Německo

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

NěmeckoNěmecko

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

V Německu je už více než 62 tisíc lidí, kteří se nakazili novým koronavirem. Tamní zdravotnictví zatím nápor zvládá a úmrtnost pacientů patří k nejnižším na světě. Pandemie je nicméně velkou hrozbou pro ekonomiku. Firemní sektor se od státu dočká největší pomoci v poválečné historii.

K 30. březnu v 19:30 je v Německu potvrzených celkem 62 526 případů nákazy covid-19. Německo se tak v rámci zemí řadí na páté místo v počtu nakažených (po Itálii, Číně, Španělsku a Íránu). Nejvíce nakažených zaznamenávají spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko (14 442 nakažených), Bavorsko (14 437 nakažených) a Bádensko-Württembersko (11 536 nakažených). Ostatní německé spolkové země jsou na tom lépe, nákaza se zde projevila většinou „pouze“ v rámci tisícovek či stovek případů. Nákaze zatím podlehlo 557 osob, 5 600 osob se z infekce zotavilo.

Země zavírá hranice a přitvrdilo kontroly
V pondělí 16. března uzavřelo Německo hranice s Dánskem, Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Lucemburskem. Otevřené zůstávají pouze hranice s Nizozemskem a Belgií. Vstup na území Německa mají zakázáno všichni obyvatelé mimo EU. Tradičně solidární Německo také přestalo přijímat uprchlíky. Kromě toho zavřelo letiště v Bádensku-Württembersku. Klíčové letiště ve Frankfurtu, Berlíně, Düsseldorfu, Mnichově fungují v omezeném provozu.

Spolkové ministerstvo vnitra doporučuje všem, kteří nejsou občany SRN, odložit svou cestu do Německa. V následujících týdnech budou probíhat tvrdší hraniční kontroly jak na hranicích, tak na letištích a do země budou vpuštěni pouze občané SRN, dále pendleři s patřičným potvrzením nebo cestující, kteří mají k cestě do Německa vážný důvod (např. neodkladná návštěva lékaře specialisty), také s patřičným potvrzením - tyto výjimky budou posuzovány individuálně. Občané SRN se mohou do země i nadále vracet zcela normálně.

SRN vzhledem k federativnímu uspořádání nepostupuje jednotně v přijímání opatření pro boj proti koronaviru, hlavní rozhodovací kompetence leží na jednotlivých zemských vládách.

Školy by se mohly otevřít po Velikonocích
Severní Porýní – Vestfálsko spolu s Bavorskem v polovině března jako první dočasně zavřelo školky a školy. Ostatní spolkové země je následovaly krátce poté, v současné době jsou zavřeny školy a školky po celém Německu. Ministryně školství NRW, Yvonne Gebauer, počítá s otevřením škol v Severním Porýní – Vestfálsku k 20. dubnu, tedy po velikonočních prázdninách. Pokud by se školy otevřely k tomuto datu, mohli by školáci i studenti pokračovat dále v přípravě na maturity a zkoušky, které by tím pádem proběhly v řádných termínech.

Jednotlivé spolkové země postupně zavřely zařízení jako bary a kluby, herny, sportovní a wellness zařízení, bazény, dětská hřiště, divadla, kina, muzea, fitness centra či sauny. Zaměstnanci větších firem jako Ernst & Young, Google, BASF, Webasto a dalších mají nařízený home office. Skupina Volkswagen od soboty 14.3. zcela zastavila produkci ve většině svých závodů nejen v Německu, ale po celé Evropě. BMW na následující čtyři týdny také pozastavuje výrobu v celé Evropě.

Tvrdší opatření pak začala platit od pondělí 23. března, kdy byla do odvolání zakázána veškerá shromáždění v počtu více než dvou osob. Výjimku tvoří rodiny, partneři a lidé žijící ve společné domácnosti. Kliniky a pečovatelské domy ruší až do odvolání návštěvní hodiny. Zavřít musí veškeré restaurace, bistra, menzy, kantýny a hostince – povolená zůstává pouze donáška jídla mimo tato zařízení. Řemeslníci mohou dále pokračovat v práci za podmínky zavedení zvýšených ochranných opatření. Podniky poskytující služby, jako jsou kadeřnictví, kosmetické salóny a jiné budou zavřeny do odvolání. Totéž platí pro fyzioterapeutické ordinace, hobby markety a zahradní centra. Od pondělí se také ruší všechny bohoslužby, pohřby jsou stále povoleny ovšem pouze v úzkém rodinném kruhu.

