Turecko

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.

Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Informace z teritoria

TureckoTurecko

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

1.4.2020, Istanbul
Jak se s virem potýká Turecko?

Také Turecko se potýká s následky stále rychlejšího šíření koronaviru COVID-19 a čelí narůstajícím ekonomickým problémům. Na podporu hospodářství směřují miliardy dolarů.

Turecko k 1. dubnu hlásí přes 13 tisíc nakažených a viru covid-19 podlehlo přes 200 lidí. V posledním týdnu tak došlo k výraznému nárůstu v obou sledovaných parametrech.

Ke konci března ale došlo i k nárůstu počtu testovaných, zhruba na 10 tisíc za den. Na rozdíl od ČR se ale místní úřady rozhodly nezveřejňovat bližší informace o stavu nakažených v jednotlivých městech či regionech. Konstatovaly pouze, že nákaza je rozšířena po celé zemi, což ilustruje i fakt, že v Turecku je nyní celkové karanténě 41 obcí.

Jaká jsou aktuální omezení?
V Turecku k 1. dubnu 2020 neplatí všeobecná karanténa, vláda zavedla tzv. social distancing.

Místní úřady nařídily stávající opatření:

 • Zákaz volného pohybu osob nad 65 let včetně (od 21. 3. 2020)
 • Omezení počtu nakupujících v jedné prodejně dle kapacit prostor daného obchodu – 1 osoba na cca 10 metrů čtverečních
 • Uzavření obchodů s elektronikou, domácími potřebami atp.
 • Omezení prodejní doby potravin od 9:00 do 21:00
 • Omezení přepravní kapacity prostředků veřejné dopravy na polovinu
 • Omezení taxi přepravy na polovinu (řídí se dle SPZ vozidel)
 • Uzavření základních, středních i vysokých škol – tyto školy mají distanční vzdělávání podpořené vyhrazenými televizními kanály či edukačním webem
 • Zákaz všech kulturních a sportovních akcí, se kterým se pojí uzavření divadel, kin, sportovišť, krytých bazénů či tureckých lázní
 • Uzavření pozemních hranic s Řeckem, Bulharskem, Gruzií, Íránem a Irákem

Vzhledem ke zhoršující se situaci byla 28.3.2020 nařízena další opatření jako praktické přerušení mezinárodních letů, kromě několika málo výjimek.

Omezeny byly vnitrostátní lety stejně jako železniční, autobusová a lodní doprava v rámci Turecka.

Platí rovněž zákaz meziměstského cestování (až na několik výjimek). Uzavřeny jsou nově promenády, historické památky, piknikové oblasti a městské parky.

Je zakázáno dělání pikniků, rybaření, sportování, turistika a další obdobné aktivity. Pro cestování meziměstskou veřejnou dopravou je vyžadováno povolení, pro občany nad 65 let je nutné povolení dokonce i pro soukromou dopravu.

Turkish Airlines přerušují lety až do 17. 4., a to kromě pěti destinací (New York, Washington, Moskva, Addis Abeba, Hong Kong). Lety do ČR byly zrušeny už dříve.

Pro další informace sledujte weby našich zastupitelských úřadů v Ankaře a Istanbulu.

Pomáhá, kdo může
V Turecku se vzhledem k aktuální situaci zvedla vlna solidarity.

Turecký prezident spustil koncem března takzvanou Národní kampaň solidarity, která se má zaměřit na podporu potřebným. Sám vyhlásil, že se vzdá několika měsíčních platů. Následovali ho i další politici.

Už první den tak bylo vybráno 791 tisíc amerických dolarů. V Istanbulu byla pod vedením opoziční strany CHP vyhašena obdobná sbírka pro potřebné, kteří jsou nejvíce zasaženi dopady covid-19.

Místní armáda začíná podle zástupce agentury CzechTrade distribuovat potraviny a další hygienické potřeby občanům nad 65 let, pro které platí karanténa. V zařízení patřícím místnímu četnictvu (Jandarma) se dnes šijí roušky.

Tažení proti spekulantům
Stejně jako v České republice začal stát regulovat ceny a vývoz ochranných prostředků.

Ministryně obchodu Ruhsar Pekcan 26. března oznámila, že vývoz produktů, jako jsou ventilátory, spotřební ventilační a intubační trubice, monitorů intenzivní péče atp. podléhá souhlasu Agentury pro zdravotnické prostředky.

Regulace na vývoz ochranného vybavení byla nařízena již začátkem března.

Do začátku dubna bylo v tomto ohledu pokutováno na 200 společností a zabaveno více než 2,5 milionu ochranných masek, 142 tisíc kusů rukavic či 176 tisíc lahví dezinfekčních prostředků.

