurace, bary, tržiště, kulturní instituce a obchody s nepotravinovým zbožím a služby. Otevřené zůstávají obchody s potravinami, lékárny, benzínové pumpy, pošta, knihkupectví a banky.

Belgičané jsou povinni dodržovat dostatečnou vzdálenost a hygienu, a to jak v dopravních prostředcích, tak i venku a v obchodech. Například v supermarketech je omezen počet zákazníků, (1 osoba na 10 m²) a doba nákupu by neměla přesáhnout 30 minut. Nabízení slev je zakázáno. Rozvoz jídel a zboží omezen není. K 18. březnu nicméně služba online pro rozvoz zboží většiny supermarketů zkolabovala pod nátlakem poptávky a supermarkety nejsou schopné přijímat nové objednávky online.

Zaměstnavatelé musí v maximální možné míře umožnit práci z domova a v případech, kdy to není možné, musí být respektována dostatečná vzdálenost mezi zaměstnanci. Pokud není podnik schopen zajistit dostatečnou sociální vzdálenost, musí zavřít.

Cestování do zahraničí je až na výjimky přerušeno. Tomu odpovídá také snížená intenzita vlakových spojení SNCB. Vlaková doprava mezi Belgií a Francií byla omezena na nezbytné případy s potvrzeným účelem cesty.

Mezinárodní letiště v Bruselu zredukovalo počet letů na třetinu. Belgické aerolinky Brusssels Airlines dočasně zrušily spoje mezi Prahou a Bruselem, a to do 19. dubna. Letiště v Charleroi je zavřené do 5. dubna. Naopak plně operativní zůstává přístav v Antverpách, který má mimo jiné přímé železniční spojení s Českou republikou.

Podobně jako ostatní země pociťuje Belgie nedostatek zdravotnického materiálu či dezinfekčních prostředků. V úterý 31. března vláda povolila výrobu hydroalkoholických gelů a čistícího alkoholu pro ruce také lékárnami a společnostmi, které mají povolení ke skladování (kód S400) a k výrobě biocidů.

Ekonomika tratí miliardy eur
Vlámská podnikatelská organizace odhaduje dopad na ekonomiku ve výši 16 miliard eur. Společnost Euler Hermes odhaduje, že Belgie – otevřená a proexportní ekonomika – ztratí v obchodě 6,2 miliardy eur během pouhých tří měsíců. To odpovídá 1,3 % jejího hrubého domácího produktu.

Regionální uspořádání v Belgii zajišťuje regionům velké kompetence, což se ukázalo i u přijímání restriktivních opatření. Vlámské Flandry, kde je největší počet nakažených, byly co do podpory těchto opatření opatrnější a obávaly se drastického dopadu na ekonomiku.

Naopak frankofonní Valonsko volalo po přísnějších opatřeních. Dne 16. března situace ohledně koronaviru vyústila v nečekanou dohodu o nové federální vládě (federální volby proběhly 26. května 2019) v čele s premiérkou Sophie Wilmès. Tato vláda, která bude existovat tři měsíce s možností prodloužení o další tři – tedy maximálně půl roku, je omezena na boj proti koronaviru.

Podpora firem
Na podporu podniků přijala podle zástupkyně CzechTrade vláda opatření na federální úrovni. Cílem je pomoci firmám vypořádat se s finančními problémy a v některých případech vyplatit zaměstnancům dočasnou podporu v nezaměstnanosti z důvodu zásahu vyšší moci. Federální opatření jsou doplněna dalšími podporami přijatými na regionální úrovni (Vlámsko, Valonsko a Brusel).

Opatření na podporu likvidity firem na federální úrovni
Firmy dotčené koronavirem mohou požádat ministerstvo financí o podporu, která pomůže žadateli vypořádat se s dočasnými finančními potížemi. Zažádat mohou fyzické i právnické osoby z jakéhokoliv sektoru, které se kvůli Covid-19 dostanou do finančních potíží a mohou to prokázat (např. pokles obratu, významný pokles objednávek a / nebo rezervací, dopad „řetězové reakce“ partnerských firem atd.). Žádosti se podávají do 30. června 2020.

