Maďarsko

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

MaďarskoMaďarsko

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

31.3.2020, Budapešť
Byla ve skvělé kondici, teď maďarské ekonomice hrozí recese

Podle oficiálních statistik bylo v Maďarsku k 30. březnu asi 450 lidí nakažených koronavirem, 34 uzdravených pacientů a 15 obětí. Jednou z nich je i zástupce velvyslance Velké Británie. Maďarsko sice (zatím) patří k nejméně zasaženým zemím v Evropě, ale jeho ekonomika může být postižena zásadním způsobem.

Podle tiskových zpráv měli všichni zesnulí pacienti chronické nemoci, které se podíleli na tom, že podlehli koronaviru. V karanténě jsou ke konci března desítky osob. Bylo provedeno přes 13 300 testů. 

Maďarský operativní krizový štáb přiznává, že počet nakažených může být několikanásobně vyšší. V Maďarsku se regionální statistiky s odvoláním na ochranu údajů nemocných nepublikují, ale bylo zmíněno několikrát, že koronavirus je přítomen již na celém území státu a ze skupinových nákaz epidemie každou chvíli přestoupí do další fáze, kdy počet nakažených začne růst rapidněji.

Vláda se nezastává extenzivního testování, postupuje podle směrnic WHO a je názoru, že je potřeba dobře izolovat již identifikované nakažené pacienty a co nejvíc limitovat fyzický kontakt občanů.

Omezený pohyb bude platit minimálně do Velikonoc
Od 28. března do 11. dubna platí omezení volného pohybu občanů (neboli mírná karanténa) na celém území Maďarska. Obyvatelé mohou opustit svoje bydliště jen ve velice opodstatněných případech. Mezi tyto výjimky patří: cesta do práce a nákup nezbytných potřeb a surovin k práci, doprovod dítěte na školkou a školou organizovaný dozor, cesta za lékařem a do lékárny (včetně psychologů a mentálních hygieniků), venkovní sportovní činnost (pouze s osobami žijící v jedné domácnosti, jinak nutno dodržovat 1,5 metru vzdálenosti), svatba a pohřeb v úzkém rodinném kruhu, nákup potravin, hygienických potřeb a krmiv pro zvířata, farmářské trhy, čerpací stanice, národní tabáky, kadeřník, kosmetika, manikúra, doručování zásilek, venčení domácích zvířat, odvoz odpadu, nejpotřebnější zařizování (úřední, bankovní, apod. záležitosti), rodičovské povinnosti, vykonávání náboženství. Denně mezi 9:00 až 12:00 mohou do obchodu s potravinami, drogérií, na farmářské trhy a lékárny vstoupit pouze osoby starší 65 let. V restauracích, kavárnách se mohou zdržovat pouze zaměstnanci, výjimka je vydání jídel na rozvoz. Policie má podle slov premiéra Viktora Orbána pomoct v upozorňování na dodržení vyhlášky, ne vynucování. Sankce za porušení se pohybují mezi pěti tisíci až půl milionem forintů.

Maďarsko se chystá na dlouhý boj proti koronaviru. Probíhá modelování průběhu epidemie s pomocí vědců a matematiků. Podle aktuálních informací a velice hrubého odhadu by mohla kulminovat během června nebo července.

Premiér Viktor Orbán na úvod jednání s hospodářskými komorami řekl, že je potřeba úplně přestrukturovat státní rozpočet a spustit největší akční balíček na záchranu hospodářství všech dob, který bude představen veřejnosti 6. nebo 7. dubna. Základním kamenem prý bude i nadále zachování pracovních míst a cílem, aby občané měli práci a uživili se z důstojné mzdy.

Obchody stanovují limit na množství kupovaných potravin
Od 17.3. bylo zavedeno omezení vztahující se na otevírací dobu obchodů. Vedle potravin, lékáren, drogerií, dále obchodů prodávající hygienické a zdravotnické potřeby, mohou všechny maloobchodní prodejny, restaurace a kavárny být otevřené pouze do 15:00.

Zásobování potravinami je nepřetržité, po počáteční úvodní nákupní horečce se obchody naplnily zeleninou, ovocem, masem a jinými trvanlivými potravními. Ve většině obchodů platí však omezení na množství nakoupitelného zboží (v kusech nebo kilogramech), aby se zabránilo opětovnému přehnanému nashromáždění trvanlivých potravin v domácnostech.

Jídlo rozváží Maďarům i česká firma Rohlík CZ
Doprava zboží domů funguje hladce, ale čekací doba je dlouhá až dva týdny (Auchan, Rossmann) a často se také limituje hmotnost nákupu. Česká společnost Rohlík CZ, která pod jménem Kifli.hu rozjela své aktivity v Maďarsku v prosinci 2019, nyní zavedla mimo dovoz nákupu domů i systém DriveIn.