Hromadný „home-office“ vládou nařízen není – je ponecháno na zvážení každé firmy, zda bude po zaměstnancích požadovat, aby pracovali na pracovišti, nebo z domova. V případě, že počet nakažených dále exponenciálně poroste a nepodaří se virus dostat pod kontrolu, nevylučuje vláda Severního Porýní – Vestfálska přijmutí nejvyššího opatření v podobě plošného zákazu vycházení, kdy výjimku budou tvořit pouze cesty do a z práce, do obchodu na nákup potravin či do lékáren. 
Většina obchodů upřednostňuje bezkontaktní platby a při nutnosti osobního kontaktu se zamezuje podání ruky. Veškeré společenské akce, ale i veletrhy a kongresy se přesouvají na jiné termíny, nebo jsou zrušeny.

Severní Porýní - Vestfálsko propustí vězně
Aby zabránila šíření nákazy ve věznicích, rozhodla se virem nejvíce zasažená spolková země, Severní Porýní – Vestfálsko, udělit amnestii vězňům. Propuštěni tak mají být všichni, kteří si ve věznicích odpykávají trest o maximální délce 18 měsíců a méně. Amnestie se dále bude vztahovat na ty, kteří se ve vězení ocitli důsledkem neplacení pokut. Z omilostnění, které se dotkne tisícovky z celkového počtu 16.000 vězňů, jsou vyloučeni sexuální delikventi, vězni v léčení nebo ti, kteří by zkrácením trestu skončili na ulici.

Ministr spravedlnosti NRW Peter Biesenbach dal také pokyn generálním prokurátorům, aby u případů, u kterých by za normálního stavu požadovali rozsudek odnětí svobody na maximálně rok, nahradili tyto požadavky za alternativní formu trestu. Ve věznicích Severního Porýní – Vestfálska zatím není potvrzen ani jeden případ nákazy koronavirem, vzhledem k chybějícím ochranným prostředkům pro personál věznic (k dispozici je prozatím pouze 5.000 ochranných masek), chce vláda spolkové země zabránit rozšíření viru tímto preventivním opatřením.

Na uvolnění přijatých opatření není vhodný čas, tvrdí kancléřka Merkelová
Zatímco Angela Merkelová minulý čtvrtek prohlásila, že nyní rozhodně není správný čas na přemýšlení o uvolnění přijatých opatření – tzv. Exit Strategie, Armin Laschet, ministerský předseda nejvíce zasažené spolkové země Severního Porýní - Vestfálska, to vidí zcela opačně. „Věta, že není správný čas přemýšlet nad Exit Strategie, je špatná“, kontruje Laschet. Podle něj je nyní ten správný čas zamyslet se nad pravidly a opatřeními pro návrat do společenského a veřejného života. Plně s ním souhlasí i starosta města Düsseldorf, Thomas Geisel, který doplňuje: „Musíme chránit ty, kteří jsou v ohrožení, nesmíme ovšem dlouhodobě omezovat svobodu ostatních.“

Nejvíce testů, nejvíce ventilátorů. Německo je na pandemii vybaveno nejlépe v Evropě
Německo patří k nejpostiženějším zemím světa z hlediska počtu nakažených, pyšní se však také jednou z nejnižších úmrtností. Viru zde zatím podléhá pouze 0,3 procenta nakažených (pro srovnání – v Itálii se tato hodnota pohybuje na 8,3 procenta).

