Německo

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

NěmeckoNěmecko

Německo je jednou z nejvyspělejších zemí světa a společně s Čínou a USA patří do pětice největších světových ekonomik. S  83 miliony obyvatel je také klíčovým trhem v Evropské unii.  Německo je exportně orientovaná ekonomika s průmyslovou základnou založenou na inovacích.

Pro Českou republiku je Německo nejdůležitějším obchodním partnerem. Podíl českého exportu do Německa se blíží včetně reexportu dvěma pětinám veškerého českého vývozu a naopak Česká republika se z hlediska objemu vzájemné výměny zboží dostala do první desítky hlavních obchodních partnerů Německa.  

Struktura českého průmyslu je historicky velmi podobná té německé, což se promítá i ve skladbě exportu a importu. Vzájemné propojení ekonomik navíc podporují rozsáhlé německé investice v ČR. V uplynulých letech rostl i počet českých investic a ČR je nejaktivnějším investorem v Německu ze zemí střední a východní Evropy.

Pruzkum-CzechTrade-a-Businessinfo-Export-do-Nemecka-2019 (832 kB)

Německo patří mezi nejotevřenější světové ekonomiky s vysokou mírou importu, který se pohybuje na 80 % hodnoty exportu.

Příležitosti pro české firmy jsou v automobilovém průmyslu a celém subdodavatelském řetězci v souvislosti s trendem elektromobility. S ohledem na ekologii se očekává významný rozvoj železniční a kolejové dopravy a velké investice do budování nové infrastruktury. Pro české výrobce železniční a kolejové techniky je Německo velmi perspektivním trhem.

energetice jsou příležitosti v souvislosti se změnou energetické koncepce, tedy s odklonem od jádra a uhlí a příklonem k obnovitelným zdrojům energií. I zde se očekávají masivní investice do výstavby a rozvoje přenosových sítí a nových technologií pro solární, vodní a další nekonvenční elektrárny.    

Oblast digitalizace a robotizace ekonomiky, propojování IT technologií s průmyslovou výrobou, vytváření „inteligentních“ samořídících jednotek se týká zejména takových sektorů jako chemický, strojírenský, elektrotechnický, automobilový průmysl, zemědělství nebo logistika a je velkou příležitostí pro technologické firmy v oblastech ICT, vývoje SW nebo umělé inteligence. Je to šance nejen pro firmy, ale i pro českou vědu a výzkum.

Německo patří mezi největší světové dovozce potravin a zemědělských komodit. Velké příležitosti jsou např. v oblasti biopotravin, kde SRN představuje největší evropský trh.

Ve zdravotnickém a farmaceutickém průmyslu lze očekávat neustále rostoucí výdaje do inovativních postupů ambulantní a klinické péče, zvyšování komfortu pacientů, do výstavby a modernizace pečovatelských domů, optimalizace procesů a vytíženosti lůžek. Z hlediska českých výrobců je perspektivní i oblast doplňků stravy.

Na německém trhu vládne tvrdý konkurenční boj, jeho intenzita je jedna z nejvyšších na světě. Šanci na úspěch mají především české firmy, které jsou schopny nabídnout kvalitní produkci s vysokou přidanou hodnotou a doprovodným servisem. Důležitá je také aktivní propagace a marketing.

Podrobné teritoriální informace o německé ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Desatero pro obchodování

