Datum:22.11.2023
Průmyslový obor: Obranný průmysl, Software a ICT služby
Teritoriální zaměření:
Chile - vlajka Chile

Nové příležitosti pro české firmy na chilské observatoři La Silla

Po dvaceti letech odstávky byl loni zrekonstruován teleskop ESO 1.52-metre instalovaný v chilské observatoři La Silla. Zařízení spadající pod Evropskou jižní observatoř (ESO) bylo zrenovováno také za účasti českých astronomů a odborníků. Tým zahraniční kanceláře CzechTrade Chile se nyní sešel s vedením observatoře a projednal možnosti další spolupráce.

Původní teleskop ESO 1.52-metre byl jedním z prvních, který umožnil vědcům nahlédnout do vesmíru a objevit tisíce nových hvězd a objektů v naší galaxii. Bohužel v roce 2002 byl odstaven, nicméně o dvě dekády později přišlo jeho oživení, na kterém se podíleli vědci z Astronomického ústavu AV ČR a odborníci ze společnosti ProjectSoft HK, kteří nahradili celý kontrolní systém a teleskop plně automatizovali, takže může být na dálku obsluhován přímo ze středočeského Ondřejova.

Teleskop slouží především k objevování nových exoplanet, tedy planet mimo sluneční soustavu. Zároveň bude zapojen do programu TESS, který se zabývá detekcí kamenných planet rotujících kolem trpasličích hvězd a do programu PLATO, jehož cílem je objevovat planety velikosti Země v oblastech kolem hvězd podobných Slunci s možností podmínek pro život. Skrze teleskop bude také možné pozorovat pulzující hvězdy s cílem objasnit proces jejich vzniku a zániku.

Spolupráce české vědecké komunity a soukromého sektoru tohoto typu je příkladem, který může inspirovat další české firmy a špičkové odborníky v hledání příležitostí v Chile. Zájem o kvalitní evropské technologie potvrzuje i návštěva pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile, kteří se přímo v observatoři sešli s Arminem Silberem, vedoucím pracovníkem pro oblast údržby technologií a rozvoje infrastruktury observatoře.

Ukázalo se, že poptávka je především po kvalitních a na míru připravených kontrolních systémech, které by umožnily měřit a sledovat parametry potřebné k provozu teleskopů. Možnosti jsou otevřené také v oblasti automatizace a přístrojové techniky.

Cílem observatoře je dosáhnout plně automatického provozu jednotlivých teleskopů za použití moderních senzorů a software pro vyhodnocování stavu poruch. Další oblastí je systém autonomního napájení z obnovitelných zdrojů energie. Observatoř disponuje vlastní fotovoltaickou elektrárnou, avšak nemá zatím vyřešenou problematiku ukládání vygenerované energie především pro noční provoz teleskopů.

Samostatnou oblastí je vlastní údržba teleskopů, která je časově, ale i finanční velmi náročná. Proto hledají inovativní řešení pro oblast čištění zrcadel, natáčení teleskopů za pomoci speciálních kluzných ložisek a automatizaci provozu se vzdáleným přístupem.

V případě zájmu o podrobnější informace nebo případné kontakty se neváhejte obrátit na naši zahraniční kanceláře CzechTrade Chile. Rádi vám poskytneme detailní informace k možné spolupráci.


Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.
Zdroj: https://www.avcr.cz

Další aktuality