Němci to vysvětlují především schopností rychle a efektivně testovat své obyvatele – denně je v Německu na covid-19 testováno více než 150 tisíc osob. Virus se tak podaří zachytit v raném stádiu a jeho léčba probíhá méně dramaticky. Přesto má Německo k dispozici 27 tisíc lůžek intenzivní péče a 25 tisíc ventilátorů, tedy zařízení, bez kterých nepřežijí nejkritičtěji zasažení pacienti. Dalších 10 tisíc ventilátorů je objednáno spolkovou vládou a čeká se na jejich dodání. Do karet Německu hraje také vyšší počet zdravotnických a pečovatelských sil. Dá se tak říci, že i přes počet nakažených je Německo na virus připraveno lépe než všechny ostatní evropské země.

CzechTrade v Německu pomohl i se sháněním zdravotnických pomůcek pro Česko. „Podobně jako kancelář CzechTrade v Šanghaji se i zahraniční kancelář CzechTrade v Düsseldorfu aktivně podílela na shánění dodavatelů ochranných zdravotnických pomůcek pro Českou republiku,“ připomíná ředitel německého zastoupení CzechTrade.

Německým firmám pomůže ochranný štít za stovky miliard eur 
Mnoho německých firem očekává v důsledku šíření koronaviru obrovské ztráty a vyžaduje vládní pomoc před hrozícím bankrotem. Německá spolková vláda za tímto účelem sestavila balíček finanční pomoci firmám na zmírnění ekonomických dopadů koronavirové pandemie o celkovém objemu 650 mld. EUR, který již schválil ve zrychlené proceduře Bundestag. Cílem je podpora pracovních míst a hospodářství a stabilizace ekonomiky. Jedná se o největší pomoc firemnímu sektoru v poválečné historii Německa.

Balíček finanční pomoci se skládá mimo jiné z grantů pro malé podniky, samostatně výdělečně činné osoby a osoby na volné noze v celkové výši 50 mld. EUR. Tyto granty by měly pomoci zejména s náklady na pronájem a s dalšími provozními náklady, jako jsou platby energií nebo leasingové splátky. Dále balíček obsahuje ochranný fond pro větší společnosti nad 250 zaměstnanců ve výši 600 mld. EUR a prostředky na podporu likvidity formou zvýhodněných kreditů státní banky KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau), a to v neomezené výši. Úvěrové žádosti budou přijímány s okamžitou platností prostřednictvím domácí banky či vybraného finančního partnera, přičemž podmínky pro poskytnutí úvěrů jsou nyní pro žadatele výhodnější. V případě malých a středních podniků banka KfW ručí do výše 90 % úvěru, v případě větších firem do výše 80 %. Půjčky jsou úročeny výhodnou sazbou -  pro malé a střední firmy v rozmezí 1 % až 1,46 % p.a., u větších firem 2 % až 2,12 %.

Dnes je zřejmé, že se epidemie silně dotkne výkonu německé ekonomiky. Při diskuzích s německými firmami však doufají v tzv. „Nachholeffekt“, že pokud nebude průmyslová výroba zastavena na příliš dlouho, podaří se část výpadku dohnat v letních měsících.

Němci si v posledních letech vytvořili polštář, který se jim v krizové době může hodit. Německo má oproti jiným zemím Evropské unie velkou výhodu v tom, že má relativně nízkou míru zadlužení a díky přebytkům státního rozpočtu v minulých letech může spolková vláda pumpovat do ekonomiky miliardy eur státních investic a udržovat ekonomiku v chodu i po delší dobu krize.

Pomůže i kurzarbeit
Za účelem zachování pracovních míst postižených firem bude miliardami eur posílen fond Spolkového úřadu práce pro výplatu mezd a příspěvků na sociální zabezpečení. Firmy, které pošlou domů více než 10 procent svých zaměstnanců, mají pro ně možnost zažádat o „Kurzarbeitergeld“. Stát těmto zaměstnancům bude vyplácet 60 % z čisté mzdy, zaměstnancům s dětmi 67 % mzdy. Ulehčí firmám, které nebudou muset po dobu krize zaměstnance propouštět.

Spolková vláda počítá s tím, že na „Kurzarbeit“ bude odkázáno na 2,15 milionu zaměstnanců a výdaji více než 10 miliard euro. Pro srovnání v době finanční krize v roce 2009 „Kurzarbeit“ pobíralo 1,4 milionu zaměstnanců. V rezervním fondu má Spolkový úřad práce připravených 26 miliard euro.