Jak vláda pomáhá ekonomice?
Už 18. března schválila vláda pomoc místní ekonomice v objemu 15,4 miliardy amerických dolarů.

Cílem tohoto balíčku, který Turci nazývají „Ekonomický stabilizační štít“ je prioritně udržet zaměstnanost a tok peněz v ekonomice, připomíná zástupce CzechTrade Vladislav Polách. Balíček mimo jiné obsahuje snížení daňové zátěže pro podnikatele, podporu nízkopříjmovým skupinám obyvatel a stejně tak lidem nad 65 let.

Vybraná opatření:

 • snížení DPH u vnitrostátních letů
 • daně za ubytování (pohostinství) se nebudou platit do listopadu 2020
 • odložení úvěrových plateb minimálně o tři měsíce
 • platby sociálního a zdravotního pojištění u zaměstnanců jsou odloženy o minimálně šest měsíců u určitých průmyslových odvětví (automotive, hutnictví, textilnictví, retail a logistika)
 • o 50 % byl navýšen Úvěrový garanční fond na současných 50 miliard TRY (7,7 miliard amerických dolarů)
 • zlevnění úvěru pro občany

Turecká centrální banka pak na svém zasedání schválila další snížení úrokových sazeb, a to z 10,75% na 9,75%.

Organizace pro rozvoj malého a středního průmyslu KOSGEB odložila splatnost poskytnutých úvěrů o tři měsíce a rozšířila platnost svých dotačních programů o další čtyři měsíce. KOSGEB rovněž podpoří částkou 6 milionů projekty zabývající se výrobou ochranných pomůcek.

Státem vlastněné banky (Ziraat, Halkbank a Vakıfbank) oznámily koncem března, že připravily balíčky, které usnadňují přístup k půjčkám a poskytují flexibilitu zákazníkům, již potřebují další úvěry.

Aby na tyto úvěry firmy dosáhly tak nesmí snížit stav svých zaměstnanců, který evidovaly ke konci února. Balíček například dává možnost 36 měsíční půjčky s úrokem 7,5 %, což je méně než základní úroková sazba centrální banky. Navíc u těchto půjček je odklad splátek 6 měsíců.

K podpoře se přidaly i místní soukromé komerční banky, které například poskytují firemní kreditní karty s limitem 25 tisíc TRY. Jiné zase odkládají splatnost půjček o několik měsíců.

Autor: Vladislav Polách, CzechTrade Istanbul, 1.4.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte také na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Archiv zpráv ke koronaviru v Turecku a k mimořádným opatřením

 

Obecné informace o teritoriu

Turecké hospodářství je považováno za jedno ze zajímavějších v rámci rozvíjejících se trhů. Z regionálního pohledu se jedná o nejsilnější ekonomiku na Blízkém východě a 7. největší v Evropě, s HDP dosahujícím na konci roku 2018 hodnoty 784 mld. USD v běžných cenách. I přes turbulentní vývoj turecké ekonomiky v posledních letech způsobený geopolitickým i vnitřním napětím, propadem turecké liry, růstem úrokových sazeb a inflací spotřebitelských cen se podařilo udržet růst HDP ve výši 2,6 % v roce 2018, který by měl v roce 2019 lehce klesnout, aby v roce 2020 strmě stoupl na předpokládaných 3,9 %. Díky rozvíjející se industrializaci a dílčím ekonomickým opatřením turecké vlády se otevírají nové možnosti obchodní spolupráce s ČR na perspektivním trhu s více než 80 miliony spotřebiteli.

Česko-turecké obchodní vztahy mají dlouholetou tradici sahající až ke konci První světové války a v současnosti je Turecko pro Českou republiku 4. největším exportním trhem mimo země EU s obratem 85,2 mld. Kč za rok 2018. Česká republika má vůči Turecku dlouhodobě vysoké saldo obchodní bilance, které za rok 2018 dosáhlo 10,2 mld. Kč.

Čeští exportéři se mohou v Turecku opírat o velmi dobrou reputaci a široké spektrum uplatnitelnosti českých výrobků a služeb v mnoha různých sektorech. Největším sektorem pro odbyt českých výrobků je tradičně automobilový průmysl, strojírenství, dopravní prostředky a stroje všech druhů. V současnosti se českým exportérům daří také v oblasti ICT, energetiky, chemickém a farmaceutickém průmyslu, důlním a těžebním průmyslu nebo v potravinovém průmyslu a zemědělství.