Firmy mohou odložit platby DPH, zálohy na daň a odvody na sociální pojištění. Totéž platí pro fyzické osoby.

Možnost dočasných dávek podpory v nezaměstnanosti z důvodu vyšší moci v případech:

 • kdy je zaměstnanec z důvodu pandemie v zahraničí a nemůže se dostavit domů (zaměstnavatel neplatí mzdu)
 • kdy nemá podnik dodávky a snížil se počet klientů podniku (zaměstnavatel neplatí mzdu)

V případě onemocnění pobírá zaměstnanec nemocenskou jako v jakémkoliv jiném případě. Pokud musí zůstat zaměstnanec doma z důvodu péče o děti či ošetřování člena rodiny, doporučuje ministerstvo využít rodičovskou nebo si vybrat dovolenou či nehrazené volno.

Vláda také vyhlásila novou dávku pro nově nezaměstnané v souvislosti s koronavirem a přislíbila okamžitě vyplatit těmto osobám paušální částku. Počítá, že se opatření dotkne až 1 milionu pracovníků.

Kabinet také zdvojnásobil povolenou pracovní dobu pro sezónní pracovníky, zejména v sektoru zemědělství, z 65 na 130 dnů. Téměř 9 z 10 sezónních pracovníků pochází ze zahraničí a mnoho z nich pracuje ve Flandrech.

Regionální úroveň

a) Brusel – Bruselská vláda schválila soubor podpůrných opatření pro podniky v bruselském regionu s rozpočtem více než 150 milionů eur. Vláda vyplatí jednorázový bonus ve výši 4 000 eur každé společnosti, která byla nucena zavřít v souvislosti s vládními opatřeními v boji proti koronaviru: sektor hotelnictví a gastronomie; cestovní a rezervační kanceláře a související činnosti; maloobchod kromě obchodu s potravinami, večerek, obchodů s domácími zvířaty, lékáren, novin, čerpacích stanic a dodavatelů pohonných hmot; rekreační a sportovní činnosti. Jednorázový bonus ve výši 2 000 eur vyplatí Brusel kadeřníkům.

Bruselská vláda se rozhodla posílit týmy, které centralizují všechny informace určené pro společnosti a finančně podpořit dotčené společnosti poskytnutím veřejných záruk (prostřednictvím Bruselského záručního fondu) na bankovní půjčky celkem ve výši 20 milionů eur. Na úhradu půjček poskytnutých finance&invest.brussels podnikům postiženým COVID-19 se použije moratorium. Posílena bude také podpora pro firmy v problémech prostřednictvím Centra pro podniky v obtížích (CED).

b) Vlámsko – Vlámská vláda oznámila 13. března, že vyčlenila 100 milionů eur na krizové záruky pro společnosti. Obchody, které se musí uzavřít, budou moci využít paušální částku ve výši 4 000 eur.

c) Valonsko – Valonská vláda vytvořila 13. března mimořádný krizový fond s rozpočtem 100 milionů eur na podporu valonských firem ze sektorů, které byly dotčeny. Pomoc půjde MSP, OSVČ a obchodníkům. Nebude však aplikována paušální částka jako ve Flandrech.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo pro zaměstnavatele několik doporučení, která by měli dodržovat:

 • Upřednostňovat práci z domova,
 • Přeložit zasedání a maximálně využít videokonference,
 • Přeložit dočasně oslavy personálu, dodržovat na pracovišti dostatečné mezilidské vzdálenosti,
 • Pokud je to možné, umožnit flexibilní pracovní dobu nebo dovolenou, aby na jednom místě (a ve veřejné dopravě) bylo současně přítomno méně lidí,
 • Vyvarovat se pořádání školení, na nichž se shromáždí velké množství lidí,
 • Zajistit čisté pracovní prostory a hygienu.