Finanční podpora federální vlády se dále vztahuje i k rodinám s nízkými příjmy, které by měly snáz získat přídavky na děti. Silněji vytížené nemocnice by také měly získat větší finanční podporu. I navzdory vážnosti současné virové krize se Německo díky solidním finančním prostředkům drží a země by měla být schopna pokrýt svými prostředky veškerá plánovaná opatření.

Hospodářský motor Evropy čeká propad 2,8 % HDP, rozhodnou následující týdny
Jak závažné bude zpomalení německé ekonomiky v letech 2020 a 2021, bude záviset na vývoji v následujících týdnech, zejména na tom, jak dlouho a do jaké míry budou prosazována restriktivní opatření a jak rychle po jejich zrušení bude následovat zotavení. Nejpravděpodobnějším scénářem dle německých prognostických ústavů je propad růstu HDP v roce 2020 o 2,8%. Pokud pandemie a s ní spojená opatření v květnu pominou, může v letních měsících dojít k oživení ekonomiky. V případě, že by se momentální situace protáhla přes letní měsíce, by mohla hrozit delší ekonomická krize a pokles HDP v roce 2020 až o 5,6%. Pokud k tomu dojde, je možné, že vládou přijatá opatření na podporu ekonomiky budou nedostačující a dojde k vážnému narušení hospodářské struktury. 

Dle Larse P. Felda, předsedy rady znalců, tzv. Sachverständigenrat na prvním místě stojí ochrana zdraví pro potlačení viru a kvalitní péče o nakažené. Základem pro zvládnutí situace je však také jasná komunikace strategie pro zvládnutí pandemie ze strany státu směrem k podnikům a domácnostem, která zajistí větší stabilitu na finančních trzích.

Veletrhy se neruší, jen přesouvají
Koronavirus silně zasáhl i do organizace veletrhů v Německu, kde se koná nejvíce mezinárodních veletrhů na světě, které navštíví ročně bezmála 10 milionů lidí. Obrat veletržní branže jen v Německu je kolem čtyř miliard euro. Podle německého zastoupení CzechTrade většina veletržní akcí, které měly proběhnout v březnu, dubnu a květnu, nebyly zrušeny, ale byly posunuty na pozdější datum. Jednou z výjimek je veletrh Hannover Messe. Největší strojírenský veletrh na světě byl po prvotním přesunutí z dubnového na červencový termín nakonec pro rok 2020 zcela zrušen. Veletrh, který se každoročně pyšní návštěvností více než 200.000 expertů z oboru, naváže na svou tradici v příštím roce, v termínu 12. – 16. 4. 2021.

Těší nás, že české firmy mají za této situace optimistický přístup a zatím žádná z českých firem nezrušila svou účast na akcích v Německu v posunutém termínu“, doplňuje zástupkyně ředitele německého zastoupení CzechTrade v Düsseldorfu Kristýna Kubíčková a dodává: „V důsledku korona krize bude ochromena řada dodavatelských řetězců a veletrhy přispějí k rychlejšímu nastartování dodavatelsko-odběratelských vazeb.“

Termíny přesunutých akcí CzechTrade Německo:

 • Veletrh Interpack 7. 5. -13. 5. 2020 se přesouvá na 25. 2. – 3. 3. 2021, Düsseldorf, Německo
 • Veletrh Interzoo 19. 5. – 22. 5. 2020 nový termín bude teprve stanoven, Norimberk, Německo
 • Veletrh Cwieme 26. 5. – 28. 5. 2020 se přesouvá na 30. 6. – 2. 7. 2020, Berlín, Německo
 • Sourcing Day Tschechien 27. 4. – 29. 4. 2020 se přesouvají na 25. 6. – 27. 6. 2020, Plzeň, Česká republika

Pro firmy, které mají zájem o expanzi do Německa a zajímá je aktuální situace, připravuje CzechTrade bezplatný exportní online seminář se zahraniční kanceláří CzechTrade Düsseldorf, který se bude konat 7. dubna. Firmy, které mají zájem o účast, mohou se hlásit na dusseldorf@czechtrade.cz nebo přes kalendář akcí CzechTrade pod odkazem: https://www.czechtrade.cz/kalendar-akci/archiv-akci/online-seminar_-aktualni-moznosti-exportu-do-nemecka

