Datum:12.08.2023
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Maroko - vlajka Maroko

Inflace v Maroku klesá další měsíc v řadě

Inflace v Maroku vykazuje postupný pokles z 10,1 % v únoru na 5,5 % v červnu 2023, Jde o důsledek nižších cen energií a zpomalení růstu cen potravin.

Dle údajů Vysoké komise pro plánování došlo v červnu 2023 v Maroku k nárůstu indexu spotřebitelských cen (CPI) o 5,5 %. Růst byl způsoben 12,7% nárůstem indexu cen potravin a 0,6% nárůstem indexu cen nepotravinářského zboží. Podrobnější zkoumání údajů však odhaluje nuance a slibný scénář pro potenciální investory.

Oproti předchozímu měsíci bylo zaznamenáno snížení CPI o 0,9 %, které bylo způsobeno odlišnými trendy vývoje míry inflace v jednotlivých sektorech. Nepotravinové kategorie vykazovaly různou dynamiku cen, od snížení nákladů na dopravu o 5,6 % až po 6% nárůst nákladů na restaurace a hotely. Rozmanitost v odvětvové výkonnosti nejen ukazuje na přizpůsobivost trhu, ale také otevírá strategické možnosti pro investice.

Předpokládaný vývoj inflace dále posiluje atraktivitu Maroka. Stabilní světové komoditní trhy a kontrolované náklady na energie ukazují na předpokládanou národní míru inflace ve výši 5,4 % ve třetím čtvrtletí roku 2023, což zdůrazňuje potenciál pro udržitelný růst investic.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Maroko.

Zdroj: https://laquotidienne.ma/https://www.fnh.ma/ 

Další aktuality