Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.
Turecký zahraniční obchod v březnu posílil. Také se zlepšil poměr exportu k importu.
Průmyslová výroba v Turecku zůstala meziročně pozitivní. Očekává se kladný příspěvek k růstu v prvním čtvrtletí 2025.
Turecko se stává významným energetickým centrem propojujícím Evropu a Blízký východ. Růst domácí produkce plynu a rozvoj infrastruktury posilují jeho energetickou nezávislost.
Turecko plánuje do roku 2040 vybudovat 7 GW pobřežní větrné kapacity. Strategie zahrnuje dlouhodobé plánování a regulační opatření pro rozvoj sektoru.
Turecko má potenciál zvýšit přímé zahraniční investice navzdory globálním nejistotám. Obchodní konflikty a změny na trzích mohou přinést nové příležitosti i výzvy.
Turecko díky rozvoji solární a větrné energie ušetřilo 15 miliard dolarů na dovozu plynu. Rychlý růst solární kapacity posílil energetickou nezávislost země.
Turecko plánuje posílit energetickou bezpečnost Evropy prostřednictvím zvýšení exportu plynu a rozšíření infrastruktury. Realizace vyžaduje investice, stabilitu v regionu a podporu mezinárodního společenství
Vznikající nový dopravní koridor propojí Asii s Evropou přes Irák a Turecko. Investice ve výši 19,9 mld. dolarů zkrátí dobu přepravy a posílí regionální obchodní spolupráci.
Turecký automobilový průmysl v roce 2024 zvýšil vývoz na 33,7 mld. dolarů. Dokonce 85 % tohoto vývozu směřovalo do Evropy.
Turecko plánuje zvýšit kapacitu obnovitelných zdrojů energie na 120 000 megawattů do roku 2035. Chce přilákat investice ve výši 108 miliard dolarů.