Mezi významné a úspěšné aktivity českých firem v Turecku patří především projekty, jako výstavba inteligentního dopravního systému v Izmiru v hodnotě 510 mil. Kč realizovaného a dokončeného konsorciem firem AŽD Praha a.s. a CROSS Zlín v roce 2019, který se má stát referenčním projektem pro celé Turecko. Významnými projekty jsou též odborná spolupráce ÚJV Řež s Úřadem pro atomovou energii Turecka spočívající v procesu licencování jaderné elektrárny Akkuyu a odborném školení jejích zaměstnanců či energetické projekty společností ČEZ a EnergoPro. V oblasti stavebnictví a veřejných zakázek je v Turecku aktivní i firma Metrostav-Ankara Inšaat.

Příležitostí pro české firmy a výrobky na Tureckém trhu je však stále víc, jelikož Turecko ve snaze přitáhnout zahraniční investice nadále rozšiřuje a zlepšuje systém státních investičních podpor a pobídek. Především v souvislosti s přípravou na vstup do Evropské unie byla odstraněna většina z dovozních cel pro státy EU a neustále dochází k harmonizaci obchodní a právní legislativy s evropskými standardy. Perspektivní oblastí tak pro české firmy mohou být tendrová řízení v rámci projektů multilaterální rozvojové pomoci EU a zapojení se do programů „Instrument for Pre-Accession Assistance“ IPA II. Jako velmi zajímavé se v rámci těchto projektů jeví oblasti týkající se zabezpečení dodávek čisté vody, čištění odpadních vod, zpracování a sanace pevných městských odpadů a současně též sektor kolejové dopravy.

Podrobné teritoriální informace o turecké ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Časové pásmo
GMT +2 hodiny
letní čas: GMT +3 hodiny

Desatero pro obchodování

TureckoTurecko
 1. Respektujte rozdílnou kulturu
  Seznamte se se specifiky tureckého společenského a obchodního prostředí, abyste zaujali vybraným chováním a předešli možným faux pas, například zcela nemyslitelné je použití kapesníku na veřejnosti nebo u jídla.
 2. Příprava je základ
  Mějte po ruce své podklady a prodejní argumenty týkající se zejména ceny, konkurence a situace na trhu. Materiály připravenými v turečtině nic nezkazíte.
 3. Využijte služeb profesionálů
  S odlišnými zvyky na tureckém trhu vám mohou poradit místní odborníci a nezbytné kontakty seženete například přes zahraniční kancelář CzechTrade v Istanbulu.
 4. Budujte osobní vztahy
  Turci preferují osobní setkání a před sjednáním obchodu rádi konverzují na nezávazná témata, aby svého obchodního partnera nejdříve dobře poznali. Velmi populární je fotbal. Vyhýbejte se politice nebo náboženství nebo tureckého vstupu do EU.
 5. Získejte místní reference 
  Reference od místních firem jsou pro vaše jednání v Turecku užitečné a velmi ceněné – mají větší hodnotu než ty z Německa, USA či Japonska.
 6. Buďte trpěliví a vytrvalí
  Obchodní jednání v Turecku může být časově náročné a komunikace složitá. Tím se nenechte odradit a při přerušení komunikace z turecké strany se neváhejte připomenout.
 7. Buďte pozitivní a přátelští
  Turci neradi říkají negativní zprávy, a proto i vy se snažte vést jednání v optimistickém duchu.
 8. Projevte obchodnický talent
  Turci mají obchodování v krvi a o ceně rádi smlouvají. Abyste si získali jejich pozornost, musíte se více prodávat. Nezapomeňte, že pokud již jednou souhlasíte s cenou, nemůžete své rozhodnutí změnit!
 9. Dbejte o svůj zevnějšek
  Turci si potrpí na elegantní, čisté a padnoucí oblečení. Pokud přijdete na jednání formálně oblečeni, získáte si jejich respekt.
 10. Důvěřuj, ale prověřuj
  Abyste předešli případným budoucím problémům, informujte se předem o svém obchodním partnerovi a prověřte si jeho serióznost. I s tímto vám může pomoci turecká kancelář CzechTrade.

Nejbližší související akce

Automechanika Istanbul 2020 25. 6. 2020 - 28. 6. 2020 Veletrh
Turecko
Istanbul,
Turecko
Více informací
CNR FOOD ISTANBUL 2020 2. 9. 2020 - 5. 9. 2020 Veletrh
Turecko
Istanbul,
Turecko
Více informací
Mise vysokých škol do Turecka 21. 10. 2020 - 25. 10. 2020 Veletrh
Turecko
Istanbul,
Turecko
Více informací
Mise dodavatelů vybavení a techniky do oceláren 9. 11. 2020 - 13. 11. 2020 Prezentace firem
Turecko
Istanbul,
Turecko
Více informací