Autor: Adam Jareš, CzechTrade Düsseldorf, 30.3.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Archiv zpráv ke koronaviru v Německu a k mimořádným opatřením

Obecné informace o teritoriu

Německo je jednou z nejvyspělejších zemí světa a společně s Čínou a USA patří do pětice největších světových ekonomik. S  83 miliony obyvatel je také klíčovým trhem v Evropské unii.  Německo je exportně orientovaná ekonomika s průmyslovou základnou založenou na inovacích.

Pro Českou republiku je Německo nejdůležitějším obchodním partnerem. Podíl českého exportu do Německa se blíží včetně reexportu dvěma pětinám veškerého českého vývozu a naopak Česká republika se z hlediska objemu vzájemné výměny zboží dostala do první desítky hlavních obchodních partnerů Německa.  

Struktura českého průmyslu je historicky velmi podobná té německé, což se promítá i ve skladbě exportu a importu. Vzájemné propojení ekonomik navíc podporují rozsáhlé německé investice v ČR. V uplynulých letech rostl i počet českých investic a ČR je nejaktivnějším investorem v Německu ze zemí střední a východní Evropy.

Pruzkum-CzechTrade-a-Businessinfo-Export-do-Nemecka-2019 (832 kB)

Německo patří mezi nejotevřenější světové ekonomiky s vysokou mírou importu, který se pohybuje na 80 % hodnoty exportu.

Příležitosti pro české firmy jsou v automobilovém průmyslu a celém subdodavatelském řetězci v souvislosti s trendem elektromobility. S ohledem na ekologii se očekává významný rozvoj železniční a kolejové dopravy a velké investice do budování nové infrastruktury. Pro české výrobce železniční a kolejové techniky je Německo velmi perspektivním trhem.

energetice jsou příležitosti v souvislosti se změnou energetické koncepce, tedy s odklonem od jádra a uhlí a příklonem k obnovitelným zdrojům energií. I zde se očekávají masivní investice do výstavby a rozvoje přenosových sítí a nových technologií pro solární, vodní a další nekonvenční elektrárny.    

Oblast digitalizace a robotizace ekonomiky, propojování IT technologií s průmyslovou výrobou, vytváření „inteligentních“ samořídících jednotek se týká zejména takových sektorů jako chemický, strojírenský, elektrotechnický, automobilový průmysl, zemědělství nebo logistika a je velkou příležitostí pro technologické firmy v oblastech ICT, vývoje SW nebo umělé inteligence. Je to šance nejen pro firmy, ale i pro českou vědu a výzkum.

Německo patří mezi největší světové dovozce potravin a zemědělských komodit. Velké příležitosti jsou např. v oblasti biopotravin, kde SRN představuje největší evropský trh.

Ve zdravotnickém a farmaceutickém průmyslu lze očekávat neustále rostoucí výdaje do inovativních postupů ambulantní a klinické péče, zvyšování komfortu pacientů, do výstavby a modernizace pečovatelských domů, optimalizace procesů a vytíženosti lůžek. Z hlediska českých výrobců je perspektivní i oblast doplňků stravy.

Na německém trhu vládne tvrdý konkurenční boj, jeho intenzita je jedna z nejvyšších na světě. Šanci na úspěch mají především české firmy, které jsou schopny nabídnout kvalitní produkci s vysokou přidanou hodnotou a doprovodným servisem. Důležitá je také aktivní propagace a marketing.