Na dobu neurčitou zavřelo již několik hotelů, restaurací, ateliérů, fotostudií a například IKEA. Vláda prozatím neplánuje úplně uzavřít sportovní a fitness centra, solária, kosmetické salóny, kadeřnictví. S cílem omezení používání bankovek, Ministerstvo financí rozhodlo o zvýšení hranice bezkontaktních plateb, kdy ještě není potřeba zadat PIN, z 5 000 HUF na 15 000 HUF, platné od 15.4.2020.

Na podporu zdravotních pracovníků se rozjelo několik dobrovolných iniciativ mezi občany. Zavřené restaurace připravují zdarma teplé obědy pracovníkům nemocnic a majitelé volných bytů (většinou využívané přes společnosti Airbnb a Booking.com) nabízí své prostory zdarma pro doktory a zdravotní sestry, aby nemuseli jet domů za svojí rodinou, kde žijí s malými dětmi nebo staršími rodiči a neriskovali tak šíření nákazy. Skupina taxikářů nabízí zdravotním pracovníkům odvoz do práce a z práce zdarma.

MOL začal vyrábět dezinfekční přípravek
Ropný gigant MOL začal ve své výrobní jednotce v Almásfüzitő, kde se dříve vyráběla i voda do ostřikovačů, vyvíjet dezinfekční prostředek. Vývoj i certifikace je hotová, sériová výroba dezinfekce MOL HYGI již začala. Nejprve budou vybaveny zdravotní ústavy, veřejná správa, technické služby a podniky hromadné dopravy, pak se dezinfekce dostane i do maloobchodního prodeje na čerpačkách MOL. Vývoj i zrychlená certifikace probíhala v úzké kooperaci s vládou. Denní výrobní kapacita ve třech směnách, 24 hodin denně je 50 tisíc litrů. MOL plánuje spustit výrobu i ve svých fabrikách na Slovensku a v Chorvatsku k pokrytí místních potřeb.

Roušky šijí i vězňové
Maďarsko pokračuje také v dovozu nezbytného zdravotnického materiálu. Nakoupilo a úspěšně dovezlo z Číny víc než 3 milióny roušek a respirátorů, 130 tisíc ochranných oděvů, 100 tisíc párů rukavic a 86 plicních ventilátorů. K dispozici je momentálně řádově 2 500 plicních ventilátorů. Vláda tento týden vyhlásila uvolnění zdrojů v hodnotě 42,5 milionu eur na nákup ochranných prostředků, ventilátorů a potřebného vybavení.

Dále se rozšiřují i místní kapacity na výrobu zdravotnického materiálu a přístrojů, ve věznicích začala produkce dalších 6,6 miliónů roušek. Výstavba dočasné mobilní kontejnerové nemocnice pro 150 nemocných v Kiskunhalas, která bude také na pozemku místní věznice, pokračuje dobře. Vedení výstavního areálu HUNGEXPO nabídl svůj nejmodernější pavilon G k vytvoření dalších nejméně 330 lůžek. Obě možnosti se využijí pouze v případě, že nemocnice nebudou stíhat, ale postarat se musí i o další vybavení spojené s intenzivní péčí.

S odvoláním na stav ohrožení, který byl vyhlášen 11. března, se armáda se zapojí do podpory řízení zhruba 140 kriticky důležitých podniků. Kompletní seznam společností vláda nepublikovala, dosud se toto opatření týká 84 firem, jak státních, tak soukromých podniků. 

Jedná se o společnosti, které zabezpečují například zásoby energie, potravin, léků, telekomunikaci, atd. Vytvoří se tak horká linka mezi vládou, respektive krizovým štábem a daným podnikem. Důraz je na slovech podpora fungování a pomoc ze strany armády.

Armáda se zapojuje i do řízení nemocnic. V pondělí 30.3. převzali své mandáty poručíci nemocnic, kteří mají za úkol podporovat hospodaření se zásobami, výměnu informací a ochranu objektů.

Opatření na základě dekretů
Koncem března schválil parlament zákon „koronavir“, který prodlouží a rozšíří pravomoci vlády v době stavu ohrožení. Ve stavu ohrožení vláda provádí opatření na základě dekretů s patnáctidenní platností, které schvaluje parlament. Její pravomoci jsou omezeny na prevenci, řízení a zmírnění krize. Zákon koronavir prodloužil platnost těchto dekretů na dobu neurčitou. 

Parlament nemusí zasedat v případě, že pandemie to neumožní, ale jeho kontrolní role nadále zůstává a může kdykoliv ukončit platnost nouzového stavu. 

