Turecké hospodářství je považováno za jedno ze zajímavějších v rámci rozvíjejících se trhů. Z regionálního pohledu se jedná o nejsilnější ekonomiku na Blízkém východě a 7. největší v Evropě, s HDP dosahujícím na konci roku 2019 hodnoty 754 mld. USD v běžných cenách. I přes turbulentní vývoj turecké ekonomiky v posledních letech způsobený geopolitickým i vnitřním napětím, propadem turecké liry, růstem úrokových sazeb a inflací spotřebitelských cen se podařilo udržet růst HDP ve výši 0,87 % v roce 2019. Do nástupu koronakrize se ekonomická situace v prvním kvartále 2020 dále výrazně zlepšovala, což dokládal například vysoký (20%) meziroční nárůst prodejů osobních vozů. Díky nutným restriktivním opatřením, se však dle OECD pro rok 2020 očekává propad turecké ekonomiky o 5 až 8 % (single hit / double hit scenario).
Česko-turecké obchodní vztahy mají dlouholetou tradici sahající až ke konci První světové války a v současnosti je Turecko pro Českou republiku 6. největším exportním trhem mimo země EU s obratem 82,6 mld. Kč za rok 2019. Česká republika má vůči Turecku dlouhodobě vysoké saldo obchodní bilance, které dosáhlo vrcholu v roce 2016. Od té doby se postupně snižuje, když za rok 2019 činilo 5,8 mld. Kč (v roce 2018 to bylo 10,2 mld. Kč) Vzhledem k oslabující turecké liře se dá očekávat, že se český přebytek v rámci vzájemné obchodní bilance bude dále snižovat.
Čeští exportéři se mohou v Turecku opírat o velmi dobrou reputaci a široké spektrum uplatnitelnosti českých výrobků a služeb v mnoha různých sektorech. Největším sektorem pro odbyt českých výrobků je tradičně automobilový průmysl, strojírenství, dopravní prostředky a stroje všech druhů. V současnosti se českým exportérům daří také v oblasti ICT, energetiky, chemickém a farmaceutickém průmyslu, důlním a těžebním průmyslu nebo v potravinovém průmyslu a zemědělství.
Mezi významné a úspěšné aktivity českých firem v Turecku patří především projekty, jako výstavba inteligentního dopravního systému v Izmiru v hodnotě 510 mil. Kč realizovaného a dokončeného konsorciem firem AŽD Praha a.s. a CROSS Zlín v roce 2019, který se má stát referenčním projektem pro celé Turecko. Významnými projekty jsou též odborná spolupráce ÚJV Řež s Úřadem pro atomovou energii Turecka spočívající v procesu licencování jaderné elektrárny Akkuyu a odborném školení jejích zaměstnanců či energetické projekty společností ČEZ a EnergoPro. V oblasti stavebnictví a veřejných zakázek je v Turecku aktivní i firma Metrostav-Ankara Inšaat.
Příležitostí pro české firmy a výrobky na Tureckém trhu je však stále víc, jelikož Turecko ve snaze přitáhnout zahraniční investice nadále rozšiřuje a zlepšuje systém státních investičních podpor a pobídek. Především v souvislosti s přípravou na vstup do Evropské unie byla odstraněna většina z dovozních cel pro státy EU a neustále dochází k harmonizaci obchodní a právní legislativy s evropskými standardy. Perspektivní oblastí tak pro české firmy mohou být tendrová řízení v rámci projektů multilaterální rozvojové pomoci EU a zapojení se do programů „Instrument for Pre-Accession Assistance“ IPA II. Jako velmi zajímavé se v rámci těchto projektů jeví oblasti týkající se zabezpečení dodávek čisté vody, čištění odpadních vod, zpracování a sanace pevných městských odpadů a současně též sektor kolejové dopravy.
Podrobné teritoriální informace o turecké ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.
Časové pásmo
GMT +2 hodiny
letní čas: GMT +3 hodiny