Podrobné teritoriální informace o německé ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Desatero pro obchodování

NěmeckoNěmecko
 1. Respektujte kulturní odlišnosti a na jednání se připravte 
  Připravte se na odlišný styl jednání německého partnera, jehož charakteristikou je věcnost a přímost, nenechte se odradit partnerovou zdánlivou odměřeností. Němci se nebojí jít do konfliktu, proto je vhodné být na jednání dobře připraven a argumentačně vybaven.
 2. Komunikujte systémově 
  Pokuste se vést věcnou diskusi, neodchylujte se zbytečně k detailům, jednejte bod po bodu, strukturovaně, rozlišujte priority a méně podstatné věci
 3. Uplatněte schopnost improvizovat 
  Kromě přizpůsobení se německé organizovanosti je současně výhodou nevzdávat se české schopnosti improvizace a uplatnit kreativitu.
 4. Prezentujte se sebevědomě
  Kvalitně a moderně zpracovaný web a propagační materiály hrají důležitou roli při vnější prezentaci firmy. Web je dnes vizitka firmy, která určuje její postavení a vnímání na trhu. Pro stabilní pozici na trhu je klíčová průběžná a velmi aktivní profesionální marketingová propagace.
 5. Nebojte se telefonovat 
  Vzhledem k formálnímu a často odměřenému způsobu komunikace zjistíte z telefonického rozhovoru mnohem víc, než při pouhé komunikaci prostřednictvím emailu.
 6. Nespoléhejte na to, že se domluvíte anglicky 
  V malých a středně velkých firmách se bez němčiny neobejdete. Znalost němčiny je vždy výhodou, zvyšuje „komfort“ komunikace při dlouhodobější spolupráci a zároveň i důvěryhodnost před německým partnerem.
 7. Dodržujte termíny a buďte spolehliví 
  Pro dlouhodobé rozvíjení obchodních vztahů s německými partnery je nutná spolehlivost, důvěryhodnost, dodržení slova a dohodnutých termínů, pragmatičnost a dochvilnost.
 8. Nepodceňujte znalosti německého partnera 
  Ceny zbytečně nenadsazujte! Německé firmy mají perfektní informace o cenách nejen z německého hyperkonkurenčního trhu, ale díky své pozici exportního šampiona téměř z celého světa.
 9. Jen dobrá cena a kvalita na náročném koncentrovaném trhu nestačí 
  Design a inovace dnes znamenají prodejní argument a zdroj konkurenční výhody. Nezapomínejte na certifikace a reference. Německo je trh blízký, ale opravdu náročný.
 10. Hledejte obchodního zástupce 
  Němci jsou výborní obchodníci – hledejte obchodní zástupce s již vybudovanými distribučními kanály – motivace je daná podstatou provizních odměn. Je to finančně méně náročná a podstatně rychlejší cesta, jak se na německý trh dostat.

Nejbližší související akce

ONLINE SEMINÁŘ: Aktuální možnosti exportu do NĚMECKA 7. 4. 2020 Teritoriální seminář
Česká republika
X
Více informací
INTERZOO 2020 - ODLOŽENO 19. 5. 2020 - 22. 5. 2020 Veletrh
Německo
Norimberk,
Německo
Více informací
Sourcing Day pro Rheinmetall Defence 31. 5. 2020 Sourcing Day
Česká republika
Praha
Více informací
INTERSCHUTZ 2020 15. 6. 2020 - 20. 6. 2020 Veletrh
Německo
Hannover,
Německo
Více informací
SENSOR + TEST 2020 - NOVUMM KET 2020/040K 23. 6. 2020 - 25. 6. 2020 Veletrh NOVUMM KET
Německo
Norimberk,
Německo
Více informací
Setkání českých výrobců s nákupčími německých firem - Sourcing Day Tschechien 2020 25. 6. 2020 Sourcing Day
Česká republika
Plzeň
Více informací
OutDoor by ISPO 2020 - NOVUMM 2020/060N 28. 6. 2020 - 1. 7. 2020 Veletrh NOVUMM
Německo
Mnichov,
Německo
Více informací
CWIEME 2020 30. 6. 2020 - 2. 7. 2020 Veletrh
Německo
Berlín,
Německo
Více informací
Hannover Messe 2020 - NOVUMM 2020/055N 13. 7. 2020 - 17. 7. 2020 Veletrh NOVUMM
Německo
Hannover,
Německo
Více informací
Enforce Tac 2020 - NOVUMM 2020/050N 1. 9. 2020 - 2. 9. 2020 Veletrh NOVUMM
Německo
Norimberk,
Německo
Více informací