NěmeckoNěmecko
 1. Respektujte kulturní odlišnosti a na jednání se připravte 
  Připravte se na odlišný styl jednání německého partnera, jehož charakteristikou je věcnost a přímost, nenechte se odradit partnerovou zdánlivou odměřeností. Němci se nebojí jít do konfliktu, proto je vhodné být na jednání dobře připraven a argumentačně vybaven.
 2. Komunikujte systémově 
  Pokuste se vést věcnou diskusi, neodchylujte se zbytečně k detailům, jednejte bod po bodu, strukturovaně, rozlišujte priority a méně podstatné věci
 3. Uplatněte schopnost improvizovat 
  Kromě přizpůsobení se německé organizovanosti je současně výhodou nevzdávat se české schopnosti improvizace a uplatnit kreativitu.
 4. Prezentujte se sebevědomě
  Kvalitně a moderně zpracovaný web a propagační materiály hrají důležitou roli při vnější prezentaci firmy. Web je dnes vizitka firmy, která určuje její postavení a vnímání na trhu. Pro stabilní pozici na trhu je klíčová průběžná a velmi aktivní profesionální marketingová propagace.
 5. Nebojte se telefonovat 
  Vzhledem k formálnímu a často odměřenému způsobu komunikace zjistíte z telefonického rozhovoru mnohem víc, než při pouhé komunikaci prostřednictvím emailu.
 6. Nespoléhejte na to, že se domluvíte anglicky 
  V malých a středně velkých firmách se bez němčiny neobejdete. Znalost němčiny je vždy výhodou, zvyšuje „komfort“ komunikace při dlouhodobější spolupráci a zároveň i důvěryhodnost před německým partnerem.
 7. Dodržujte termíny a buďte spolehliví 
  Pro dlouhodobé rozvíjení obchodních vztahů s německými partnery je nutná spolehlivost, důvěryhodnost, dodržení slova a dohodnutých termínů, pragmatičnost a dochvilnost.
 8. Nepodceňujte znalosti německého partnera 
  Ceny zbytečně nenadsazujte! Německé firmy mají perfektní informace o cenách nejen z německého hyperkonkurenčního trhu, ale díky své pozici exportního šampiona téměř z celého světa.
 9. Jen dobrá cena a kvalita na náročném koncentrovaném trhu nestačí 
  Design a inovace dnes znamenají prodejní argument a zdroj konkurenční výhody. Nezapomínejte na certifikace a reference. Německo je trh blízký, ale opravdu náročný.
 10. Hledejte obchodního zástupce 
  Němci jsou výborní obchodníci – hledejte obchodní zástupce s již vybudovanými distribučními kanály – motivace je daná podstatou provizních odměn. Je to finančně méně náročná a podstatně rychlejší cesta, jak se na německý trh dostat.

Nejbližší související akce

IWA OUTDOOR CLASSICS 2020 - NOVUMM 2020/049N 1. 3. 2020 - 31. 3. 2020 Veletrh NOVUMM
Německo
Norimberk,
Německo
Více informací
IT-TRANS 2020 3. 3. 2020 - 5. 3. 2020 Veletrh
Německo
Karlsruhe, Německo,
Německo
Více informací
Enforce Tac 2020 - NOVUMM 2020/050N 4. 3. 2020 - 5. 3. 2020 Veletrh NOVUMM
Německo
Norimberk,
Německo
Více informací
The World ATM Congress 2020- NOVUMM KET 2020/023K 10. 3. 2020 - 12. 3. 2020 Veletrh NOVUMM KET
Španělsko
Madrid,
Španělsko
Více informací
Online expanze na NĚMECKÝ trh: Jak na online marketing 10. 3. 2020 Odborný seminář
Česká republika
Praha 2
Objednat
Jak úspěšně obchodovat s NĚMECKEM 12. 3. 2020 Exportní fórum
Česká republika
Ostrava – Pustkovec
Přihlásit
ANALYTICA 2020 - NOVUMM KET 2020/028K 31. 3. 2020 - 3. 4. 2020 Veletrh NOVUMM KET
Německo
Mnichov,
Německo
Více informací
AERO Friedrichshafen 2020- NOVUMM KET 2020/027K 1. 4. 2020 - 4. 4. 2020 Veletrh NOVUMM KET
Německo
Friedrichshafen,
Německo
Více informací
HANNOVER MESSE 2020 20. 4. 2020 - 24. 4. 2020 Veletrh
Německo
Hannover,
Německo
Více informací
Hannover Messe 2020 - NOVUMM 2020/055N 20. 4. 2020 - 24. 4. 2020 Veletrh NOVUMM
Německo
Hannover,
Německo
Více informací