Po dobu mimořádného stavu jsou zrušeny všechny volby a referenda (v dalších 3 letech v Maďarsku žádné volby nebyly v plánu). Za vědomé síření zpráv (které úřady označí za nepravdivé a můžou vyvolat rozruch, nebo jiné nebezpečí, může hrozit stupňovitě až 5 let vězení). Zákon říká, že nouzový stav by měl platit do doby, dokud trvá riziko, kvůli němuž byl vyhlášen.

Prezident János Áder podepsal zákon rekordně rychle. Zákon není podle něj časově omezen, ale vztahuje se na něj podmínka existence pandemie. Opozice i mnohé evropské země obviňují premiéra Orbána a jeho hnutí, že chce pouze posílit svoji moc na úkor parlamentu. Opoziční politici chtěli omezit platnost zákona na 90 dní, ale neuspěla.

Přeprava zboží přes hranice je zachována
Zákaz vstupu cizinců na území Maďarska platí od 17. března i na letišti Liszt Ferenc, který funguje nepřetržitě, přijímá tranzitní lety a umožňuje odlet všem občanům. Podniky hromadné dopravy pracují i nadále bez omezení ve všech městech. V Budapešti se od 1. dubna zavádí sobotní jízdní řád. Na ochranu řidičů se uzavírají první dveře a první sedadla vozidel. Na základě bilaterálních dohod, s cílem repatriace občanů okolních států, Maďarsko pouští tranzity soukromých osob přes vybrané hraniční přechody mezi 9 hodinou večerní a 5 hodinou ranní.

Mezinárodní přeprava zboží je i nadále zajištěna, probíhají však striktní kontroly na státních hranicích. Řidiči vozidel musí míst s sebou všechny přepravní doklady, včetně CMR a nákladního listu. Během jízdy po území Maďarska musí řidiči nosit ochranné roušky a rukavice. V případě řidičů bez maďarského občanství platí, že pokud povezou náklad do Maďarska, musí zemi opustit do 24 hodin.

Tranzitní přepravy z Itálie, Číny, Jižní Koreje, Íránu a Izraele mohou překročit hranice Maďarska s Rakouskem, Chorvatskem a Slovinskem po 10 minutách v 15 členových skupinkách a cestovat mohou po vyznačených humanitárních trasách. Zastavit smějí jen na určených odpočívadlech nebo čerpacích stanicích pohonných hmot. Vozidla opatří policie příslušnými identifikačními nálepkami. V kabině vozidla se smí zdržovat pouze řidič vozidla, žádnou osobu nesmí přepravovat. Území Maďarska je při dodržení pravidel silničního provozu nutno opustit v co možná nejkratším čase.

Vláda zakázala vývoz možná účinného léku
Skupině maďarských vědců Vědecké univerzity Pécs (Pětikostelí) se povedlo určit kompletní genetický kód COVID-19, což je další krok ve vývoji vakcíny a léku proti koronaviru.

Podle zahraničních výzkumů a prvních testů je možné, že účinná látka používaná původně na léčbu malárie, hydroxichlorochin sulfát, který byl mimo jiné testován i na léčbu SARS, by mohla být účinná i v léčbě covid-19. Maďarsko je jedním z největších exportérů hydroxichlorochin-sulfátu. Vláda 25. března zakázala export zmíněné účinné látky na dobu šest měsíců. Pokud se její účinnost prokáže, výrobce účinné látky, společnost Alkaloida Zrt. by měla zásoby na výrobu až 20 miliónů 200mg-ových tablet, což by byla dostačující dávka až pro 2,2 miliónů nakažených.

Podnikatelské úvěry jsou zmraženy
Tento týden byl vyhlášen další balíček pro podporu podnikatelů. Následně po taxikářích bylo dalších 81 480 daňových poplatníků v režimu KATA osvobozeno od platby měsíčních paušálů až do 30.6.2020. Vztahuje se to zejména na umělecké, sportovní, instalatérské a opravářské činnosti, zubaře či organizátory konferencí. Poskytovatelé mediálních obsahů budou také osvobozeny od placení příspěvků.

Vláda prodlužuje i peněžitou pomoc v mateřství do konce nouzového stavu. Maďarská vláda zmrazila všechny podnikatelské úvěry a úvěry fyzických osob do konce roku. Úroky ani kmenový kapitál nesmí banky během této doby navýšit. Tímto zůstane zhruba tři tisíce eur u domácností. Úroky nových úvěrů mohou být maximálně základní úroková sazba Maďarské národní banky (MNB) plus 5 procent.

Centrální banka je optimističtější než vláda
Výhledy růstu či zpomalení ekonomiky na rok 2020 se mění ze dne na den, jedno je však skoro jisté: bude nemožné dodržet původní plány na 3,5-4% růstu HDP a 1% schodku státního rozpočtu. Analytici mluví až o deficitu 2-3% rozpočtu a velice odlišné míře zpomalení.

