Itálie

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

ItálieItálie

Obchodní výměna mezi Itálií a Českou republikou se v posledních letech vyznačovala dynamickým růstem a od roku 2006 je její saldo pozitivní. Z hlediska českého exportu obsazuje Itálie 6. až 7. místo v celkovém žebříčku a stává se tak významným a tradičním obchodním partnerem.

Příznivým rysem českého exportu je skutečnost, že české podniky se prosazují na italském trhu i ve vývozu finálních strojírenských výrobků, včetně přesného strojírenství, zatímco v minulosti převažoval zájem o produkty, které lze označit za výrobky s nižším stupněm zpracování.

Vstupem ČR do EU a posléze do Schengenského prostoru došlo k významnému odstranění administrativních překážek a zájem o české produkty je stále výraznější. Italská republika se řadí mezi největší evropské země, a proto její trh představuje velké množství příležitostí pro české exportéry.

Podrobné teritoriální informace o italské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Desatero pro obchodování

ItálieItálie
 1. Obrňte se trpělivostí a jen tak se nevzdávejte. 
  Připravte se na dlouhý proces jednání a přerušovanou komunikaci. Italové mají potřebu o všem vyjednávat a dohadovat se. Typická je nesystematičnost, chaos, emoce a někdy nadřazenost.
 2. Bez italštiny se neobejdete, pokud ji nemáte, na jednání si přiveďte tlumočníka. 
  Angličtina je běžná jen ve větších firmách na severu Itálie. Pokud se Ital může vyhnout komunikaci v angličtině, tak to udělá, i kdyby byla nabídka sebelákavější. Není vhodné otevírat téma náboženství, mafie, či se negativně vyjadřovat o Itálii.
 3. Při prvním kontaktu raději zatelefonujte, než pošlete email. 
  Italové ze všeho nejvíc preferují osobní kontakt. Spousta italských firem je ochotna spolupracovat až po delší známosti s partnerem.
 4. Jiné tempo jednání (Itálie vs. ČR, sever vs. jih Itálie). 
  Vyplácí se nechat italské zákazníky zpočátku vést rozhovor, protože přímočarost obchodního rozhovoru může působit stroze a úsečně. 
 5. Nepodceňujte svůj zevnějšek. 
  Itálie udává módní trendy. Na první pohled Itala poznáte podle kvalitních a dokonale vyleštěných bot a perfektně padnoucího obleku. Posuzují podle toho i nového obchodního partnera!
 6. Hierarchie uvnitř firmy je jen zdánlivě nedůležitá. 
  Italové si potrpí na tituly a oslovení. Zpočátku oslovujte titulem a jménem a nechte na Italovi, ať udělá první krok k méně formálnímu jednání. Ocení dobré mravy a profesionalitu. Italové si potrpí jednat s nejvyšším vedením společnosti.
 7. Italové jsou brilantní rétoři a jsou známí intenzivním tlakem na nízké ceny. 
  Ital nikdy nepřijme první nabídku. Čeká se, že si necháte prostor pro slevu. V případě, že to neuděláte, Ital vás bude považovat za špatného obchodníka.
 8. Vládne design - u produktů, propagačních materiálů i obalů. 
  Nepodceňujte přípravu přesné, stručné, kvalitně zpracované a originální firemní prezentace, která zaujme. Katalogy mějte v perfektní kvalitě. Vyhněte se náboženským a lechtivým motivům.
 9. Než přistoupíte ke konkrétní spolupráci, vždy si prověřte (i opakovaně) důvěryhodnost partnera.
  Platební morálka je jednou z nejhorších v EU. Kancelář CzechTrade v Miláně vám může pomoci. Věnujte pozornost uzavírání smlouvy s partnerem, kterou konzultujte s právníky se znalostí italského práva. Vyplatí se to!
 10. Inovace a originální řešení jsou v mnoha sektorech italskou slabinou. 
  Pokud budete nabízet inovativní, zajímavá a kreativní řešení, bude vaše šance na úspěch mnohonásobně větší.

Nejbližší související akce

Konzultace s ekon. diplomaty a řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade 26. 6. 2019 - 27. 6. 2019 Akce s účastí CzechTrade
Česká republika
Praha
Více informací
CREMONA MUSICA INTERNATIONAL EXHIBITIONS 2019 27. 9. 2019 - 29. 9. 2019 Veletrh
Itálie
Milán,
Itálie
Více informací
AEROSPACE & DEFENSE MEETING TORINO 2019 26. 11. 2019 - 27. 11. 2019 Veletrh
Itálie
Turín, Itálie,
Itálie
Více informací