Autor: Alena Mastantuono, CzechTrade Brusel, 1.4.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte také na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Archiv zpráv ke koronaviru v Belgii a k mimořádným opatřením

 

Obecné informace o teritoriu

Přestože počtem obyvatel 10,5 milionu je Belgie srovnatelná s Českou republikou a rozlohou je dokonce 2,5krát menší, v oblasti světového obchodu a investic patří tato země mezi velmoci. Belgie je 14. největším dovozcem a 11. vývozcem světa, podílí se 2 % na světovém vývozu a dovozu a více než 4 % na světových tocích přímých zahraničních investic. K důvodům patří nepochybně výhodná poloha země v centru západní Evropy mezi Německem, Francií, Velkou Británií a Nizozemskem s přímým přístupem k moři a druhým největším evropským přístavem Antverpami.

Území dnešní Belgie má také několikasetleté obchodní tradice. Země je dlouhodobě otevřena světovému obchodu a investicím a má řadu vazeb na třetí trhy (tradičně zejména v Africe), což skýtá možnosti pro reexport. V poválečném období investovala v Belgii řada zahraničních firem a mnohé z nich zde zřídily své evropské centrály (včetně nákupních oddělení), mimo jiné díky skutečnosti, že se Brusel stal hlavním městem Evropské unie. Multikulturní charakter této země na rozhraní germánské a románské části Evropy ji také činí atraktivní jako testovací trh pro nové výrobky.

V rámci zemí EU, se v roce 2018 Belgie shodně umístila na 11. místě v celkovém dovozu i celkovém vývozu zboží a služeb do ČR. Podíl na dovozu činil 2,3 %, na vývozu pak 2,4 %.

Podrobné teritoriální informace o belgické ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Desatero pro obchodování