Maďarská národní banka (MNB) publikovala mnohem optimističtější údaje. Jednak ponechala základní úrokové sazby na 0,9%. MNB momentálně počítá principálně s tím, že křivka ekonomické krize bude mít tvar V. Předpokládá, že by růst HDP mohl v letošním roce zůstat okolo 2 %, nejnegativnější scénář počítá momentálně s maximálně 0,5 % recesí. Aktuálně nejvíc zasažené obory jsou automobilový průmysl, turismus, kultura a dopravní služby, které dávají 13 % HDP, spolu s dodavatelskou sítí až 15-20 %. Pokud se tyto obory zastaví na měsíc, růst maďarské ekonomiky by se mohlo zpomalit o 0,9-1,3 %. Výdaje na opatření proti koronaviru prozatím dosahují zhruba 0,2 % HDP. Ohledně růstu cen MNB prohlásilo, že po 4% inflaci měřeném na začátku roku se v důsledku zastavení trhů inflace vrátí do „normálního” pruhu. Její ideální míra je podle banky i nadále úroveň 3 %.

Nezaměstnanost rychle poroste
Počet nezaměstnaných vyšplhá během března pravděpodobně na 30 až 40 tisíc, celkově pak bude v řádech stovek tisíc, otázka je kolika set. Prioritou vlády je i nadále udržení pracovních míst a je optimistická, protože struktura národního hospodářství je mnohem lepší, než byla v roce 2008.
Maďarsko podalo žádost u Evropské komise, aby s ohledem na pandemii koronaviru byl dovoz zdravotnických potřeb, které vláda objedná k zásobování zdravotnických a státních institucí a na charitativní účely, bez clů a bez DPH. Dovoz za komerčním účelem by se neosvobozovalo od daní.

Autor: Dóra Egressy, CzechTrade Budapešť, 31.3.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte 
na stránkách zahraničních kanceláří CzechTrade, podle zemí, a na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Archiv zpráv ke koronaviru v Maďarsku a k mimořádným opatřením

Obecné informace o teritoriu

Jak společnosti MORAM CZ v rámci exportu pomohla maďarská zahraniční kancelář CzechTrade v jejich exportních aktivitách se dozvíte v krátkém rozhovoru.

 

 

Maďarská republika patří k tradičním zahraničně-obchodním partnerům České republiky. To je dáno jednak historickými politickými, ekonomickými a obchodními vazbami mezi oběma státy (Visegrádské partnerství, společný vstup do Evropské unie apod.), jednak jejich geografickou blízkostí. Vzhledem k tomu, že Maďarsko stejně jako Česká republika jsou členskými státy EU, odpadly tak mnohé překážky vzájemného obchodu.

Co se týče současných exportních příležitostí maďarského trhu, maďarská ekonomika a její domácí produkce jsou do jisté míry limitovány velikostí svého trhu. Domácí koupěschopná poptávka je v některých směrech odkázána na dovoz zboží z dalších států, což představuje pro české výrobce možnost uplatnit zde své výrobky. České zboží je v Maďarsku dobře známé, a proto může být maďarská ekonomika i do budoucna perspektivním partnerem českých exportérů.

Podrobné teritoriální informace o maďarské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Desatero pro obchodování

MaďarskoMaďarsko
  1. Maďar je duchem obchodník.
  2. Na jednání se velmi dobře připravte, protože proti vám bude sedět dobře připravený houževnatý stratég.
  3. Je důležité – i s pomocí agentury CzechTrade – zjistit před jednáním s  partnerem co nejvíc relevantních informací; Maďaři znají podrobně situaci na  trhu, konkurenci a její ceny.
  4. Maďaři upřednostňují osobní setkání, rádi cestují, jsou otevřenější, ale jejich důvěru si získáte až časem. Doporučujeme proto časté osobní návštěvy a setkání.
  5. Jako jednací jazyk preferují svoji mateřštinu. Mladší generace obchodníků je ochotna jednat i v angličtině.
  6. Maďarští obchodníci mluví otevřeně i  o  nepříjemných věcech, nebojí se říci „ne“.
  7. Ačkoliv rádi jednají způsobem „platí vše, co bylo ústně dohodnuto“, doporučujeme raději uzavřít dohody i písemnou formou.
  8. S maďarským partnerem nevyhledávejte politická témata a nevyjadřujte se k  aktuální vnitropolitické situaci, mohli byste narazit.
  9. V  současné době počítejte s  platebním termínem prodlouženým na 60–90 dnů. Bonitu svého partnera si předem prověřte.
  10. Obchodního úspěchu dosáhnete jen profesionálním přístupem, prokázáním flexibility a  s  produktem nebo službou nejvyšší úrovně.