NizozemskoNizozemsko
 1. Buďte připraveni - Nizozemci velmi oceňují informovaného partnera. Všeobecný přehled či hluboké znalosti na ně dokáží udělat dojem. Zjistěte si předem informace o partnerovi, se kterým jednáte.
 2. Fungujte on-line - Vaše internetová prezentace, facebook, twitter a především LinkedIN jsou oblíbeným zdrojem informací pro vaše potenciální partnery.
 3. Chtějte přesné stanovisko - Nizozemci jsou velmi slušní a vychovaní, než by způsobili nepříjemnou atmosféru, tak raději místo jasného stanoviska „mlží“. Chtějte jasné ano či ne, ale bez nátlaku.
 4. Flexibilita - Nizozemci mají své tempo. Často se stává, že dlouho nereagují, ale jakmile zareagují, chtějí vaší reakci a 100% připravenost ihned.
 5. Business se nedělá u stolu - Dlouhodobí obchodní partneři chodí společně na společenské a kulturní akce či golf. Neodmítejte pozvání.
 6. Určete si hranice - Nizozemci jsou velmi otevření a někdy to může hraničit se zasahováním do vašeho privátního prostoru. Nebojte se určit si hranice.
 7. Small talk - Připravte se na třetinu komunikace o obchodu a zbylé dvě třetiny na témata osobnějšího charakteru. Nebojte se diplomaticky nasměrovat hovor tam, kam potřebujete.
 8. Důležitá je důvěra - Nizozemci jsou k novým věcem obecně nedůvěřiví, proto vás chtějí během důvěrnější konverzace poznat.
 9. Doporučení - Efektivní v navazování dalších vztahů jsou dobré reference od místního partnera. Negativní reference může být fatální, stejně jako mohou být skvělé reference pozitivní.
 10. Angličtina - Anglicky v Nizozemí mluví téměř každý. Oproti tomu internetové stránky bývají v angličtině spíše ojediněle. Samozřejmě je pro Nizozemce nejkomfortnější používat mateřštinu.
LucemburskoLucembursko
 1. Jazyk - Při prvním emailovém kontaktu doporučujeme vyvarovat se angličtiny a použít raději jeden ze tří úředních jazyků. Dále pak navrhnout komunikaci v angličtině. Lucemburčany, kteří jsou hrdí na svou jazykovou vybavenost, toto potěší.
 2. Národní cítění – Oceněné budou vaše znalosti lucemburské historie, politiky a kultury. Potěší samozřejmě pár frází v lucemburštině. Určitě nesrovnávejte Lucemburčany s Francouzi, Němci nebo Belgičany!
 3. Profesionalita - Lucemburčané jsou velmi rezervovaní a striktně oddělují osobní a obchodní vztahy. Zmíníte-li vaše rodinné zázemí, nezabíhejte do detailů a rozhodně se neptejte na osobní život vašeho obchodního partnera.
 4. Formálnost - Lucemburčané jsou velmi formální, a to, i když se znáte déle. Bez ohledu na jazyk těla e-mailu používejte oslovení „madame“ či „monsieur“. Dbejte na formálnost v oblékání a etiketu.
 5. Work – life balance - V Lucembursku je kladen velký důraz na vyváženost mezi prací a volným časem. 40 odpracovaných hodin týdně je dle zákona maximum, práce v neděli je opravdu jen výjimečně.
 6. Dochvilnost - V Lucembursku platí německá dochvilnost. Pokud víte, že na schůzku z jakéhokoli důvodu přijdete i o pár minut později, osobě zavolejte, omluvte se a vysvětlete důvod zpoždění.
 7. Hierarchie - Hierarchie, administrativní postupy a byrokracie je v Lucembursku velmi silně zakořeněny. Každá společnost má vnitřní struktury procesů, kterých se až dogmaticky drží.
 8. Nic neuspěchat - Lucemburčané nemají rádi rychlá rozhodnutí, vše si pečlivě zvažují. Preferují budování dlouhodobých vztahů před jednorázovými obchody.
 9. Obchodní stolování - Obchodní obědy a večeře jsou důležitou součástí navazování bližších vztahů. Projevte zájem o místní tradiční speciality. Obědy jsou zpravidla plánovány mezi 12:30 – 13:00, večeře začínají většinou až po 8. hodině.
 10. Obchodní rejstřík – Zjistěte si podrobné a aktuální informace o svém obchodním partnerovi z obchodního rejstříku, který je k dispozici v němčině, francouzštině a angličtině.
BelgieBelgie
 1. Multikulturní země - Belgie má 3 regiony Vlámsko, Valonsko, Brusel a používá 3 jazyky - francouzštinu, vlámštinu a němčinu. Proto je možné využít Belgii jako testovacího trhu pro nové výrobky.
 2. Komunikace a trpělivost – Je potřebné průběžně s partnerem komunikovat či se za firmou do Belgie vydat. Belgické firmy si dávají na čas a pouze trpělivost růže přináší. Navazování kontaktu je dlouhodobou záležitostí. Neváhejte se partnerům často připomínat.
 3. Účast na veletrzích -  Belgické firmy můžete potkat i na veletrzích v okolních zemích jako  Francie, Nizozemsko či Německo. Některé veletrhy rotují v rámci zemí Beneluxu.
 4. Marketing -  Důležitá je propagace a samotný vizuál produktu. Při propagaci použijte jazyk pro tu část země, v níž se belgická firma nachází. Obecně Belgičané akceptují i dokumentaci v angličtině.
 5. Privátní značky – Aktuálním trendem jsou privátní značky. Česká firma musí být připravena na dotaz, zda chce svůj výrobek prodávat pod cizí značkou.
 6. Inzerce v belgickém tisku  - Izolovaně není zpravidla účinná, měla by být součástí marketingové kampaně a respektovat rozdělení na frankofonní nebo vlámsky mluvící partnery.
 7. Vysílání vlastních pracovníků -   v případě vysílání pracovníků do Belgie či poskytování služeb na belgickém trhu českými OSVČ je nutné se registrovat v systému LIMOSA. Informace o postupu naleznete na www.limosa.be.
 8. Připravenost obchodního jednání – Pro Belgičany je příznačná organizovanost a produktivita práce, obchodní partneři jsou zpravidla na jednání dobře připraveni, očekávají podobný přístup z druhé strany.
 9. Reference – Reference ze západní Evropy jsou velkým plus při získávání kontraktu v Belgii.
 10. Vstupní brána - Belgie je díky přístavům a vazbám na bývalé kolonie bránou do celého světa.

Nejbližší související akce

ESEF 2020 1. 9. 2020 - 4. 9. 2020 Veletrh
Nizozemsko
Utrecht,
Nizozemsko
Více informací